Kopia doskonała

Okładka książki Kopia doskonała
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Celina Stefańska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Celina Stefańska (tom 1)
Czwarta Strona
2018-05-23
2018-05-23
literatura polska

Kolejna rozpoczęta seria autorstwa Małgorzaty Rogali z prywatnym detektywem Celiną Stefańską w roli głównej. Jak każda powieść autorki, Kopia doskonała również należy do gatunku obyczaju z elementami kryminału, którą czyta się lekko i przyjemnie.

Niestety pewne cechy charakteru Celiny: "ciapowatość", niezdarność, wszelkie lęki i brak znajomości podstawowych zasad współczesnej technologii (mimo dość młodego wieku) nie pozwala czytelnikowi jej polubić, a tym bardziej wyobrazić sobie jej w roli prywatnego detektywa.

Zakończenie również nie powala - dla mnie zupełnie niepotrzebne.

PRYWATNY DETEKTYW CELINA STEFAŃSKA

Taki średni kobiecy kryminał jak określono. W pełni się zgadzam . Można przeczytać ale bez spinania.🤔😕

Dominika pracująca w muzeum jako konserwator, dostaje płatną propozycję wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania obrazu. Po skończonym zleceniu obraz znika, a dziewczyna nie wraca do Polski. Kiedy jej babcia otrzymuje zdjęcie Dominiki na tle lyońskiego muralu, jest zdania, że to zaszyfrowana wiadomość od wnuczki. Prosi o pomoc Celinę Stefańską - początkującą prywatną detektyw.

Stefańska mimo swoich leków związanych z lotem samolotem, decyduje się przyjąć zlecenie i odnaleźć kopistkę. Gdy trafia na jej ślad, okazuje się, że ciągle ktoś jest przed nią. Ponadto, śledzi ją nieznajomy mężczyzna.

Historia opisana w tej powieści jest bardzo realistyczna i przedstawiona dość szczegółowo. Autorka ukazuje tu wiele rejonów Francji, co pozwala czytelnikowi wczuć się w ten francuski klimat. Język jakim posługuje się pisarka jest dość prosty. Według mnie zbędne były dialogi w języku francuskim oraz cytaty z tekstów piosenek.

Porównując tę serię z cyklem przygód Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka lektura ta na pewno nie jest typowym kryminałem. Zbyt dużo w niej opisów przyrody, czy sytuacji humorystycznych. Plusem za to było dużo zwrotów akcji, budowane przez autorkę napięcie oraz zaskakujące zakończenie. Podsumowując - historia mnie bardzo zaciekawiła, natomiast sposób jej przedstawienia i mało rozbudowany wątek kryminalny nie do końca przypadł mi do gustu.

Coś innego, coś co z chęcią czyta się dalej

Coś innego, coś co z chęcią czyta się dalej

Bardzo dobrze się czyta, można się zrelaksować i o to mi chodziło. Może historia nie powala zagadkami, finezją i suspensem, ale jest lekka i przyjemna. Doba lektura na zabicie czasu, ale nie czytasz jej z wypiekami na twarzy :P

Trochę zaskakuje mnie ilość negatywnych opinii. Być może przez to, że odbiega od "męskich" powieści tej tematyki. W czasach galopującego pseudofeminizmu panie mają klejnoty większe niż jaja strusia i to może być dla niektórych irytujące, że Detektyw nie jest twardą sztuką... Zmaga się ze swoją traumą i słabością - wg mnie opisaną w wiarygodny sposób. Jest to historia przemyślana, pełna dbałości o detale, pozwala się wczuć w scenerię opisywanych zakątków Francji. Cytaty z piosenek jak dla mnie zbędne, ale nie wpływają na zaniżenie mojej oceny.

Fabuła książki jest ciekawa, jednak sporo w niej naiwności. Postacie są bardzo szablonowe, najbardziej jednak razi toporny język. Opisy dzieł sztuki są poprawne jak z wypracowania szkolnego, dialogi sztuczne. Cykl z Celina Stefańską w mojej opinii jest wyjątkowo nieudany...

Cóż za denerwujący pomysł, żeby taką siemięgę zrobić prywatnym detektywem. Właściwie bardziej szkodziła niż pomagała własnemu śledztwu, ale dzięki pomocy innych osób sprawę szczęśliwie udało się doprowadzić do końca.

Czuję ogromną sympatię do autorki po serii o Agacie Górskiej. Zdecydowanie wolę losy dwójki policjantów niż pani detektyw, co nie zmienia faktu, że dalej jest to przyjemna lektura. A piękno Lyonu i Francji przedstawione w powieści zachęca do podróży w tamte rejony.

Celina to taka ciapa. ale po lekturze miałam ochotę pojechać do Francji.

Celina to taka ciapa. ale po lekturze miałam ochotę pojechać do Francji.

Video

Video