Norbertos

Profil użytkownika: Norbertos

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 47 tygodni temu
19
Przeczytanych
książek
20
Książek
w biblioteczce
16
Opinii
91
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 1 cytat
Tak czy inaczej, prędzej czy później, założę klub przyjaciół księcia Lwa Nikołajewicza Myszkina. Mimo to najwybitniejszym pisarzem jest Vladimir Nabokov. Ale to nie jest ktoś, z kim chciałoby się spotkać przy obiedzie. Natomiast najlepszym miejscem do życia byłaby Warszawa, gdyby nie istniał Lwów. No i tak to.

Opinie


Na półkach:

Wspaniały to musiał być lekarz - prof. Andrzej Szczeklik, a książka jest o historii medycyny i jej przemianach od starożytnej Grecji do czasów współczesnych, a także o jej związkach z mitologią, sztuką i magią. Mnóstwo w niej ciekawych przykładów, podam tylko jeden - to np. tekst o wężach, które przed wiekami symbolizowały sztukę lekarską i boga medycyny Asklepiosa (w starożytnej Grecji były nawet lubianymi zwierzętami domowymi, dopiero Biblia i chrześcijaństwo przedstawiło je negatywnie), i których to jad w XX w. - ni stąd ni zowąd - okazał się bardzo pożyteczny przy produkcji leków, np. przeciwko nadciśnieniu. Tak jakby ponad 2000 lat temu ludzie mieli już intuicję a propos leczniczych właściwości jadu węży. W tej bardzo ciekawej książce tego rodzaju przykładów jest wiele. Polecam!

Wspaniały to musiał być lekarz - prof. Andrzej Szczeklik, a książka jest o historii medycyny i jej przemianach od starożytnej Grecji do czasów współczesnych, a także o jej związkach z mitologią, sztuką i magią. Mnóstwo w niej ciekawych przykładów, podam tylko jeden - to np. tekst o wężach, które przed wiekami symbolizowały sztukę lekarską i boga medycyny Asklepiosa (w...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Dlaczego przegramy wojnę z Rosją Juliusz Ćwieluch, Mirosław Różański
Ocena 6,5
Dlaczego przeg... Juliusz Ćwieluch, M...

Na półkach:

Polskę z jej marnymi elitami, głównie politycznymi, prędzej czy później czeka katastrofa. Polskie wojsko nie ma najmniejszych szans w starciu z Rosją, dlatego polską racją stanu - jak przekonuje gen. Mirosław Różański - nawet nie jest to, żeby móc prowadzić wojnę z Rosjanami, ale to, żeby w ogóle do tej wojny nie dopuścić. Dlaczego? Bo wojna w Polsce - i to jest najważniejszy, mimo wielu cennych informacji, wniosek z tej książki - oznaczałaby, że będziemy mieć tu nad Wisłą spaloną ziemię. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy ta wojna byłaby wygrana czy przegrana, bo nie zostanie tu kamień na kamieniu, a tragedia Powstania Warszawskiego będzie przy tym niczym.

W rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem gen. Różański, a jest to szczery głos z wnętrza Polskich Sił Zbrojnych, zwraca uwagę przede wszystkim na to, że są one przestarzałe. Co z tego, że polscy żołnierze są dzielni, skoro nie mają dobrego sprzętu - samolotów, artylerii, czołgów, a jeśli chodzi o statki i cyberbezpieczeństwo, to w ogóle nie ma nic. Niektóre elementy polskiego uzbrojenia pochodzą z lat II wojny światowej... Nie ma nawet ustalonego w dokumentach podziału kompetencji między prezydentem a rządem i szefem MON w przypadku realnego zagrożenia.

Niektórzy czytelnicy piszą, że rozmówcy przesadzili z wymyślonym przez nich scenariuszem prowadzącym do konfliktu zbrojnego z Rosją. Ale na tym właśnie polegają tego rodzaju eksperymenty myślowe - bogata wyobraźnia jest kluczowa i w tej sprawie, ponieważ trzeba - będąc dobrze poinformowanym - starać się przewidywać przyszłość. Dodam jeszcze, że bardzo ciekawie są w tej książce opisane błędy polityki zagranicznej, zwłaszcza w kontekście relacji Polski z Ukrainą i Niemcami i ewentualnych sporów z tymi krajami, które byłyby korzystne dla Rosji.

Polskę z jej marnymi elitami, głównie politycznymi, prędzej czy później czeka katastrofa. Polskie wojsko nie ma najmniejszych szans w starciu z Rosją, dlatego polską racją stanu - jak przekonuje gen. Mirosław Różański - nawet nie jest to, żeby móc prowadzić wojnę z Rosjanami, ale to, żeby w ogóle do tej wojny nie dopuścić. Dlaczego? Bo wojna w Polsce - i to jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Pogodna powieść z ciekawym pomysłem umieszczenia - tak na stałe przez ponad 500 stron - głównego bohatera hrabiego Aleksandra Iljicza Rostowa - w hotelu Metropol w centrum Moskwy w latach 30., 40. i 50. XX w. Nasz arystokrata przebywa w nim - decyzją bolszewików - jak w areszcie i stara się na tej swojej niewielkiej przestrzeni pokoiku pod dachem zorganizować w miarę normalne życie, zachowując wszystkie zasady rosyjskiego dżentelmena. Nic szczególnego, ale miła to rzecz z głównym przesłaniem, że człowiek, który nie jest panem swojego losu, staje się jego sługą, i że prawdziwe bogactwo nosimy w sobie, i że kto jest dobrze poinformowany, ten jest dobrze przygotowany.

Pogodna powieść z ciekawym pomysłem umieszczenia - tak na stałe przez ponad 500 stron - głównego bohatera hrabiego Aleksandra Iljicza Rostowa - w hotelu Metropol w centrum Moskwy w latach 30., 40. i 50. XX w. Nasz arystokrata przebywa w nim - decyzją bolszewików - jak w areszcie i stara się na tej swojej niewielkiej przestrzeni pokoiku pod dachem zorganizować w miarę...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Norbertos

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Ferdinand von Schirach
Ocena książek:
8,0 / 10
11 książek
1 cykl
57 fanów

Ulubione

Henry David Thoreau Walden, czyli życie w lesie Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
Gustaw Herling-Grudziński Inny świat Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
Thomas Mann Czarodziejska góra Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Wyprawa Zobacz więcej
Mark Twain - Zobacz więcej
Robert Harris Oficer i szpieg Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
19
książek
Średnio w roku
przeczytane
2
książki
Opinie były
pomocne
91
razy
W sumie
wystawione
19
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
108
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
minuty
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]