Abdykacja. Wiersze zaangażowane i nie

Okładka książki Abdykacja. Wiersze zaangażowane i nie Radosław Wiśniewski
Okładka książki Abdykacja. Wiersze zaangażowane i nie
Radosław Wiśniewski Wydawnictwo: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli poezja
62 str. 1 godz. 2 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
62
Czas czytania
1 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389378705
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Końca świata nie będzie – Кінця світу не буде Anastasija Afanasjewa, Ołeksandr Awerbuch, Stanisław Bielski, Ołeh Bohun, Maksym Borodin, Lila Czerniawska, Daryna Czupat, Ella Jewtuszenko, Ołeksandr Koczarian, Andrij Kostynski, Ołena Krasnoselska, Maksym Krywcow, Dmytro Łatuzkin, Ihor Mitrow, Marta Mochnacka, Sergo Musztatow, Kristina Pihol, Jewhen Piweń, Anton Połunin, Mariczka Staszko, Daria Suzdałowa, Sandra Szewczenko, Wiktor Szyło, Radosław Wiśniewski, Mychajło Żarżajło
Ocena 0,0
Końca świata n... Anastasija Afanasje...
Okładka książki Fabularie nr 1 (22) 2020 Marcin Gaczkowski, Kamil Galus, Karol Graczyk, Jiří Kratochvil, Adam Ochwanowski, Małgorzata Południak, Redakcja magazynu Fabularie, Ada Tronina Kosterkiewicz, Michał Trusewicz, Magdalena Urbańska, Emilia Walczak, Radosław Wiśniewski, Andrzej Woźniak
Ocena 9,0
Fabularie nr 1... Marcin Gaczkowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
815
135

Na półkach:

Radosław Wiśniewski nie należy do jakichś wydziwiaczy poetyckich na polskim poletku. Mnie osobiście lepiej się go słucha niż czyta. Czego możemy się spodziewać po tych wierszach? A takie dość typowe narzekanie na polskie i kapitalistyczne piekiełko i powszechny faszyzm. Dużo krytyki putinowskiej Rosji, czym trafiał autor jak żaden - szkoda tylko, że nawet pomimo wojny w Ukrainie dalej do wielu ludzi to nie dociera.

Niestety od tego crust-punkowego nadmiaru trochę się chyba wyciera cała moc krytyki. Słuchamy zdartego już do krwi gardła i coraz trudniej nam przyjmować jego dźwięki w poszumie codzienności. Literatura okazuje się tylko literaturą.

Radosław Wiśniewski nie należy do jakichś wydziwiaczy poetyckich na polskim poletku. Mnie osobiście lepiej się go słucha niż czyta. Czego możemy się spodziewać po tych wierszach? A takie dość typowe narzekanie na polskie i kapitalistyczne piekiełko i powszechny faszyzm. Dużo krytyki putinowskiej Rosji, czym trafiał autor jak żaden - szkoda tylko, że nawet pomimo wojny w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6064
1387

Na półkach: ,

Przemieszczamy się więc w punkty strategiczne. Podążamy w miejsca, ale i do czasów. Często zaglądamy do okresu II wojny światowej. Brniemy przez rozmaite zaspy, w głąb ludzkich sumień, potrzeb, pragnień czy lęków. Próbujemy zrozumieć, a czasem i uciekamy przed tym, co jawi się jako zagrożenie (choćby dla naszej wrażliwości). Są tu sprawy bardzo intymne, ale i uniwersalne (dotyczą pewnych typów, konkretnych zagadnień, zjawisk).
(...)

Pióro Wiśniewskiego potrafi być ironicznie ostre (np. w wierszu "Shangri-la", gdzie kontrast stanowi tytuł w odniesieniu do treści),pełne zjadliwego humoru („życie zaczyna się / po kapitulacji”) i autoironii (np. "Tybetańska łączniczka"). Tym, co mi się ogromnie podoba jest stawianie przez autora poprzeczki czytelnikowi. Wszak to nie są wiersze, które poczytamy przy kawie czy do poduszki. My musimy dać im sporo od siebie, żeby móc z nich czerpać. I za to bardzo dziękuję autorowi. Słowo potrafi pobudzać do działania, do rozmyślania i jednocześnie sprawiać tak wiele przyjemności!

Mam nadzieję, że Radek Wiśniewski jako poeta nigdy nie abdykuje. Że będzie nowe, że poezja się o niego będzie upominać. Bo mnie te wiersze są potrzebne. One wywołują emocje, one pokazują jak mało wiem i ile jeszcze powinnam się dowiedzieć. Jak mało czuję i że te uczucia (czasem i trudne) są ważne. Te wiersze dużo mówią o ludziach, o sprawach naprawdę istotnych, ale i o mnie. Angażują, mobilizują. Podpowiadają, by patrzeć tam, gdzie jest… człowiek! To zdecydowanie dużo więcej niż „celulozowa fikcja”.



Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2022/11/abdykacja-wiersze-zaangazowane-i-nie.html

Przemieszczamy się więc w punkty strategiczne. Podążamy w miejsca, ale i do czasów. Często zaglądamy do okresu II wojny światowej. Brniemy przez rozmaite zaspy, w głąb ludzkich sumień, potrzeb, pragnień czy lęków. Próbujemy zrozumieć, a czasem i uciekamy przed tym, co jawi się jako zagrożenie (choćby dla naszej wrażliwości). Są tu sprawy bardzo intymne, ale i uniwersalne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Abdykacja. Wiersze zaangażowane i nie


Podobne książki

Przeczytaj także