Dlaczego przegramy wojnę z Rosją

Okładka książki Dlaczego przegramy wojnę z Rosją Juliusz Ćwieluch, Mirosław Różański
Okładka książki Dlaczego przegramy wojnę z Rosją
Juliusz ĆwieluchMirosław Różański Wydawnictwo: Znak militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Znak
2018-11-28
2018-11-28

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (37) / styczeń 2021 Marie Aubert, Juliusz Ćwieluch, Jenny Kleeman, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Natalia Malek, Ania Morawiec, Eren Orbey, Bohdan Pękacki, Urszula Pieczek, Maciej Robert, Agata Romaniuk, Filip Springer, Przemek Staroń, Karolina Sulej, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Marie Aubert, Juliu...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 (23) / listopad 2019 Andy Beckett, Grzegorz Bogdał, Dorota Borodaj, Juliusz Ćwieluch, Karol Grygoruk, Magdalena Lemańska, Jakub Majmurek, Hania Rani, Julian Sojka, Michał Szczęch, Wojciech Szot, Julia Szychowiak, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Ilona Wiśniewska
Pismo. Magazyn... Andy Beckett, Grzeg...

Diagnozy na ogół trafne, sama w sobie forma wywiadu ciekawa i całkiem wciągająca. Niestety, sporo pisaniny pod tezę, jaką jest "ten zły Macierewicz", zestawiony z "tymi dobrymi".

Ciekawie się to czyta teraz, w drugim roku wojny rosyjsko-ukraińskiej. Bardzo wysoka ocena armii radzieckiej i niska ukraińskiej, co tu kryć, nie potwierdziły się w rzeczywistości. Ukraina - przy wszystkich jej słabościach - to jednak nie mała Gruzja i pokonać się jej nie udało (i, mam nadzieję, nie uda).
Tymczasem w oczach generała Różańskiego armia ukraińska jest jeszcze gorsza niż nasza,. Trudno o większa pomyłkę - mi, laikowi, to wstydu nie przynosi (też tak myślałem i lutym 2022 każdego dnia rano z obawą zaczynałem lekturę wiadomości, czy Ukraina jeszcze się broni),ale zawodowiec - co na każdym kroku obaj rozmówcy podkreślają - powinien jednak wiedzieć lepiej.
Ale nie wiedział.
Po co rozwijam ten marginalny wątek - bo ten akurat zweryfikowała rzeczywistość i całkowicie obaliła twierdzenia generała. Mogę stąd wnosić, że i inne jego sądy mogą okazać się podobną wydmuszką, skrywającą zapiekła nienawiść do PiS, Macierewicza (tu akurat całkowicie podzielam opinię generała i nie sądzę, żeby się mylił) i prezydenta Dudy (zupełnie niezawiniona, w naszym kulawym systemie politycznym prezydent to taki malowany chłopiec, który prawie nic nie może - generał powinien to świetnie wiedzieć).
Kończąc - duży plus za konkrety o pogarszającym się stanie amii za ministrowania A. Macierewicza, spory minus za natężenie nienawiści oraz pomyłkę w ocenie stanu armii Rosji i Ukrainy.

Tymczasem w oczach generała Różańskiego armia ukraińska jest jeszcze...

Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała bzdury wygłaszane przez byłego (całe szczęście) generała. A ten zamiast się przyznać do błędów, przeprosić i iść sobie, nadal gada głupoty, udając eksperta.
Przed DWŚ obowiązywał honor oficera, który w przypadku takiego ośmieszenia w łeb sobie strzelał. A dziś mamy Skrzypczaków i Różańskich.

Książka czytana przed wybuchem pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 była interesującym (i bardzo krytycznym) spojrzeniem na stan polskich sił zbrojnych po okresie zarządzania przez ministra Antoniego Macierewicza. Generał Różański wprawdzie jest w swej opinii w sposób oczywisty "stroną" (stracił stanowisko po zmianie władzy cywilnej),ale doskonale zna też polską armię i jej kondycję, w tym jej liczne niedomagania.
Jednak rok 2022 zmienia wszystko. Rząd decyduje się na potężne zakupy najnowocześniejszego sprzętu: samolotów, czołgów, armatohaubic w skali niewidzianej w Europie od II WS (pomijam kwestię kto i kiedy ten olbrzymi program modernizacji sfinansuje),co czyni wiele zarzutów generała nieaktualnymi. Równocześnie druzgocąca (i na moment przeprowadzania wywiadu, po utracie Krymu i znacznej części Donbasu w 2014 roku być może trafna) ocena stanu armii ukraińskiej okazuje się zupełnie zdewaluowana. Temu niedocenianemu krajowi udało się w kilka lat stworzyć nowoczesną i zmotywowaną armię obrońców, będącą w stanie zatrzymać i odeprzeć atak rosyjskiego imperium.
W efekcie książka traci trochę sens: zarówno w części opisu stanu polskiej armii jak i w części snującej hipotetyczne scenariusze wybuchu wojny z udziałem Polski jest już zupełnie nieaktualna.

Słabizna.

Słabizna.

Kubeł zimnej wody

Nie znam się na wojnie, jestem cywilem. Jak większość obywateli zawsze i wszędzie. Jednak wspólnoty ludzi prowadzą wojny, a część z nich zajmuje się tym w miarę profesjonalnie. W naszym regionie od 500 lat mamy sąsiada, co raz na kilkadziesiąt lat prowadzi wojny zaczepne i podboje. Jest to kraj Górnej Wolty z rakietami nuklearnym z dwoma argumentami: surowce i wojna. Okazuje się, że są i byli ludzie, którzy nie zapominają o tym na codzień. Warto sprawdzić komu powierzyliśmy obronę, bo może okazać się, że nie leci z nami pilot. Opinie generała Różańskiego są surowe, konkretne i pochodzą od środka. Czytelnik dowie się przede wszystkim dlaczego bać się Rosji, jak wojny prowadzi i co możemy zrobić, żeby nie być być bezzębnym, szczekającym psem. Pan Juliusz Ćwieluch to dziennikarz z "Polityki", solidny profesjonalista, czy też pasjonat spraw wojskowości. Książka się trochę zestarzała, ale nie na tyle, żeby wnioski nie dały do myślenia. Od razu zaznaczę, że mniej tu geopolityki, a więcej strategii, rozmów o sprzęcie, o szkoleniu żołnierzy itp. Wojna od kuchnii.

Kubeł zimnej wody

Polskę z jej marnymi elitami, głównie politycznymi, prędzej czy później czeka katastrofa. Polskie wojsko nie ma najmniejszych szans w starciu z Rosją, dlatego polską racją stanu - jak przekonuje gen. Mirosław Różański - nawet nie jest to, żeby móc prowadzić wojnę z Rosjanami, ale to, żeby w ogóle do tej wojny nie dopuścić. Dlaczego? Bo wojna w Polsce - i to jest najważniejszy, mimo wielu cennych informacji, wniosek z tej książki - oznaczałaby, że będziemy mieć tu nad Wisłą spaloną ziemię. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy ta wojna byłaby wygrana czy przegrana, bo nie zostanie tu kamień na kamieniu, a tragedia Powstania Warszawskiego będzie przy tym niczym.

W rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem gen. Różański, a jest to szczery głos z wnętrza Polskich Sił Zbrojnych, zwraca uwagę przede wszystkim na to, że są one przestarzałe. Co z tego, że polscy żołnierze są dzielni, skoro nie mają dobrego sprzętu - samolotów, artylerii, czołgów, a jeśli chodzi o statki i cyberbezpieczeństwo, to w ogóle nie ma nic. Niektóre elementy polskiego uzbrojenia pochodzą z lat II wojny światowej... Nie ma nawet ustalonego w dokumentach podziału kompetencji między prezydentem a rządem i szefem MON w przypadku realnego zagrożenia.

Niektórzy czytelnicy piszą, że rozmówcy przesadzili z wymyślonym przez nich scenariuszem prowadzącym do konfliktu zbrojnego z Rosją. Ale na tym właśnie polegają tego rodzaju eksperymenty myślowe - bogata wyobraźnia jest kluczowa i w tej sprawie, ponieważ trzeba - będąc dobrze poinformowanym - starać się przewidywać przyszłość. Dodam jeszcze, że bardzo ciekawie są w tej książce opisane błędy polityki zagranicznej, zwłaszcza w kontekście relacji Polski z Ukrainą i Niemcami i ewentualnych sporów z tymi krajami, które byłyby korzystne dla Rosji.

Jak dla mnie w książce jest zbyt dużo demonizowania i za mało faktów. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że mamy stary zdezolowany sprzęt, miałem okazję oglądać czołgi wozy bojowe itp w które wyposażona jest Nasza armia. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy OTK też nie wzięło się znikąd. Czytając książkę odnosiłem momentami wrażenie że autor to kolejny obśliniony i zapluty z nienawiści do Rządu Polskiego, a może człowiek Moskwy? w końcu w latach 82'-90' należał do PZPR a kariera towarzysza generała kończy się po dojściu PiS do władzy przypadek ?

Książka realnie opisującą nasz potencjał militarny i błędy które od lat prowadzimy w polityce zagranicznej oraz w procesie modernizacji armii. Jednak autorzy w końcowych rozdziałach "odlatują", kiedy dochodzi do wyobrażenia sobie przyczyny i początku konfliktu z Rosją

Dobra książka. Podzielona na dwie części. W pierwszej autor i jego rozmówca opisują stan polskiej armii ukazując braki i absurdy mające miejsce w Wojsku Polski. Krytykują Antoniego Macierewicza i jego destrukcyjną działalność w MONie (de facto cała książka ma bardzo negatywny wydźwięk w stosunku do szefa MONu). Charakteryzują możliwości militarne naszego wschodniego sąsiada i opisują jego agresywne działania w polityce terytorialnej. W drugiej części Panowie skupiają się głównie na snuciu wizji na temat potencjalnych scenariuszy wojskowych (a dokładniej czterech scenariuszy) mogących się wydarzyć w naszym kraju. Mam wrażenie, że tutaj autora i rozmówcę trochę poniosło. Pomiędzy tymi dialogami pojawiają się bardzo ciekawe dygresje z interesującymi przykładami i szczegółami z zakresu wojskowości (np. nie miałem pojęcia o incydencie w czasach PRL kiedy żołnierz wojsk Układu Warszawskiego zgwałcił i udusił dziewczynę z pobliskiej wsi, przez co został postawiony przed plutonem egzekucyjnym a rodzinę dziewczyny zaproszono na egzekucję). Warto poczytać, chociażby dla tych detali i szczegółów z których można się dowiedzieć co aktualna władza zrobiła z wojskiem i jak traktuje wojskowych (chociażby zwolnienia generałów poprzez smsa). Szybko się czyta. Polecam

• Ebooki
  • Literatura faktu