Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć

Okładka książki Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć Scott Kelly
Okładka książki Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć
2018-05-16
2017-10-17
Marek Fedyszak, Violetta Dobosz
Kosmos kosmonauta stacja kosmiczna astronomia Marek Fedyszak Violetta Dobosz

Różne miałam przemyślenia w trakcie czytania i pod wieloma względami postać Scotta jako człowieka w tej książce wywoływała we mnie mieszane odczucia i ostatecznie zdecydowałam się odjąć za to trochę z mojej oceny. Niemniej, muszę też przyznać, że "Nieziemskie wyzwanie" to świetne źródło nowej wiedzy o funkcjonowaniu stacji kosmicznej ISS nie tylko z tej ludzkiej i naukowej strony, ale też bardzo technicznej i poniekąd politycznej. Polecam!!

Ciekawa całkiem, osobista, pokazująca zarówno samą misję na Stacji, jak i inspirującą drogę do tego momentu. Trochę chciałbym więcej szczegółów o stacji, trochę więcej kulis działania zarówno technicznego, jak i systemowego w NASA, więcej anegdot, więcej emocji, więcej poczucia bycia tam z nimi ... Ale całość czyta się szybko i na pewno dla miłośnika tej tematyki pozycja warta polecenia. Ale koniecznie najpierw S-kadre (czyli Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos.):)

Rewelacja! Wspomnienia amerykańskiego astronauty, który (jak wskazuje tytuł) spędził rok w kosmosie. Pełna humoru opowieść, bez grama grafomanii, bogata w proste opisy wydarzeń, które mają miejsca na co dzień na ISS.

Nie tylko dla fanów astronomii. Bardzo mądra i wartościowa pozycja.

Bardzo, bardzo polecam!!!

Nie tylko dla fanów astronomii. Bardzo mądra i wartościowa pozycja.

Bardzo, bardzo polecam!!!

Świetnie napisana i bardzo ciekawa pozycja. Spędziłem przy tej książce super czas poznając zarówno historię życia Scotta ale również tajniki życia na ISS.

Książka dla mnie super! Ktoś, kto się poświęca dla nauki i przez rok siedzi w kosmosie - może być dla niektórych niezrozumiałe.
I jeszcze brat bliźniak, który jeż zostaje astronautą i zostaje na Ziemi, jako drugi obiekt do badań dla porównania.
Dziwne? Dla mnie nie, bo jak człowiek zachowuje się na Ziemi - prawie każdy wie, ale w kosmosie? Po takim długim pobycie? Chyba nie...
Dla mnie było ciekawe, jak on to zrobił, co się tam działo? Jak do tego wszystkiego doszedł?
Opisy, jak trwały przygotowania do tego, aby osiągnąć cel - to coś niesamowitego.
Długa nauka, testy, praca.
Mimo przeciwności to się udało! Opis codzienności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - dla mnie coś, od czego nie mogłam się oderwać. Pobieranie krwi, przekształcanie moczu w wodę zdatną do picia itp. sprawy.
Mimo, iż wychodzi na to, że jeszcze baaaardzo dużo przed nami, żeby polecieć gdzieś dalej - to wg mnie należy badać, ćwiczyć.
To nie jest tak, jak w "Grawitacji", "Marsjaninie" - to bardzo długa droga.
Nie wyobrażałam sobie, żeby astronauci lecieli w pampersach - a jednak tak jest.
Myślałam, że jak wychodzą na spacery w kosmosie - to pryszcz - a jednak nie - cała procedura trwająca kilka godzin od założenia kombinezonów wartych kilka milionów dolarów do wyjścia w kosmos to opis bardzo szczegółowy.
Przybycie Sojuza do Stacji Kosmicznej też trwa pewien czas.
To nie taka łatwizna.
Gratulacje dla Scotta Kelly, który miał odwagę osiągnąć swój cel!
Polecam!

super !

super !

Solidna autobiografia. Sprawdził się model przeplatany, w którym jednocześnie poznajemy czasy zamierzchłe (autora) wraz z pobytem na ISS. Czytało mi się bardzo dobrze. Polecam ilustrowanie niektórych wydarzeń nagraniami z youtuba. Np. spacer w skafandrze jest dostępny bez problemu, tak jak małpie harce.
Jedyne czego mi zabrakło, to końcowego rozliczenia. Kelly napisał co prawda o tym, że naukowcy jeszcze będą latami badać wyniki bliźniaków, ale mógłby coś więcej napisać o swoich doznaniach, problemach (bo zdaje się, że takoweż wystąpił, czy tak ta książka się nie zaczęła...?).

Jedyne czego mi zabrakło, to końcowego rozliczenia. Kelly napisał co...

Bardzo interesuję się astronautyką, a to była świetna biografia świetnego astronauty. Opisuje życie na ISS w taki sposób, że czytelnik czuje się członkiem załogi. Opowieść o dążeniu do celu, ciężkiej pracy i wytrwałości. Pozycja warta uwagi.

Bardzo ciekawa ksiazka dla laika. Jesli ktos spodziewa sie porownania z bratem blizniakiem, ktory zostal na ziemi, to go nie znajdzie. Ksiazka opisuje droge Scotta do momentu znalezienia sie na stacji, sa tez jednak bardzo bardzo ciekawe informacje ukazujace roznice miedzy nacjami na stacji, ich sposobem dzialania oraz myslenia.

Osobiste doświadczenia Scotta Kelly'ego jako astronauty. Bardziej nieziemskich (sic!) doświadczeń nie ma wiele osób na Ziemi, bo wspomnienia osoby, która spędziła rok na ISS, ciężko przebić. Wspomnienia z życia Kelly'ego, jego trudności w edukacji, czasy jako pilot myśliwców, potem już uczestnika misji kosmicznych, przeplatane są bardziej "współczesnymi" fragmentami z jego misji na Stacji Kosmicznej, a wszystko to wyjątkowo wciąga. Świetnym dodatkiem jest dokument "A Year in Space" (dostępny na Youtube),polecam oglądnąć po przeczytaniu książki.

• Kosmos
  • Papier

Dodaj cytat z książki Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć