Szepty sumienia

Beata Zdziarska Wydawnictwo: Szara Godzina literatura obyczajowa, romans
Szara Godzina
2018-09-26
2018-09-26

Jedna chwila, która zmienia dotychczasowe, poukładane i pełne sukcesów życie Tomasza. Ten moment zmienia wszystko, a skrywany sekret coraz bardziej obciąża psychicznie.

Pochłonęłam tę książkę i nawet nie zauważyłam kiedy. Akcja bardzo szybko idzie do przodu, ale w tym przypadku pasowało to idealnie. Prawie cała książka zapisana jest w formie pamiętnika. Przemyślenia bohatera, to jak próbuje poskładać swoje życie i odsunąć od siebie sumienie.

Początek książki i koniec nie ma formy pamiętnika. Spotykamy innych bohaterów. To nie do końca mi się podobało, książka nic by nie straciła na tym gdyby tego nie było. Zakończenie również mogło być w formie pamiętnika.

Przyznaję, że nie zgadzałam się z decyzjami i przemyśleniami głównego bohatera praktycznie za każdym razem. Jednak mimo wszystko nie przeszkadzało mi to w szybkim dotarciu do końca książki. Głównie skupiamy się na jego przemyśleniach, a pozostali bohaterowie są raczej tłem.

Cieszę się, kiedy mało znane książki okazują się przyjemną lekturą. Mimo, że premiera "Szeptów sumienia" miała miejsce w 2018 roku, mam nadzieję, że jeszcze usłyszy o niej więcej osób.

Opowieść o tym, jak jedna chwila potrafi diametralnie zmienić życie człowieka. Ciekawie poprowadzona narracja, dużo przemyśleń. Autorka trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.

Beata Zdziarska pisze bardzo dobre powieści o podłożu psychologicznym. Po "Zagubionym szlaku" sięgnęłam po następną pozycję, a jej lektura nie była straconym czasem. Mam ogromną nadzieję, że autorka napisze kolejne powieści- równie ciekawe i dające do myślenia.
W "Szeptach sumienia" cała akcja oparta jest na zapiskach profesora chemii, Tomasza Kaweckiego. Bohater ten ma równie uzdolnioną żonę Annę oraz nastoletnią córkę Justynę. Nastolatka od lat przyjaźni się z Ewą Kosecką. Rodzice Justyny traktują ją niemal jak swoją drugą córkę. Pewnego wieczoru Tomasz wraca samochodem do domu. Nie jest pijany, lecz wcześniej skosztował nieco alkoholu. Droga jest śliska, niezbyt dobrze oświetlona, a Tomasz nieumyślnie potrąca rowerzystkę. Jest zdezorientowany i nie wie, jak ma postąpić. Boi się utraty prestiżu, więzienia, dlatego ucieka z miejsca wypadku i nie udziela pomocy poszkodowanej...
Mężczyzna dowiaduje się od zapłakanej córki, że potrąconą rowerzystką jest najlepsza przyjaciółka Justyny, Ewa. Co więcej, nastolatka umiera, a Justyna postanawia odnaleźć sprawcę. Świat Tomasza zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Wraz z sukcesami zawodowymi pojawiają się ogromne wyrzuty sumienia. Mężczyzna zaczyna bać się każdej wzmianki o wypadku, popada w paranoję. Tomasz niemal wszędzie widzi ducha Ewy, zauważa jej twarz w lustrze łazienkowym, a jedna ze studentek wydaje mu się być sobowtórem Ewy. Bohater boi się przyznać do winy, dlatego swoje smutki i obawy przelewa na papier. Czy Tomasz przyzna się do błędu? Tego nie zdradzę- lepiej samemu zagłębić się w tak dobrej lekturze.
Bardzo się cieszę, że pisarka podejmuje tak ważne tematy psychologiczne. Książka ta jest napisana ku przestrodze- nie ukrywajmy niczego przez bliskimi, nawet, jeśli konsekwencje przyznania się do winy będą bardzo surowe. Autorka pokazała też, że makbetowska krew na rękach może doszczętnie zniszczyć psychikę człowieka. Nie jest też powiedziane, że osoby wykształcone, ogólnie szanowane nie popełniają błędów. To nieprawda- błędy popełniamy wszyscy, bez wyjątku. Szkoda tylko, że oddziałują one nie tylko na sprawcy, ale na całej rodzinie. Przeczytajcie tę powieść, bo warto!

Skrupulatna autodesktrukcja

Życie głównego bohatera biegnie swoim tempem. Codzienność wypełnia mu wspaniała rodzina i praca naukowca. Niemalże rutynowe życie zostaje zawieszone na cienkiej nitce nagannego postępowania w momencie gdy Tomaszowi zdarza się popełnić okropny czyn. Nie zachowuje się tak jak należy, co będzie miało fatalne dla jego psychiki skutki. Wszystko co do tej pory osiągnął, a tym wszystkim jest cudowna żona i wspaniała nastoletnia córka a także praca naukowa, która dotyczy przełomowego odkrycia w medycynie, z upływem dni i narastającym w jego ciele napięciem staje się tak nieistotne gdy do muru zaczyna przyciskać go własne sumienie.

Nieustanne myśli przywołują wspomnienie fatalnego zdarzenia a codzienne czynności przeradzają się w piekło dla normalnego funkcjonowania umysłu. Tomasz zaczyna tonąć w morzu niepewności i przeświadczenia, że pojawi się jakiś świadek jego postępku i jego życie stanie się koszmarem. Rozdrażnienie i niepokój zaprowadzają go do poszukania wyjścia z ciężkiej sytuacji i terapia zdaje się być tym rozwiązaniem. W tym momencie sumienie zostaje dodatkowo obciążone kolejnym skrywanym działaniem. Nie mówi nikomu o problemach, co więcej, wszystko co robi dla poprawy własnego zdrowia psychicznego musi skrzętnie ukrywać przed bliskimi. Desperacja prowadzi go bardzo niepewną drogą w dalszym postępowaniu i podejmuje bardzo nieprzemyślane kroki.
Tego wszystkiego dowiadujemy się ze swego rodzaju pamiętnika, który sam począł pisać celem lepszego zrozumienia własnego postępowania. Okoliczności natrafienia na ten dziennik pozwolę sobie przemilczeć , gdyż, choć są niezwykle realistyczne i ciekawe, nie grają aż tak istotnej roli w powieści. Stanowią jednakże klamrę tego co się już wydarzyło i może wydarzyć.

Interesująca pozycja dla tych, którzy zamiast zawrotnej akcji czy też wielowątkowości preferują skupienie się na konkretnym wątku, który staję się istotą lektury. Wspomnę jeszcze o okładce, która na pierwszy rzut oka może podszeptywać nam różne domysły, ale w rezultacie, staje się bazą poznanych przez nas faktów. Ale czy wspomniane przeze mnie samozniszczenie w tytule jest definitywne? To pozostawiam ocenie czytelnikom.

Skrupulatna autodesktrukcja

Czasem jedno zdarzenie może mieć kolosalny wpływ na życie nasze i innych. Jeden błąd może przekreślić wszystko. Jedna tajemnica może zniszczyć człowieka.

Tak się właśnie dzieje w książce "Szepty sumienia". Gdański naukowiec popełnia jeden, choć wcale nie mały, błąd. Wyrzutu sumienia powoli go zjadają i burzą jego świat. Każdego dnia od tragicznego zdarzenia toczy wewnętrzną walkę z samym sobą a żeby było mu łatwiej ogarnąć własne myśli, spisuje je w postaci dziennika.

Dziennik ten to 90% tej książki, reszta to relacja kobiety w której ręce trafił.

Książka całkiem dobra, ale niestety mnie nie porwała. Wpisy w pamiętniku wydawały mi się dość sztuczne. Sama latami pisałam dziennik i jakoś nie wyobrażam sobie by było w nim tyle dialogów. Owszem dialogi przyspieszają akcje i nadają jej tempa ale przez to wszystko traci na autentyczności.
Nie kupuję tego wszystkiego niestety. Same dylematy moralne targające bohaterem, również wydawały mi się dość płytko opisane.

A zatem ani nie zachęcam ani nie odradzam lektury.

Bardzo wciągająca i niezwykle prawdziwa powieść. Autorka w powieści zabiera nas do wspomnień wybitnego naukowca, którego ułożone życie poprzez podjęcie złej decyzji rozpadło się w jednej chwili. Gdyby został na miejscu i udzielił pomocy jego życie nie skomplikowało by się tak bardzo, może dziewczyna otrzymując wcześniej pomoc miałaby szansę przeżyć. Życie Tomasza po wypadku zmieniło się w rwący wodospad, każde jego kłamstwo wciągało go coraz głębiej jak wir w spienioną wodę. Wyrzuty sumienia, które dręczą Tomasza nie dają mu spokoju co również zauważa jego żona, on sam wie że im później przyzna się do winy tym gorzej. Z obawy przed utrata rodziny i zaprzepaszczeniu kariery postanawia udać się do psychiatry i zagłuszyć wyrzuty sumienia tabletkami, ale nie ma takich tabletek, które zagłuszą nasze sumienie. Autorka swoją powieścią uświadamia nam do czego doprowadza kłamstwo, jak ukrywanie popełnionego przestępstwa może doprowadzić nawet do choroby psychicznej. W książce poruszony jest bardzo ważny temat wynalezienia leku na raka, nad którym pracuje Tomasz. Czy gdyby nie doszło do wypadku, lub przyznał się wcześniej to udałoby mu się znaleźć lek na tą straszną chorobę? Autorka ukazuje nam, że nie tak łatwo jest żyć z wyrzutami sumienia, prawda w końcu nas dopadnie a im później tym gorzej. Los zsyła nam różne niespodzianki raz dobre raz złe, a ludzie zazwyczaj w swoich życiowych planach uwzględniają tylko dobre rzeczy, a trzeba być gotowym na radość i na smutek, który zazwyczaj zjawia się niespodziewanie. Powieść napisana w formie pamiętnika, który znajduje nowa właścicielka mieszkania Tomasza. Opowieść tak ją zaciekawiła, że postanowiła odwiedzić go w więzieniu i zapytać czy może wydać jego dziennik w postaci książki. Moim zdaniem nadaje to powieści szczerości i autentyczności. Bohaterowie bardzo dobrze dobrani, choć muszę przyznać że czasami zachowanie Tomasza mnie irytowało. Mając kochającą rodzinę dobrze wiedział w co się pakuje uciekając z miejsca wypadku, ale nie pomyślał jak jego bliscy to przeżyją gdy prawda wyjdzie na jaw. Można również potraktować to jako przesłanie, że nie możemy myśleć tylko o sobie bo obok nas są ludzie, którzy nas kochają. Powieść czyta się szybko, bardzo wciągająca, ciekawa fabuła nasuwająca wiele przemyśleń.

Magda i Michał świeżo upieczeni małżonkowie przeprowadzają się do starej kamiennicy w Gdańsku nie daleko parku Oliwskiego. Pewnego wieczora Magda porządkując w piwnicy z ciekawości zagląda do pudeł wcześniejszej właścicielki. Znajduje tam niebieski zeszyt z zapiskami. Wczytana odkrywa tajemnice dawnych mieszkańców jej nowego mieszkania.

Książka „Szepty sumienia” jest bardzo mądrą i pouczającą książką. Opowiada o problemach, z którymi nie tylko zmaga się właściciel zeszytu ale każdy z nas. Przeżycia i uczucia jakie opisywane są w tym zeszycie są prawdziwe. Momentami można nawet uronić parę łez.

Styl tej książki według mnie jest bardzo dobry. A tematyka jest zupełnie na czasie. Uważam, że jest to książka dosyć dojrzała i śmiało mogę polecić ją każdej osobie nie zależnie od wieku. Pomimo takiej pouczającej tematyce to język jest prosty.

Dla mnie jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam i na pewno jeszcze długo będę nią żyła. Cieszę się, że mogłam ją czytać za to bardzo dziękuje wydawnictwu.

Książka „Szepty sumienia” jest...

KIEDY WYRZUTY SUMIENIA NIE POZWALAJĄ ŚMIAŁO PATRZEĆ W LUSTRO.

Jak wiadomo, ten kto dopuszcza się zbrodni, musi ponieść karę. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy czyn godny kary, uchodzi jego sprawcy na sucho. Jednak jak za chwilę się przekonacie, to wcale nie wizja więzienia bywa tą najgorszą perspektywą, która budzi strach i spędza sen z powiek tym, którzy za swój karygodny postępek nie ponieśli żadnych konsekwencji. Najbardziej bezwzględnym egzekutorem win każdego z nas jest bowiem sumienie. Ono nie ma litości i nigdy nie pozwala zapomnieć.

Poznajcie Tomasza, głównego bohatera powieści Pani Beaty Zdziarskiej „Szepty sumienia”. Tomasz to przykładny mąż i ojciec. Szanowany naukowiec w dziedzinie medycyny, którego niezwykłe odkrycie już wkrótce może dać szansę na życie milionom osób pozbawionym nadziei. Dom rodzinny i jego najbliżsi są dla mężczyzny azylem, w którym czuje się naprawdę szczęśliwy. Pewnego dnia, jednak świat Gdańskiego naukowca legnie w gruzach. Jedna chwila zmienia tak spokojne i ułożone dotychczas życie w koszmar pełen chaosu, w którym on sam staje się aktorem zmuszonym przywdziać maskę pozornego szczęścia, po to, by na światło dzienne nie wyszła prawda o okrutnym czynie, którego się dopuścił. Wszystko wskazuje na to, że nie poniesie kary, ponieważ nie ma żadnych świadków tego tragicznego zdarzenia. Ale czy na pewno?

Jak bowiem mówi jedna z sentencji głoszonych przez Senekę:

Żal mi człowieka, który lekceważy tak poważnego światka, jakim jest sumienie.

To właśnie ono nie pozwala naszemu bohaterowi na chwilę wytchnienia. Pozostawiony sam sobie mężczyzna pogrąża się w schizofrenicznym świecie. Wyrzuty sumienia trawią jego duszę. Będzie zmuszony postawić na szali swoją rodzinę i karierę oraz własne sumienie.
Pogrążony w kłamstwach, przemilczanej prawdzie i niedopowiedzeniach nie potrafi odnaleźć właściwej drogi, którą powinien podążyć. Nie jest w stanie śmiało patrzeć w lustro, bo tylko ono zna nagą prawdę, przed którą nie da się uciec.

Lustrzana tafla świeciła pustką. W pewnym momencie usłyszałem śmiech o szklanej barwie. Spójrz tutaj – powiedział nieznany głos. No przyjrzyj się uważnie! - Gdzie jesteś? - zapytałem, rozglądając się dookoła.- Tu, w lustrze. - Znowu ktoś się roześmiał. Poczułem się jak bez skóry, jakby wszystkie nerwy znalazły się na wierzchu. - Boisz się prawda? Jesteś mokry od strachu. Skąd wiesz, że się boję? - Z całej siły zacisnąłem palce na butelce. Przecież widzę. I czuję. Cuchnie od ciebie strachem. Odskoczyłem, uderzając plecami o drzwi. - Niepotrzebnie uciekasz. Przed lustrem nic się nie ukryje. Ja wszystko widzę. Jestem nagi.

Szepty sumienia to bardzo poruszająca i tragiczna historia człowieka, któremu jedno zdarzenie odmieniło nie tylko wszystko, co tu i teraz, ale także bieg przyszłości. Już nigdy nic nie będzie takie samo.

Autorka doskonale przedstawia portret psychologiczny człowieka, którego sumienie nie jest czyste. Poznając historię Tomasza, czytelnik niemalże namacalnie może poczuć wszystko to, co czuje on sam, a także poczuć zapach jego strachu oraz zimny pot oblewający ciało, lęk i niepewność tego, co stanie się z jego życiem, kiedy prawda upomni się o sprawiedliwość. Przestępstwo, którego mężczyzna był sprawcą, na kartach „Szeptów sumienia” rozpatrywane jest przede wszystkim w aspekcie moralnym, dlatego też często podczas lektury książki stawiamy się w położeniu Tomasza, a w naszej głowie niczym taśma filmowa pojawia się retrospekcja opisanych przez Panią Beatę wydarzeń z naszym udziałem. Jest to bowiem powieść o bardzo realnym charakterze, która nieustannie zmusza nas to zadania sonie pytania „Jak ja sama zachowałabym się, będąc w tak trudnej sytuacji?".

Niezwykle trafnym zabiegiem według mnie jest przedstawienie perypetii bohatera w formie pamiętnika, który znajduje zupełnie obca osoba, niezaangażowana emocjonalnie w opisane w nim wydarzenia. Dzięki temu próżno tu szukać oceny moralności i postępowania ich bohatera. W ten sposób my czytelnicy mamy możliwość bez żadnych sugestii i perswazji sami wyrobić sobie własne zdanie na temat tak starannie skrywanej przez Tomasza tajemnicy.

Gorąco polecam Wam tę bardzo poruszającą, życiową i emocjonalną książkę. Pani Beata uświadamia nam czytelnikom, że dopóki nie rozliczymy się z przeszłością, niezależnie od tego, jak bardzo przerażająca ona bywa, nigdy nie zaznamy spokoju duszy. Paradoksalnie to właśnie kara może stać się dla nas jedynym ratunkiem.

Każdy z nas ma jakieś tajemnice. A czy Ty masz swoją?

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Szara godzina, za co serdecznie dziękuję.

KIEDY WYRZUTY SUMIENIA NIE POZWALAJĄ ŚMIAŁO PATRZEĆ W LUSTRO.

Trochę na wyrost, ale niech będzie. Nie jest to wybitna literatura, ale porządna obyczajówka. Zaletą jest barwna narracja przykuwająca uwagę i wyraziści bohaterowie. Autorka dobrze ukazała, jak jedna chwila, jeden moment może uczynić z życia matnię.

Poprawnie napisana, dobrze się czyta, Ameryki nie odkrywa, drugi raz bym nie sięgnęła.

• Rok 2020
  • Audiobooki
  • Audio🎧

Dodaj cytat z książki Szepty sumienia