Okagesama. Japoński przepis na dobre życie

Okładka książki Okagesama. Japoński przepis na dobre życie Yutaka Yazawa
Buchmann
2018-10-14
2018-10-14
Katarzyna Iwańska, Marta Komorowska, Renata Masna
Japonia poradnik sens życia dobre życie

Książka jak dla mnie jest w formie spisu treści należącym do kompendium wiedzy o Japonii. Czytelnik zderza się raczej z "zajawkami" na dany temat. Mimo to warto zajrzeć do niej.

To ogólnie dobra i ciekawa książka, ale ma pewne minusy. Pierwszy to napis na okładce oraz to zdanie: "Czas nauczyć się od nich, jak żyć dobrze i raz na zawsze zapamiętać, że na japońskiej wyspie żaden człowiek nie jest samotną wyspą." na tylnej okładce, po obu możnaby wnioskować, że to także przewodnik jak wprowadzić reguły japońskiego życia u siebie, a niestety absolutnie nic takiego w tej książce nie ma miejsca.
To fantastyczny przewodnik po Japonii, jej sztuce, kuchni, obyczajach itd autor ciekawie opisuje jaki wpływ na Japonię miał zachód. Myślę, że przewodniki w podobnej formie o niemalże każdym kraju byłyby naprawdę super pomysłem, a przy okazji pomogłyby zrozumieć niekiedy postępowanie konkretnych narodowości.
Książkę czyta się szybko i lekko, bo zawiera skrótowe opisy konkretnych rzeczy np Zycie duchowe, Roboty, Muzyka klasyczna. Tematy są jedynie lekko dotkniętę, skrótowo opisane. Połowa książki to także obrazki lub/i zdjęcia.
Myślę, że czasem będę do niej wracać, by sobie przypomnieć poszczególne fragmenty.

Bardzo fajna książka. Polecam dla osób, które interesują się Japonią.

Bardzo fajna książka. Polecam dla osób, które interesują się Japonią.

Książka jest napisana w formie swoistego przewodnika po kraju kwitnącej wiśni. Podzielona na krótkie, zwarte rozdziały opowiada o życiu i zwyczajach Japończyków. Opisując współczesność odwołuje się obficie do historii. Obala mity podając fakty urozmaicone ciekawymi anegdotami. Autor patrzy na własny naród i jego historię oraz przeróżne zwyczaje często krytycznym lub sceptycznym okiem; wskazuje, które aspekty życia rodaków, jego zdaniem są zbędnym anachronizmem, które zaś niepotrzebnie silą się na nowoczesność w "zachodnim stylu".

Ciekawa pozycja mogąca stanowić przydatne źródło informacji dla początkujących fascynatów Japonii. Takich, którzy np. pod wpływem mangi i anime zaczynając kierować swój wzrok i umysł na ten egzotyczny dla nas kraj. Daje pewien wgląd i wyobrażenie, z czym będzie miało się do czynienia.

Aby dać wyobrażenie, jak książka jest skonstruowana przedstawię nazwy poszczególnych części, które składają się dodatkowo z rozdziałów: Regiony Japonii; Esencja Japońskości; Kultura, sztuka, styl; Przy stole; Życie na zewnątrz; Życie wewnątrz; Relacje rodzinne i życiowe kamienie milowe; Święta i uroczystości.
Cała zawartość mieści się tylko na 219 stronach przeplatanych wieloma zdjęciami i ilustracjami. Ładnie wydana, w twardej oprawie. Jedyna uwaga krytyczna dotyczy jakości przekładu na język polski. Nie żeby było fatalne, ale od czasu do czasu miałem wrażenie, iż tłumaczenie jest wyrwane z anime z lat 90tych, którego podjął się napalony, pryszczaty licealista. Kto oglądał ten wie, o czym piszę. Na szczęście raczej rzadko zdarzały się podobne wpadki i chyba wynikały z niezrozumienia niuansów przekładanego tekstu, o co zapewne nietrudno.

Na koniec cytat z obwoluty:
„Okagesama, czyli dzięki tobie
Japończycy używają tego zwrotu na okrągło. Jeśli ktoś zauważy, że wykurowałeś się z przeziębienia, możesz odpowiedzieć ‘Okagesama’, czyli z grubsza ‘wyzdrowiałem dzięki tobie’, nawet jeśli ta osoba nie miała z tym nic wspólnego. ‘Okagesama’ nie odnosi się do faktycznej przyczyny czy wkładu rozmówcy, lecz związku łączącego was ze względu na przynależność do tej samej społeczności.”

Polecam każdemu. Miłośnikowi i sympatykowi Japonii, ale także „przypadkowemu” czytelnikowi. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego.

Nie umiem dać tej pozycji więcej gwiazdek, gdy widzę, że napis po japońsku na okładce jest całkowicie błędny (otsukaresama zamiast okagesama - ???)...

Japonia -kraj, który otworzył się na świat stosunkowo niedawno i do teraz zachwyca swą odmiennością oraz przywiązaniem do kultury. Właśnie to często podkreśla Yutaka Yazawa w książce, która jest przykładem dobrej pozycji dla osób, które zaczynają interesować się krajem kwitnącej wiśni.
Autor przybliża samą esencję japońskości, pisze o życiu codziennym oraz podłożu historycznym. Książka zawiera podstawowe informacje o ludziach, którzy szczególnie zapisali się na kartach historii tego kraju, o epokach, zwrotach czy też słowach bez polskich odpowiedników.
Warto wspomnieć tutaj o oprawie graficznej. "Okagesama" w dużej mierze składa się z klimatycznych zdjęć i grafik odpowiadających danemu tematowi. Każdemu zagadnieniu poświęcone są zwykle maksymalnie dwie strony, aby jedynie częściowo przedstawić zagadnienie. Bardzo estetyczne wydanie, czasami wracam do lektury i z ciekawością przyglądam się grafikom.

Japonia jest bardzo specyficznym krajem i jednocześnie typowym państwem wyspiarskim. Niby oddalone od stałego lądu, ale jednocześnie wpływy z innych kultur są wyczuwalne na każdym kroku. Kraj, który jednych będzie fascynował, natomiast innych zadziwiał.

Kiedy na rynku wydawniczym pojawiają się kolejne nowinki odnośnie Azji Dalekowschodniej, zawsze podnoszę obie ręce, że chcę daną pozycję koniecznie przeczytać, zapoznać się, zrecenzować! Tak też było z książką "Okagesama. Japoński przepis na dobre życie" autorstwa Y. Yazawa i wydanej nakładem Wydawnictwa Buchmann.

Pierwsze co się na pewno rzuca w oczy to samo wydanie. Minimalistyczna, przecudowna twarda okładka, z przepiękną wklejką w środku. Cała pozycja utrzymana jest według znanego architekta M. van der Rohe, który kiedyś powiedział "mniej znaczy więcej", co nie znaczy że tekstu samego w sobie jest mało. O nie! Oprócz mnóstwa informacji(konkretnej treści bez upiększania i lania wody) znajdziemy tu mnóstwo cudownych zdjęć oraz grafik. Całość jest przemyślana i mogę się jedynie wypowiadać w superlatywach na temat pomysłu odnośnie wydania.

Nie jest to typowy poradnik na temat danego kraju, czyli co zwiedzić, gdzie się udać do hotelu czy też gdzie zjeść. O nie... Tu znajdziemy przewodnik w postaci zarysu w pigułce powiększony o kulturę, sztukę a nawet o obyczaje danej społeczności. Książka ta sprawia, że przenosimy się dosłownie do kraju kwitnącej wiśni. "Okagesama..." wielu aspektów nie porusza, nie dowiemy się na temat wielu dziwactw Japończyków, ale skoro jest to książka o "przepisie na dobre życie" toteż zwalam to na karb tego właśnie hasła.

Każda kolejna strona przenosi nas w zakres innej tematyki okraszonej zdjęciem. Podczas jej lektury nie czuć kompletnie zmęczenia treścią oraz wielokrotnie miałam chęć delektowania się informacjami oraz zdjęciami.

Pozycja jest napisana prostym językiem, który będzie zrozumiały nawet dla laika nieobytego z państwem kwitnącej wiśni. Od razu w tekście są tłumaczone trudniejsze wyrazy, dzięki czemu nie musimy błądzić po tekście szukając przypisów.

więcej: czytamiogladam.pl

Informacje podane w bardzo prosty sposób - zwrot - potem jednostronicowy opis. Autor mimo, że nie mieszka w Japonii, ogląda chyba tylko japońską TV, bo opinie typu "kryzys w Fukushimie został zażegnany" nie pozostawiają watpliwości, że jest świadom czegokolwiek, co tam się dzieję. Książka ma 100 stron tekstu pisanego, wiec można przeczytać, ale książkowe opisy Japonii napisane przez polskich autorów są chyba o niebo lepsze.

Okagesama to książka, poradnik przedstawiająca nam kulturę japońskości, lecz nie tylko w dosyć ciekawy sposób opisuje jak należałoby parzyć japońską herbatę, lecz nie tylko ...
na uwagę zasługują również motywy jakie pojawią się w japońskich książkach, a zastanawialiście się kiedyś jak żyje współczesny człowiek kraju kwitnącej wiśni? Te i inne aspekty japońskości znajdziecie w poradniku Okagesama.

Jeżeli choć odrobinę ciekawi was dziwny kraj na końcu świata, to weźcie do ręki „Okagesama. Japoński przepis na dobre życie”.
Zapraszam na www.czytaska.pl na kilka słów o Japonii.
Jestem zachwycona tą książką.

Zapraszam na www.czytaska.pl na kilka słów o Japonii.
Jestem zachwycona tą książką.

• Japonia
  • Poradnik