Zarys filozofii nauk formalnych

Okładka książki Zarys filozofii nauk formalnych Zygmunt Hajduk
Okładka książki Zarys filozofii nauk formalnych
Zygmunt Hajduk Wydawnictwo: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego filozofia, etyka
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377021743
Tagi:
filozofia nauk formalnych filozofia matematyka logika nauki formalne
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
74

Na półkach:

Już dawno nie czułem takiego zmęczenia, jak to, które towarzyszyło mi czytając tę książkę. Prawie każda pozycja traktująca o filozofii jest dla mnie niełatwa, ale, jak dotąd, żadna z nich nie była tak trudna jak ta, mimo, iż dotyczy ona filozofii bliskich mi nauk ścisłych. Niestety, nie jest to podręcznik filozofii nauk formalnych przedstawiający dotychczasowe jej „dokonania”, ale kompilacja subiektywnych, w tej tematyce, poglądów autora. Tym samym jest ona, swego rodzaju, nieobiektywnym „traktatem” filozoficznym. Ponadto treść – nie da się nie odnieść wrażenia, że zagadnienia poszczególnych jej działów są aliażem luźno (nie)związanych ze sobą zdań – jakby ujął to sam autor – nie jest ona konsystentna, notorycznie gubione są wątki i występują uporczywe przeskoki między odległymi od siebie zagadnieniami. Słownictwo obfituje w ogromną ilość wyszukanych („inteligentnych”?) słów, np.: relewantny, subsumpcyjnie, uhipostazowanie, denotować, suponować, rudymentarny, nomizm, irrelewantnie, infallibilność, hipostaza, egzemplifikacja, asumpcja. Rozumiem, że nie jest to książka dla typowego polskiego nosacza, ale używanie do przesady wyszukanego słownictwa, niekoniecznie związanego z filozoficzną nomenklaturą, w książce dotyczącej nauk formalnych jest zbędne i tylko utrudnia lekturę, bo nie każdy ścisłowiec, czy nawet filozof musi być krasomówcą. Zastanawia mnie jaki był cel tego zabiegu „stylistycznego”. Na w zasadzie jedyny plus zaliczyć mogę jedynie fakt, że w większej części swojej treści, spośród omawianych nauk formalnych, najobszerniej traktuje o matematyce (głównie ostatnie rozdziały),opisując strategię rozwoju jej podstaw i filozofię w ujęciu historycznym (np. mało znane programy jej formalizowania przez takich matematyków jak Monge, Lagrange-Laplace i Klein). Nie wiem jak wypadają na jej tle inne książki z zakresu filozofii nauk formalnych/ścisłych, bo innych niż ta nie czytałem, ale na chwile obecną raczej nie poleciłbym jej ani filozofom, ani filozofującym ścisłowcom.

Już dawno nie czułem takiego zmęczenia, jak to, które towarzyszyło mi czytając tę książkę. Prawie każda pozycja traktująca o filozofii jest dla mnie niełatwa, ale, jak dotąd, żadna z nich nie była tak trudna jak ta, mimo, iż dotyczy ona filozofii bliskich mi nauk ścisłych. Niestety, nie jest to podręcznik filozofii nauk formalnych przedstawiający dotychczasowe jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zarys filozofii nauk formalnych


Podobne książki

Przeczytaj także