Ściśle tajne

Okładka książki Ściśle tajne Paweł Beręsewicz, Maciej Szymanowicz
Okładka książki Ściśle tajne
Paweł BeręsewiczMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2018-10-29
2018-10-29
48 min.

Okładka książki 12 wyjątkowych Postaci. Polscy autorzy o marzeniach Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Maria Szarf, Elżbieta Zubrzycka
12 wyjątkowych... Anna Czerwińska-Ryd...
Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Asiunia Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Nie lubię książek. Koniec kropka Sharon Davey, Emma Perry
Nie lubię ksią... Sharon Davey, Emma ...
Okładka książki Długa wędrówka Emilia Dziubak, Martin Widmark
Długa wędrówka Emilia Dziubak, Mar...

Książka porusza dwa bardzo ważne tematy.
Jednym z nich są narodziny, drugim śmierć.
Tematy, które przybliżamy małemu czytelnikowi zawarte są w dwóch opowiadaniach.

Pierwszym z nich jest tajna misja w której uczestniczy "mały dziadek" i wnuczek. Misja jest wprowadzeniem do pożegnania z dziadkiem, dzięki wprowadzeniu ściśle tajne misji chłopcu jest znacznie łatwiej pogodzić się z odejściem..Ciiii...więcej nie mogę zdradzić! To tajne.

W drugiej historii główny bohater próbuje przygotować się w roli starszego brata. Czyni to w dość relaksujący sposób poprzez czytanie nienarodzonemu rodzeństwu opowiadanie o niedźwiadku. Czuje się niczym bohater, który chce w przyszłości sprawdzić ile zostało zapamiętane z czytania do "brzucha".

Książka może być idealną okazja do poruszenia ważnych tematów. Dlatego warto po nią sięgnąć i przy okazji zachwycić się ilustracjami Macieja Szymanowicza.

Książka porusza dwa bardzo ważne tematy.
Jednym z nich są narodziny, drugim śmierć.
Tematy, które przybliżamy małemu czytelnikowi zawarte są w dwóch opowiadaniach.

To książka o życiu i jego etapach. Autor chciał przybliżyć i oswoić młodego czytelnika z przemijaniem wykorzystując otoczkę tajemnicy, zabawy, odniesień do działań zwiadowcy. W pierwszej części, główny bohater, kilkuletni chłopiec opowiada o swoim pradziadku, jego wyglądzie, zachowaniu, wspomnieniach. Przybliża obecny stan zdrowia swojego "Małego Dziadka". Opowiada o jego żonie "Małej Babci", której już nie ma z nimi, bo odeszła, ale jest na cmentarzu. Razem z bohaterem odwiedzamy cmentarz, tam wraz z rodzicami wspominają bliskich. Po roku jego Mały Dziadek też już spoczął na cmentarzu, bo tak to już w życiu jest że trzeba odejść do innej czasoprzestrzeni. Dla kogoś ten czas się kończy, a dla kogoś zaczyna.

W drugiej części bohater opowiada, że wspomniał kolegom o swojej wizycie w Paryżu kiedy był w brzuchu mamy. Ubolewał nad tym, że niczego nie pamięta. Było mu smutno, że jego pamięć nie zarejestrowała pierwszych lat życia. Pewnego razu rodzice informują go, że będzie miał brata, z czego w sumie się ucieszył, bo wpadł na pomysł przeprowadzenia pewnego eksperymentu.
Jaki to eksperyment a także jaki był finał narodzin i przeprowadzonych doświadczeń dowiecie się po przeczytaniu książki.

Książka ciekawie ilustrowana przez Macieja Szymanowicza. Autor miał dobre intencje, ale według mnie zbyt ukrył przesłanie i sens życia i jego przemijania. Prozą, wierszem, nie zawsze łatwym, trochę odjechał na boczny tor. Owszem mamy starszego pana, cmentarz, ale wszystko jest ugładzone i powabne. Miejscami miałam wrażenie, że gubię wątek i nie bardzo wiedziałam o czym autor pisze. W mojej opinii jest to słabsza od poprzednich książka Pawła Beręsewicza, niemniej ze względu na ilustracje zachęcam do czytania.

• Biblioteka
  • Dla dzieci