Ravel

1977-01-01
1977-01-01
Maria Zagórska
ravel impresjonizm francja

Można by skrócić o połowę. Amatorska poezja przeplatana muzycznymi terminami. Książka napisana dla nikogo - dla laika za trudna, dla znawcy nic ciekawego. To jest po prostu strumień świadomości autora o tym, jak odbiera muzykę Ravela. Mnie naprawdę nie interesuje percepcja muzyki losowego człowieka (przynajmniej nie w książce tego typu). Lepiej poczytać Wikipedię albo komentarze na Youtube.

Wstrzymuje się od oceny książki, jednak wyrażę na jej temat opinie. Robię tak, ponieważ książka, choć dotyczy twórczości Maurice'a Ravela (kompozytora którego uwielbiam słuchać - z tego też powodu zakupiłem tę pozycję) sprawiła mi pewien kłopot. We wstępie do polskiego wydania tej książki czytamy, że czytelnik sięgający po tę publikacje, poczuje klimat muzyki Ravela w trakcie lektury oraz że aby móc zrozumieć w ogóle ten tekst, należy wręcz wytrawnie znać twórczość Ravela. Jedno z drugim się łączy i to właśnie sprawiło największą trudność w trakcie czytania książki. Nie poczułem ravelowskiego klimatu. Niestety. Autor w wielu miejscach zawstydził mnie znajomością twórczości samego Ravela jak i znajomością literatury muzycznej przełomu XIX i XX wieku w ogóle. Zmotywowało mnie to, do zagłębienia się jeszcze mocniej w studiowanie muzyki tamtego okresu, a "Ravela" Jankelevitcha polecam wszystkim tym, którzy są osłuchani w stopniu wybitnym. Myślę, że ktoś taki na pewno pojmie tę lekturę lepiej niż ja.

Dodaj cytat z książki Ravel