Morderstwo przy drodze krajowej 94

Okładka książki Morderstwo przy drodze krajowej 94
Danka Braun Wydawnictwo: Prozami Cykl: Akta Mirka Filera (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Akta Mirka Filera (tom 1)
Prozami
2018-11-07
2018-11-07

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Zapoznanie się z serią "Akta Mirka Filera" zajęło mi trochę czasu. Dwa razy zaczynałam czytać "Morderstwo przy drodze krajowej 94", jednak coś nie chciało "zaskoczyć". Po spotkaniu z autorka na Krakowskich Targach Książki i zachęcie z Jej strony, postawiłam na audiobooka, którego odsłuchałam w podróży. No i seria okazała się całkiem niezła, tak samo jak ta z Orłowskimi:)

Mirek Filer to 32-latek. Prywatny detektyw Piotruś Pan i lovelas w jednym. Chyba w czepku urodzony. Chociaż pojawia się w innych powieściach to chyba coś ominęłam lub skupiłam sie na fabule a nie na nim, w każdym razie sądziłam, że jeston starszym zażywnym Panem a nie Gogusiem. No cóż, teraz naprawiłam swój błąd:)
Kolejny bohater, który mimo że niekiedy patafian to i tak serce się do Niego wyrywa.
Reasumując, po nieco trudnym dla mnie początku to niezmierni wciągnęłam się w serię. I to wcale nie jest prawdą, że ta część jest najsłabsza, są to po prostu jej początki i należy przyzwyczaić się do nowych bohaterów.
Dla wszystkich znających twórczośc Pani Danki oraz tych którzy dopiero zaczynają przygodę z jej piórem - serdecznie polecam:)

Wciągająca.

Wciągająca.

Kiedyś próbowałam czytać „Zabójczy urok blondynki” tej autorki i zupełnie mi nie przypadł do gustu. Natomiast ta książka jest całkiem dobra. Wprawdzie kryminał wtopiony jest tylko w romans, ale całokształt wypadł korzystnie. Lektorka czyta przyzwoicie i można spokojnie sięgnąć po wersję audio.

W książce poznajemy prywatnego detektywa Marka Filera, który przeważnie zajmuje się zdradami małżeńskimi. Gdy żona jego księgowego prosi go o pomoc w oczyszczeniu męża z zarzutów o morderstwo dostrzega on szansę dla siebie i swojej agencji. Postać Marka może nie wzbudzić w czytelniku pozytywnych emocji, ma on trzydzieści parę lat a zachowuje się jak rozpuszczone dziecko, ale taki już jego urok. Jest to kolejna książka pani Braun przeczytana przeze mnie i muszę szczerze przyznać, że bardzo polubiłam powieści autorki. Nie ma może w nich mrożących krew w żyłach akcji, brutalnych opisów i rozlewu krwi, ale autorka ma bardzo dobrze wypracowany sposób pisania, który bardzo wciąga czytelnika. Zaletą książek pani Braun jest to, że mamy zawsze dużo podejrzanych osób i do samego końca jest sprytnie ukryty fakt kto stoi za zbrodnią, a czytelnik dzięki temu ma szerokie pole do zabawy w detektywa. Książka zainspirowana jest prawdziwą historią jaka wydarzyła się w rodzinie autorki. Powieść jest bardzo wciągająca, zaskakująca, wciąga czytelnika w wir zawiłych intryg i relacji. Historia przedstawiona w książce dotyka tematu wymierzenia sprawiedliwości we własnym zakresie, jak również pojęcia resocjalizacji, która zazwyczaj jest zwykłą fikcją. Postać zdegenerowanego Kazimierza Kropa budzi strach i przerażenie. Autorka umie swoją historią zaciekawić czytelnika, fabuła powieści bardzo dobrze przemyślana. Postać Marka Filera może nie wzbudza sympatii ale to jak zupełnie stracił panowanie nad własnym życiem sprawiło, że jestem bardzo ciekawa jak poradzi sobie ze swoimi problemami w kolejnych częściach. Autorka w powieści umiejętnie lawiruje między naszą ciekawością a intrygą, nie szczędzi nam przy tym sieci pytań zacieśniających się między postaciami. Bardzo mi się podoba prosta, nieprzerysowana i namacalna rzeczywistość, jaka otacza bohaterów oraz ich autentyczność. Akcja powieści toczy się bardzo szybko, w wir wydarzeń wpadamy od pierwszej strony, już na początku podczas czytania prologu można określić czy książka zapowiada się ciekawie, tutaj pani Braun od samego początku prowadzi ciekawe wątki i motywy, prowadzi nas przez mroczne zaułki. Autorka podsuwa nam wiele podejrzeń co do sprawcy, ale do samego końca ciężko czytelnikowi rozwiązać zagadkę. Zakończenie bardzo zaskakujące. Powieść bardzo dobrze dopracowana, bardzo szybko się czyta, podczas czytania nie raz poczujemy mały dreszczyk emocji. Dodatkowo wiedząc, że autorka pisała na podstawie doświadczeń swojej rodziny odbierałam tą książkę z dużymi emocjami. Na pewno sięgnę po dalsze losy detektywa Filera, jestem bardzo ciekawa czy odzyska swoją miłość, jak poradzi sobie z wychowaniem dziecka oraz jakie ciekawe zadania czekają na niego do wykonania.

15/52

15/52

Na półkach: , , , , ,

No nie wyczymie. D:

Połowa książki to jakieś romansidłowe popłuczyny, na dodatek dotyczące typa, któremu wszystko trzeba pod nos podstawić i który atrakcyjności ma nie tyle zero, co minus dwadzieścia.

Zero zacięcia, żeby się to fajnie czytało i tak oto z całkiem intrygującej sprawy kryminalnej dostajemy coś, co najbliżej kojarzy mi się z niewyżętym ciuchem, który wypadł z pralki i leży na ziemi. Niby czysty, ale jakoś nikt z przyjemnością raczej nie podniesie.

No nie wyczymie. D:

Akcja prowadzona jak w opowiadaniu w liceum. Język podobnie, jakby chciał na siłę udowodnić, że w języku polskim jest ograniczony zasób słów, i na dodatek bardzo mały....

Pierwsza część cyklu o wspaniałym (!?) prywatnym detektywie: Mirek Filer - wkurzający jak mało kto, a jednocześnie żałosny – stuprocentowy facet, o urodzie powalającej pensjonarki, leń i obibok; odziedziczył po tatusiu ogromny spadek, więc pracą się nie hańbi, udając detektywa i czekając na śledztwo życia. Oprócz śledztwa intensywnie udziela się erotycznie to tu i tam, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich czynów. Historia luźno nawiązuje do prawdziwej zbrodni z lat osiemdziesiątych popełnionej na DK94 Olkusz – Kraków, kiedy została zamordowana teściowa pisarki. Styl powieści – lekki, przyjemnie się czyta, wybaczam drobne potknięcia, jednak rozwiązanie zagadki – mocno przekombinowane.

Chciałam mocnego kryminału, a niestety dostałam książkę obyczajową ale... całkiem dobrze napisaną. Do samego końca nie wiedziałam kto stoi za zamordowaniem brutalnego gwałciciela K. więc zakończenie bardzo fajnie przemyślane. Fakt, że powieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach dodaje delikatną nutkę przerażenia.

Dosyć irytowała mnie postawa głównego bohatera - Mirka... Zdradza, wykorzystuje swoją teraźniejszą dziewczynę Magdę, która wszystko podaje na tacy pod nos, nie wymagając zbyt wiele a On? Po prostu sam nie wie czego chce. Gdzie Ci prawdziwi mężczyźni ? :))

Nie powiem, że książka jest zła, ponieważ przeczytałam ją dosyć szybciutko, ale czegoś mi brakowało. Zerknę po więcej.

Dosyć irytowała mnie postawa głównego bohatera -...

Ciekawa pozycja. Na początku myślałam, że nudna fabuła jednak z każdą stroną robiło się coraz ciekawiej. Polecam

Kryminał? Tu trzeba się mocno zastanowić bo według mnie to pół kryminału a drugie pół literatura obyczajowa/romans. Początek fajny i wciąga. Potem problem, gdyż wątek romansu ciągnął się tak długo, że miałem porzucić słuchanie. Nie poddałem się i dobrze bo w końcu wciągnęło mnie jedno i drugie. Jedno jest pewne. Mirek to głupek jak wielu co leci nie na to co trzeba i nie docenia tego co ma. Kolejny tom już czeka w kolejce.

Dodaj cytat z książki Morderstwo przy drodze krajowej 94