Morderstwo przy drodze krajowej 94

Okładka książki Morderstwo przy drodze krajowej 94 Danka Braun
Okładka książki Morderstwo przy drodze krajowej 94
Danka Braun Wydawnictwo: Prozami Cykl: Akta Mirka Filera (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Akta Mirka Filera (tom 1)
Prozami
2018-11-07
2018-11-07

Cytując z jednego z komentarzy „Tego się nie da czytać. No chyba, że jest się kobietą” - seksizm?
Jestem kobietą przemęczyłam 1 tom. Faktycznie trudno jest tą książkę czytać od połowy kartkowałam.
Bohater wybitnie mnie irytował. Egoistyczny a jednocześnie prosty, myślący nie głową a inną częścią ciała osobnik.
I właśnie przez tak wykreowaną przez autorkę postać głównego bohatera (jak dla mnie nie było w nim nic co można polubić) odpuszczam sobie pozostałe części, szkoda nerwów.

I właśnie przez tak wykreowaną przez autorkę postać głównego...

Za bardzo autorka skupiła się na perypetiach osobistych Filera. Można się poczuć jakby to było romansidło, a nie kryminał.

Świetny kryminał obyczajowy.
Polecam.

Świetny kryminał obyczajowy.
Polecam.

Historia oparta na fakt. Szczególnie może zainteresować tych, którzy pamiętają czasy PRL lub się nimi interesują, choć samo śledztwo prowadzone jest współcześnie. Warto poczytać o tym co myślą ludzie i jak emocje wpływają na nasze działania.

książka z półki- powieść kryminalna, po przeczytaniu odłożyłabym na półkę obyczajowe .bohater nieciekawy ,uwagę zwraca wątek morderstwa.

Zapoznanie się z serią "Akta Mirka Filera" zajęło mi trochę czasu. Dwa razy zaczynałam czytać "Morderstwo przy drodze krajowej 94", jednak coś nie chciało "zaskoczyć". Po spotkaniu z autorka na Krakowskich Targach Książki i zachęcie z Jej strony, postawiłam na audiobooka, którego odsłuchałam w podróży. No i seria okazała się całkiem niezła, tak samo jak ta z Orłowskimi:)

Mirek Filer to 32-latek. Prywatny detektyw Piotruś Pan i lovelas w jednym. Chyba w czepku urodzony. Chociaż pojawia się w innych powieściach to chyba coś ominęłam lub skupiłam sie na fabule a nie na nim, w każdym razie sądziłam, że jeston starszym zażywnym Panem a nie Gogusiem. No cóż, teraz naprawiłam swój błąd:)
Kolejny bohater, który mimo że niekiedy patafian to i tak serce się do Niego wyrywa.
Reasumując, po nieco trudnym dla mnie początku to niezmierni wciągnęłam się w serię. I to wcale nie jest prawdą, że ta część jest najsłabsza, są to po prostu jej początki i należy przyzwyczaić się do nowych bohaterów.
Dla wszystkich znających twórczośc Pani Danki oraz tych którzy dopiero zaczynają przygodę z jej piórem - serdecznie polecam:)

Kryminał? Tu trzeba się mocno zastanowić bo według mnie to pół kryminału a drugie pół literatura obyczajowa/romans. Początek fajny i wciąga. Potem problem, gdyż wątek romansu ciągnął się tak długo, że miałem porzucić słuchanie. Nie poddałem się i dobrze bo w końcu wciągnęło mnie jedno i drugie. Jedno jest pewne. Mirek to głupek jak wielu co leci nie na to co trzeba i nie docenia tego co ma. Kolejny tom już czeka w kolejce.

Wciągająca.

Wciągająca.

Kiedyś próbowałam czytać „Zabójczy urok blondynki” tej autorki i zupełnie mi nie przypadł do gustu. Natomiast ta książka jest całkiem dobra. Wprawdzie kryminał wtopiony jest tylko w romans, ale całokształt wypadł korzystnie. Lektorka czyta przyzwoicie i można spokojnie sięgnąć po wersję audio.

W książce poznajemy prywatnego detektywa Marka Filera, który przeważnie zajmuje się zdradami małżeńskimi. Gdy żona jego księgowego prosi go o pomoc w oczyszczeniu męża z zarzutów o morderstwo dostrzega on szansę dla siebie i swojej agencji. Postać Marka może nie wzbudzić w czytelniku pozytywnych emocji, ma on trzydzieści parę lat a zachowuje się jak rozpuszczone dziecko, ale taki już jego urok. Jest to kolejna książka pani Braun przeczytana przeze mnie i muszę szczerze przyznać, że bardzo polubiłam powieści autorki. Nie ma może w nich mrożących krew w żyłach akcji, brutalnych opisów i rozlewu krwi, ale autorka ma bardzo dobrze wypracowany sposób pisania, który bardzo wciąga czytelnika. Zaletą książek pani Braun jest to, że mamy zawsze dużo podejrzanych osób i do samego końca jest sprytnie ukryty fakt kto stoi za zbrodnią, a czytelnik dzięki temu ma szerokie pole do zabawy w detektywa. Książka zainspirowana jest prawdziwą historią jaka wydarzyła się w rodzinie autorki. Powieść jest bardzo wciągająca, zaskakująca, wciąga czytelnika w wir zawiłych intryg i relacji. Historia przedstawiona w książce dotyka tematu wymierzenia sprawiedliwości we własnym zakresie, jak również pojęcia resocjalizacji, która zazwyczaj jest zwykłą fikcją. Postać zdegenerowanego Kazimierza Kropa budzi strach i przerażenie. Autorka umie swoją historią zaciekawić czytelnika, fabuła powieści bardzo dobrze przemyślana. Postać Marka Filera może nie wzbudza sympatii ale to jak zupełnie stracił panowanie nad własnym życiem sprawiło, że jestem bardzo ciekawa jak poradzi sobie ze swoimi problemami w kolejnych częściach. Autorka w powieści umiejętnie lawiruje między naszą ciekawością a intrygą, nie szczędzi nam przy tym sieci pytań zacieśniających się między postaciami. Bardzo mi się podoba prosta, nieprzerysowana i namacalna rzeczywistość, jaka otacza bohaterów oraz ich autentyczność. Akcja powieści toczy się bardzo szybko, w wir wydarzeń wpadamy od pierwszej strony, już na początku podczas czytania prologu można określić czy książka zapowiada się ciekawie, tutaj pani Braun od samego początku prowadzi ciekawe wątki i motywy, prowadzi nas przez mroczne zaułki. Autorka podsuwa nam wiele podejrzeń co do sprawcy, ale do samego końca ciężko czytelnikowi rozwiązać zagadkę. Zakończenie bardzo zaskakujące. Powieść bardzo dobrze dopracowana, bardzo szybko się czyta, podczas czytania nie raz poczujemy mały dreszczyk emocji. Dodatkowo wiedząc, że autorka pisała na podstawie doświadczeń swojej rodziny odbierałam tą książkę z dużymi emocjami. Na pewno sięgnę po dalsze losy detektywa Filera, jestem bardzo ciekawa czy odzyska swoją miłość, jak poradzi sobie z wychowaniem dziecka oraz jakie ciekawe zadania czekają na niego do wykonania.

Dodaj cytat z książki Morderstwo przy drodze krajowej 94