Igrzyska śmierci

Okładka książki Igrzyska śmierci
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1) Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2009-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz literatura amerykańska Ameryka przyszłość igrzyska dystopia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo szybko się ją czyta. Polecam gorąco na długie jesienno/zimowe wieczory.

Bardzo szybko się ją czyta. Polecam gorąco na długie jesienno/zimowe wieczory.

Najpierw był film, który bardzo mi się spodobał, a rzadko się to zdarza, bo nie należę do kinomaniaków. Film obejrzałem kilka razy, zawsze zapartym tchem. Wiedziałem, że przyjdzie czas na książkę. Potem była licytacja na rzecz chorego chłopca i komplet książek do zdobycia. Nie musiałem zbyt długo walczyć i cała seria była moja. Przeczytałem jednym tchem i okazało się, że książka jest lepsza niż film (jak zwykle). Same plusy: wciągająca fabuła, niezwykła narracja, zjawiskowe kreacje bohaterów. Szwagierka śmiała się ze mnie, że czytam książki dla młodzieży (już się nie łapię na młodzież), ale to jest przecież książka dla wszystkich bez względu na wiek.

Igrzyska śmierci mnie nie zawiodły, ale tylko dlatego, że nie spodziewałam się wiele.
Przez większość czasu miałam wrażenie, że nie czytam książki, a scenariusz. Fabuła pędzi jak ultra-nowoczesny pociąg Kapitolu i nie ogląda się za siebie. Wiele scen, które miały potencjał być głęboko emocjonalnymi i aż prosiły się o troszeczkę więcej czasu, potraktowane zostały po macoszemu. W wielu momentach czułam się, jakby Autorka sama nie specjalnie lubiła swoją książkę, i zamiast dopieszczać ją i dopracowywać, chciała ją po prostu skończyć.
Mimo to nie powiedziałabym, że "Igrzyska śmierci" są złą książką. Mimo wszystko przeczytałam je w jednym posiedzeniu, co rzadko mi się zdarza, więc fabuła zdecydowanie mnie wciągnęła. Tym bardziej żałuję, że całkiem wysoki potencjał został tak zmarnowany średnim wykonaniem.

Książka o niezwykle wciągającej fabule i wartkiej akcji, co sprawia, że (zważywszy na niezbyt dużą objętość) jest do przeczytania w dzień lub dwa.

Pierwszoosobowa narracja, snuta przez główną bohaterkę - Katniss - bardzo przypadła mi do gustu. Opisy wydarzeń, miejsc i postaci są na tyle obrazowe, że łatwo jest całkowicie zanurzyć się w wykreowany, antyutopijny świat i na własnej skórze poczuć emocje Głodowych Igrzysk.

Ale "Igrzyska Śmierci" to nie tylko pochłaniająca akcja. Dzięki temu, że poznajemy myśli protagonistki, jest to również okazja do refleksji na różne tematy - moralność, etyka, umiejętność przetrwania itd.

Mocno polecam.

---

"Udałam, że przepraszam ją za swoje zachowanie podczas kolacji. Moje przeprosiny sięgają jednak znacznie głębiej. Wstyd mi, bo nawet nie próbowałam jej pomóc tamtego dnia w lesie".

"Wiem, że nie mówią nam wszystkiego, nie informują nas, co się naprawdę wydarzyło podczas powstania. Rzadko jednak zaprzątam sobie tym głowę. Co za różnica, jaka jest prawda, przecież dzięki niej nie zdobędę jedzenia."

"Tu jest bezpiecznie, ciepło jest tu,
Stokrotki polne zaradzą złu.
Najsłodsza mara tu ziszcza się,
Tutaj jest miejsce, gdzie kocham cię."

Ostatnio zdałam sobie sprawę, że nigdy nie przebrnęłam przez ,, Igrzyska śmierci " do końca. Postanowiłam porównać świa, który sobie wyobrażałam po obejrzeniu filmów ze światem przedstawionym w książce. Wartka fabuła wciąga bardzo czytelnika, pierwszoosobowa narracja dodaje jej dynamizmu. Chociaż osobiście nie lubię narracji z perspektywy głównego bohatera (i dlatego za pierwszym razem książki nie przeczytałam), po jakimś czasie idze się przyzwyczaić. W sumie to naprawdę dobra książka, pomijając momenty, gdy autorka z mocno popłynęła w swojej wyobraźni na temat futurystycznej przyszłości.

Książka absolutnie warta polecenia. Osobiście czytałem ją w języku angielskim i w takim też polecam jej przeczytanie. Opowieść przedstawiona z perspektywy Katniss Everdeen wciąga jak mało która. Bez problemu byłem w stanie pochłonąć 80-120 stron jednego wieczoru zatrzymując się jedynie z powodu nadchodzących następnego ranka obowiązków.
Oceniam książkę na 8/10 ponieważ pomimo swoich zalet (a jest ich wiele) ma kilka wad które ciężko jest nie zauważyć. Największym z nich był trójkąt miłosny między Katniss, Peeta oraz Gale który wydawał się być wymuszony. Nie pasował zbytnio do reszty opowieści a udział Gale'a w nim zdawał się być już kompletnie oderwany od rzeczywistości. Autorka poświęciła tej postaci łącznie ze dwa rozdziały więc nie jest on tak samo dobrze rozwinięta i przedstawiona jak Peeta.

Oceniam książkę na 8/10 ponieważ...

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Trzymająca w napięciu, chwytająca za serce, zaskakująca. Chciałabym ją przeczytać na nowo jeszcze raz!

Książka jest genialna. Nie spodziewałem się, że będzie mogła konkurować z filmem, ale tak jest. Co więcej, jest lepsza. Przybliża tę historię, lepiej ją ugruntowuje w miejscu i czasie. Scenariusz świata staje się mniej nierzeczywisty, mniej nierealny niż w filmie.
Czyta się super, ciężko się od niej oderwać. Wieczorne podejście do tej książki skutkuje zarwaną nocką.

Moja ulubiona książka - tak samo fenomenalna jak następne części.

Moja ulubiona książka - tak samo fenomenalna jak następne części.

Świetna zabawa i całkiem pouczająca

Świetna zabawa i całkiem pouczająca