Safari za progiem domu

Okładka książki Safari za progiem domu Marzenna Nowakowska
Okładka książki Safari za progiem domu
Marzenna Nowakowska Wydawnictwo: Zona Zero popularnonaukowa
popularnonaukowa
Zona Zero
2018-11-27
2018-11-27
safari za progiem domu marzenna nowakowska natura tajemnice natury

Ustronna okolica, trochę cierpliwości, trochę uważności i okazuje się, że w przyrodzie stale się kotłuje, tuż pod naszym nosem.

„Safari za progiem domu” to wspaniała książka. Niestety, sięgnęłam po nią stosunkowo późno, ponieważ długo zniechęcała mnie okładka, wyglądająca na sklejoną w Paincie przez kompletnego amatora. Na szczęście po rekomendacji od koleżanki zdecydowałam się dać tej pozycji szansę. To było moje najprzyjemniejsze zaskoczenie czytelnicze od bardzo dawna.
Książka Marzenny Nowakowskiej ma wszystko, czego spodziewam się po dobrej literaturze popularnonaukowej. Jest napisana profesjonalnym, ale przystępnym językiem, zawiera zarówno odniesienia do badań, jak i mnóstwo własnych obserwacji autorki, a każdy rozdział zakończony jest obszerną bibliografią. W środku można znaleźć także wspaniałe zdjęcia wspominanych przez autorkę zwierząt. Mimo to polecam czytać z komórką w pogotowiu, by móc w pełni cieszyć się opisywanymi stworzeniami i krajobrazami. Naprawdę warto.

Książka Marzenny...

Pełna zarówno wrażliwości wobec świata przyrody, jak i zacięcia i wiedzy naukowej. Piękny obraz polskiej przyrody, napisany w przystępny sposób, a każda informacja jest poparta odnośnikiem do literatury tematu. Sądzę, że każdy kto czytał literaturę popularnonaukową w tej tematyce, pisaną przez autorów zagranicznych, powinien zapoznać się z tą pozycją. "Safari za progiem domu" bezsprzecznie udowadnia, że nie tylko egzotyczne dżungle, stepy i oceany kryją piękno przyrody, można je znaleźć wszędzie, jeżeli tylko patrzy się na to co "znane" z niekończącą się ciekawością.

1957

Ciekawe opracowanie, opowiadające o zwierzakach żyjących wokół nas. Okazuje się bowiem, że to, co wokół nas najbliżej, skrywa wiele tajemnic. I że nie trzeba wcale wyjeżdżać na afrykańskie sawanny czy do amazońskiej dżungli, żeby odkryć fascynujący świat zwierząt.

Niewątpliwym atutem jest styl narracji: może nie gawędziarski, ale przypominający bardziej luźną opowieść, niż naukowe opracowanie. Równocześnie jednak Autorka odsyła do literatury fachowej i podaje źródła swoich wniosków i obserwacji, więc książkę można spokojnie potraktować jako rzetelne źródło wiedzy o zwierzęcym świecie za progiem naszych domów.

Polecam i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy :)

Książka wyczerpująco opisuje zachowania zwierząt, głównie z rodzimego podwórka. Wiele z nich znałam, ale sporo informacji było dla mnie nowych i zaskakujących, przez co czytanie wciągało. Denerwowała mnie tylko maniera personifikacji zwierząt, nazywanie ich mężem, żoną, mowa o rozwodach itp. - nie lubię tego typu zabiegów, spłycają on moim zdaniem naturę zwierząt i wpływają na nieco negatywny odbiór zwierząt, które "się rozwodzą", czy nie są "wierne", gdy tymczasem po prostu nie są monogamiczne - za ten zabieg jedna gwiazdka mniej.
Atutem książki są wkładki z przepięknymi zdjęciami. Aż chce się na nie patrzeć i patrzeć.
Polecam

"Przyroda mami i kusi. Jak co dnia. Jak o każdej porze roku. Tak dużo jest jeszcze do odkrycia. Tyle tajemnic wzywa, żeby wyjść na bezkrwawe safari. Safari za progiem domu."

Jak ja się cieszę i z jakim entuzjazmem podchodzę do takich opowieści... Wspaniała, idealna dla pasjonatów, hobbystów, amatorsko obserwujących świat wokół. Znakomicie motywująca, niezwykle inspirująca. Autorka nie tylko udowadnia, że zmiany w życiu są potrzebne, ale że te zmiany doskonale uzupełniają nasze ścieżki we wspaniałe doświadczenia. Książka idealnie wpisuje się w mój gust, jednak nade wszystko uchylają tajemnice i szlaki świata, który mam za oknem, w który wpasowuję się od urodzenia i jak zawsze podkreślam, nigdy na nic, na żadne bogactwa i wygody nie zamienię. Amatorsko fotografuję i czekałam na tę książkę, by zbliżyć się mentalnie do tego, co uwieczniam na zdjęciach oraz by zgłębić klimat, jakim otulam się na co dzień.

Mam jedno życzenie - żeby ta książka była w każdym domu, czytana na okrągło, bo fauna, której jesteśmy częścią kryje w sobie ogrom intrygujących i ciekawych zjawisk. Decyzja autorki o porzuceniu życia w Warszawie na rzecz i w symbiozie z naturą Puszczy Wierzchucińskiej na Kaszubach, to postawa godna naśladowania. Obok niezwykle bogatej treści merytorycznej, zawierającej opisy eksperymentów i obserwacji, wrażenie robi bogata szata graficzna, sześć wkładek ze zdjęciami. Poruszyło mnie zdarzenie z maleństwami zajączków, a przekrój poruszanych tematów jest imponujący. Wszystkie pory roku, ssaki, owady, ptaki, płazy. O życiu w gromadzie, poszczególnych zachowaniach w różnorodnych sytuacjach, a nawet o życiu płciowym, agresji, czy walce o władzę w stadzie, czy wpływ silniejszego na gromadę. Nie tylko o budowie fizycznej, fizjonomii, jednak przede wszystkim - psychologii zwierząt, które Marzenna Nowakowska opisuje z wyjątkową wrażliwością, estymą, wyczuciem.

Polecam wszystkim tę wyjątkową książkę. Dopracowana w każdym calu, ciekawie poprowadzone historie i opowieści. Klimatyczna! Szczerze polecam!

Marzenna Nowakowska-biolożka i dziennikarka naukowa. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzuje ekologię behawioralną i socjobiologię. Zajmuje się głównie tematyką przyrodniczą i od wielu lat opowiada w mediach o zwierzęcych zachowaniach. Wyprowadziła się z Warszawy do Puszczy Wierzchucińskiej, aby być bliżej przyrody. Wydała książki: ,,Dzikość serca. Wielka księga zachowań zwierząt" i ,,Zwierzęta Polski", a w listopadzie 2018 r. ukazała się jej najnowsza publikacja ,,Safari za progiem domu".

Autorka opisuje w książce interesujący świat zwierząt i przyrody, który prawie dla każdego jest dostępny, ale trzeba zwrócić na niego uwagę, pochylić się i poobserwować, a wtedy dostrzeże się magiczną, barwną i dziką naturę. Odkrywanie teorii dotyczących czerwieni jesiennych liści; czajki i sieweczki nabierające wrogów na złamane skrzydło, by tylko nie dopuścić ich do gniazda z jajkami; boje myszołowa ze stadem sójek; rysie wyczytujące z zapachu moczu, czy rywal jest silniejszy i lepiej zejść mu z drogi, czy walczyć; niedźwiedzie tańczące twista i zaznaczające swój teren pazurami na korze drzew; dzieciobójstwo wśród lwów, delfinów czy koni; motyl modraszek arion zajmujący się manipulacją i dilerką, aby dorosnąć; zmierzchnica trupia główka napadająca na ule; wioślak najgłośniejsze zwierzę na świecie; żarłoczne, agresywne i gwałtowne szczupaki; szablodzioby przyjmujące na wychowanie obce młode; żurawie tańczące miłosne tango; zimorodki miłosne gonitwy wieńczące kąskiem rybki; żołny ocierające pszczoły o gałązkę, aby usunąć żądło przed podaniem zdobyczy wybrance; wojsiłki wykradające martwe owady z pajęczyn; perkozy zjadające własne pióra; zazdrosne o partnera czajki; modliszki zjadające nie tylko samca, ale też wyjadające mózg ptakom najprawdopodobnie jeszcze żyjącym; sowa uszatka udająca konar z dwoma ułamanymi gałęziami, gdy chce się ukryć; biedronki siedmiokropki trujące jak muchomory; kruki używające dziobów do wymiany wrażeń, jak ludzie rąk; mszyce rodzące wyłącznie córki, ale za to w dwóch formach-ze skrzydełkami i bez. Córki mszyc już w chwili wynurzania się z odwłoku matki są w ,,ciąży." Grupa chrząszczy trupożernych potrafi zlokalizować trupa po dobie i z odległości 3 km, kierując się zapachem, który wyczuwają tylko one. Przytoczyłam tylko kilka przykładów fascynujących zachowań zwierząt, a w książce jest ich całe mnóstwo.

Cała recenzja znajduje się tutaj: https://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2018/12/safari-za-progiem-domu-marzenna.html

• Przyroda
  • Popularnonaukowe
  • Proza
  • Polska
  • LIT. PRZYRODNICZA
  • UMCS

Dodaj cytat z książki Safari za progiem domu