Korporażka

poradniki
Skrzat
2018-07-11
2018-07-11
korporacja humor ironia urzędy praca relacje międzyludzkie współpracownicy

Przeczytałam już 4 książki Dawida Ratajczaka i bardzo mi przypadły do gustu, a dziś na warsztat: korporacje.
Jako była pracownica 3 korporacji mogę stwierdzić, że książka dosyć dobrze zarysowała obraz jaki od środka owe przedstawiają. Początek jest świetny, dużo wplecionego humoru (ewidentnie widać, że autor lubi i czyta Pratchetta),później mamy opisane poszczególne działy w standardowej korporacji - tutaj zdecydowanie jednak nie zgodzę się co autor pisze o dziale obsługi klienta, z którym miałam bardzo dużo do czynienia. Dwie największe nieścisłości:
-nagrywane rozmowy w ogóle ludzi nie powstrzymują przed niewłaściwym zachowaniem w tym wulgaryzmami,
-praca nie jest nudna.
Mniej więcej w połowie książki rozdziały są już jakby wymyślane na siłę niestety, mogły być znacząco skrócone lub w ogóle się nie pojawić (no bo po co komu wytłumaczenie poszczególnych pokojów w budynku gdzie odbywa się praca biurowa? albo windy, parking, narzędzia, sprzęt służbowy).
Podsumowując: książkę spokojnie można było w 200 stronach zmieścić, tak by jej irytująco nie wlec o niczym, jednak owe poprzedzające strony dostarczają nieco rozrywki. Waham się między oceną 6 a 7, szkoda że nie ma na portalu połówkowych ocen, to by było 6 i pół.

Lubię tego autora, aczkolwiek mam odczucie (osobiste oczywiście),że seria o kotach była ciekawsza. Może dlatego, że o ile powiedzenie sobie w tamtej książce "o znam, to, też tak mam", gdzie sytuacja dotyczyła ironii na relację z kotem, a powiedzenie sobie tego samego w tej książce, gdzie ironia dotyczy naszego miejsca pracy, to już nie brzmi tak fajnie ;). Minusem jest też chyba długość tej książki (dwukrotnie dłuższa niż pojedyncze tomy o kotach),co nieco nuży. Nie wszystkie rozdziały dotyczą stricte korporacji, bo można je odnieść do każdego biura czy urzędu (o stażystach, o spinaczach i dziurkaczach itp.).
Jednak kilka tekstów naprawdę godnych zapamiętania, gdyż Dawid Ratajczak ma niezwykle celne oko i niezwykle cięty język :),co bawi niesamowicie, nawet jeśli dotyczy nas samych.

Książka przybliża realia korporacji w dość zabawny sposób. Przejrzysta struktura, przystępny język. Czasem może autor potraktował temat za bardzo z przymrużeniem oka i z za dużą przesadą.

Z książkami, które w humorystyczny sposób próbują coś lub kogoś krytykować jest tak, że potrafią wyjść bardzo żenująco. Tutaj na szczęście do tego nie doszło. Lektura lekka, przyjemna. Co jakiś czas nawet uniesie się kącik ust, zwłaszcza, jeśli z korporacjami miało się w ten, czy inny sposób do czynienia. Końcówka nieco słabsza, ale mimo tego mogę z czystym sercem polecić jako przerywnik między bardziej wymagającymi tytułami.

Dawno się tak nie uśmiałam, czytając książkę! W dodatku, co chwilę przytaczałam mężowi fragmenty i też miał z nich niezły ubaw. Jako pracownik korporacji odnajduję w niej całe mnóstwo sytuacji, które w rzeczywistości mają miejsce. Autor świetnie opisuje mechanizmy rządzące korpo światkiem. POLECAM

• Z_2022
  • 2020 Książki