Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Lindsey Fitzharris Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
The Butchering Art: Joseph Lister's Quest to Transform the Grisly World of Victorian Medicine
Data 1. wydania:
2018-10-02
Łukasz Müller
Znak Literanova
historia medycyny chirurgia lekarze operacje pacjenci
popularnonaukowa
Łukasz Müller
historia medycyny chirurgia lekarze operacje pacjenci

Bardzo ciekawa pozycja dla osób chcących zgłębić tajemnice historii medycyny. Nawet ja, po przeczytaniu już wielu książek z tego zakresu, mogłam dowiedzieć się czegoś nowego lub przedstawionego z innego punktu widzenia. Polecam.

Sięgnęłam po tę książkę głównie dlatego że mieszkam w Edynburgu, mieście gdzie rozgrywa się sporo historii w tej książce. I dla jasności, nie jestem osobą pochłoniętą medycyna lub jej historią, sięgając po „Rzeźnicy i lekarze” spodziewałam się dużej dawki wiedzy w lekkiej, zrozumiałej formie. I to dostałam. Polecam tym którzy jarają się medycyną, i nie tylko.

Czy historia może być ciekawa? Czy może być interesująca? Czy na książce omawiającej historyczny rozwój pewnej dziedziny można nie zasnąć? W szerokim świecie zazwyczaj słyszę, że historia jest nudna i już. Sama jednak jestem zdania, że historia, jako taka nie jest nudna, może być jedynie nudno opowiedziana. Nie każdy, bowiem posiada talent do ciekawego przedstawienia...

Nie jest to wybitne, brakuje szczególnie odniesień do konkretnych sytuacji lub operacji (są, ale niewiele). Mimo wszystko jest to niezły obraz przejścia brytyjskiej chirurgii z mentalnego średniowiecza do nowoczesności.

Ta książka jest jednocześnie dla wszystkich i nie. Dla wszystkich, bo jest jasna i zrozumiała. Jako osoba z podstawową wiedzą o chirurgii nie miałam problemu ze zrozumieniem różnych pojęć, które były w prosty sposób wytłumaczone. Jednak jest tam trochę opisów, które mogą niektórych odrzucić lub obrzydzić, szczególnie na początku książki. Widzę jednak komentarze, że dla...

Wiek dziewiętnasty to czas wielkich zmian, które dotykały różnych dziedzin życia. Rewolucja goniła rewolucję... ale pozostawały dziedziny, w których postęp działał jakby wolniej. Do takich sfer częściowo można zaliczyć medycynę. Z jednej strony mieliśmy olbrzymie odkrycia, które mogły na zawsze ulżyć pacjentom, ale też występował wielki opór środowiska przed wprowadzaniem...

str.317
"Dzięki pionierskiej pracy Listera wyniki operacji chirurgicznych nie miał juz być dziełem przypadku.Odtąd przyszłość jego zawodu była wyznaczana przewagą wiedzy nad ignorancją,dbałości nad niedbalstwem.Chirurdzy zaczęli działać raczej z wyprzedzeniem niż po fakcie,jeśli chodzi o infekcje pooperacyjne.Już nie chwalono ich za szybką rękę dzierżącą nóż ,lecz szanowano...

Czyta się bardzo szybko, ale oczekiwałam więcej opisów operacji, jak to się odbywało naprawdę, jak biedni ludzie cierpieli, a bardzo szybko te etapy rozwoju chirurgii w książce następowały, że nie skłoniło mnie to do rozważań na temat niedoli ludzi żyjących w tamtych czasach, lecz mimo wszystko da się z niej wyciągnąć wiele interesujących informacji.

"Rzeźnicy i lekarze" to wgląd w świat medycyny brytyjskiej z czasów wiktoriańskich. Począwszy od momentu, gdy amputacji dokonywano jeszcze "na żywca", poprzez zastosowanie chloroformu, aż do momentu, kiedy szpitale przestały kojarzyć się z przeludnionymi, zawszonymi umieralniami.

Większa część książki to rzetelna i solidna biografia Josepha Listera - ojca antyseptyki,...

Rewelacja! Świetnie napisana historia przełomowego okresu medycyny. Mimo że naszpikowana faktami i nazwiskami czyta się lekko i jest bardzo wciągająca. Polecam!

Dyskusje

1 265
  • 2019
  • 2018
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • 2019
więcej mniej

Lindsey Fitzharris Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera Zobacz więcej