Kopia doskonała

Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Celina Stefańska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
literatura polska
Celina Stefańska (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
literatura polska

Nie wiem od czego zacząć. To był jeden z najnudniejszych kryminałów jakie czytałam. Nudne i sztuczne dialogi, plastikowe i nieprawdopodobne postaci bohaterów, narracja "łopatologiczna"...tyle, że sobie francuskie słówka przypomniałam. Ale przecież nie po to sięga się po kryminał.

"Kopia doskonała" przeniosła mnie do czasów dzieciństwa. A stało się tak za sprawą mocnej inspiracji autorki serią Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku, a w szczególności książki o Fantomasie. Będąc dzieckiem (w sumie później też) przeczytałam każdą książkę z serii więcej niż raz i wspominam je z dużym sentymentem. Już przy pierwszej stronie i krótkich opisach...

Interesująca historia, bohaterkę da się lubić. Dla mnie podstawową bohaterką jest Dominika. Zasadniczo mnie wciągnęła, ale tak jak wiele opinii wspomina historia o Pani detektyw i cały wątek z pościgiem jest niewiarygodny. Śledztwo w zasadzie nie istnieje. Wszystko jest zbyt łatwe i proste.

Dominika Wójtowicz, która pracuje w lokalnym muzeum jako konserwator, godzi się na propozycję pracy (dość dziwną). Co ciekawe jest to propozycja od przypadkowo spotkanego mężczyzny. Dominika posiada wielki talent malarski. Jej zadaniem miało być stworzenie kopi znanego obrazu na prośbę ekscentrycznego kolekcjonera. Praca dla dziewczyny to jak manna z nieba. Dla kogoś kto...

Warto przeczytać.
Wciagająca treść , pozwala wyobrazić sobie wyjątkowe miejsca francji, Odsłuchałam przedstawione piosenki francuskie ,które jeszcze bardziej wprowadziły mnie w atmosferę wątku tej książki .

Uważam, że to zdecydowanie zbyt naiwna książka. Czyta się błyskawicznie, ale co z tego, kiedy śledztwo nie jest poprowadzone zbyt dobrze. Nie mówię, że to zła książka, ale mi się nie spodobała.

W kategorii literatura młodzieżowa książka być może się broni. Dla dojrzałych czytelników historia jest zbyt naiwna. Plusem są dość udane zwroty akcji. Minusem sama zaś akcja - ukrywanie się poprzez beztroskie zwiedzanie jest doprawdy niezwykłym połączeniem. No i główna bohaterka. Pierwszy raz spotykam się z detektywem, który nie ma kompletnie żadnego planu, ani żądnych...

Sumarycznie spodobała mi się ta książka,
Bohaterowie całkiem dobrze mieli napisane role, sama historia też była dość zgrabnie ujęta,
Mam nadzieje ze z kolejnymi częściami będzie coraz to lepiej.

To była całkiem interesująca historia. Jednak główna bohaterka, pani detektyw, mierząca się z problemami z przeszłości i traumami, była niezbyt wiarygodna i to chyba najbardziej psuło mi odbiór książki. Nie dało się z nią sympatyzować, tak bardzo była rozchwiana i niekompetentna. Jej niepodejrzliwość i przyjmowanie wszystkiego jakby była naiwną dziesięciolatką bardzo mnie...

Dużo bardziej podoba mi sie tej autorki seria o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku.
"Kopię doskonałą" czytało się szybko, ale brakowało dopracowania szczegółów śledztwa.

Dyskusje

• 2019