Moje przyjaciółki z Ravensbrück

literatura polska Ravensbrück wojna obóz zagłada więźniarki

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Piekło ma wiele imion*

9 Link do recenzji

Historie obozowe nie są mi obce... sceny okrutnych mordów, rozdzierające serce sceny rozstań dzieci i rodziców oraz upadlające czyny ratujące życie. Czasami wydaje mi się, że już nic mnie nie poruszy. Sięgając po książkę Knedler byłam ciekawa, co wydarzyło się w KL Ravensbrϋck - historia bowiem jest oparta na relacjach byłych więźniarek.
W książce biegną dwie linie czasu. W...

szkoda że najważniejsze elementy historii głównych bohaterek są fikcją gdybym wcześniej wiedziała to nie czytałam tego. do połowy bardzo ciezko sie czyta

"Nic innego poza szeptaniem nie można zrobić , a i szept jest niebezpieczny."

Jakkolwiek to zabrzmi przyznaję, że lubię czytać historie obozowe. W dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas gdzieś goni, żądza pieniądza najczęściej zasłania nam oczy, te historie przypominają mi co tak naprawdę jest ważne w życiu.
Książka "Moje Przyjaciółki z Ravensbrück" jak wskazuje sam tytuł...

" To ludzie ludziom zgotowali ten los."
Ida jest pisarką. Kiedy na swojej wycieraczce znajduje pewien rękopis, jej życie całkowicie się zmienia.
Dzięki niemu udaje jej się poznać historię przyjaźni Marii, Sabiny, Bente i Helgi - kobiet, które połączył niemiecki obóz koncentracyjny - Ravensbrück.
Książka o przyjaźni, która przetrwa absolutnie wszystko, sile i codziennej...

To było straszne! Katorga i do tego ile tu fikcji! No cóż, kolejna książka popowo obozowa. Jestem na nie!

Wymęczyła mnie ta pozycja. Nie, żeby była zła, ale sposób prowadzenia narracji nie dla mnie.
Spodziewałam się czegoś innego, a dostałam "książkę o powstawaniu książki". Przyjaciółki z Ravensbruk są tylko tłem dla przeżyć Igi - autorki, która dostaje rękopis "Przyjaciółek..." i cały czas próbuje odnaleźć/zidentyfikować kobiety, którym przyszło żyć w tych okrutnych czasach....

Faktycznie ciężko się na początku wgryźć w temat (pamiętać kto jest kim na przykład). Ale gdy już się przebrnie przez te początkowe trudności, potem jest już tylko lepiej. Mimo, że powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami a nie biografią, nie ma się poczucia że czyta się fikcję literacką. Tak tam było. I to, że nie jest podpisane krwią, że spotkało to Panią Halinę...

Książka niezwykle do mnie trafiła, przeczytałam już mnóstwo literatury tego gatunku, ale dawno już nic mnie tak nie zaskoczyło.
Historia opowiada obozowe życie czterech kobiet w Ravensbruck, które pomino przeciwności losu, zostają ze sobą związane nicią przeznaczenia.
Autorka, moim zdaniem, podołała zadaniu i z przyjemnością przeczytam jej kolejne propozycje.

Temat trudny, ale ważny. Warto przeczytać, żeby dowiedzieć się więcej. Polecam!

Książka, w którą początkowo nie mogłam się wgryść, pomimo tematyki, o której lubię czytać. Jednak z każdą kolejną stroną było coraz lepiej, aż sama nie wiem kiedy ta historia dobiegła końca. Jedna z lepszych książek tego roku. Polecam

Dyskusje

• 2019