Nasz chłopak

Wydawnictwo Pauza
2018-06-06
2018-06-06
Dobromiła Jankowska
brat debiut literacki literatura amerykańska nienawiść obsesja odmiana losu ojciec poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne rodzeństwo rozstanie rozwód zemsta

Wyniszczona rodzina

1956 14 299

Nie do końca do mnie do książka przemawia, takie troch czytanie o wszystkim i o niczym. Ale po przeczytaniu to moim zdaniem można tą książkę po prostu przeczytać, zapomnieć, sięgnąć na następną. Tyle.

Nie wiem a chciałabym wiedzieć co autor miał na myśli. Książka jest przerażająca. Opowiada historie chłopaka z patologicznej rodziny. Mamy tu wszystko narkotyki, picie i bicie. Książka jest dobrze napisana jeśli chodzi o język, styl i wzbudzanie emocji. Nie mamy tu ich serwowanych na siłę. Jednak w książce brak zakończenia i dlatego nie rozumiem zamysłu autora. Po co opisuje taką patologię? Czuje jakby przeczytała środek książki, ponieważ wstępu także mi brakowało.

Krótka, aczkolwiek treściwa książka. Pełna bólu, manipulacji i walki.
Bracia pod opieką ojca i przyszłość, która ma być stabilna i bezpieczna, jednak czas pokazuje, że dwójka trafia pod opiekę przemocowego tyrana.

7.9/10

Krótka, aczkolwiek treściwa książka. Pełna bólu, manipulacji i walki.

7.9/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bolesna i przerażająca historia. brałam książkę do ręki, nie wiedząc o czym traktuje lektura i to był niezły cios.
Styl autora był dla mnie dość wymagający, momentami trochę się gubiłam i nie rozumiałam myśli autora. ale ze względu na tematykę bardzo ciężkich traum rodzinnych, cieszę się, że zapoznałam się z lekturą.

Ma coś w sobie, po kilku miesiącach nieźle ją pamiętam, ale to nie mój typ literatury

Mikra, kameralna, jednak absolutnie sugestywna powieść Daniela Magariela, poraża i wstrząsa na różnych poziomach świadomości. Ospale leniwa fabuła, oszczędna narracja, osobliwy charakter, a także klimat - który z powodzeniem należałoby określić jako ‘duszny, kipiący od gęstego mroku’ - w istocie stanowią elementy składowe dzieła unurzanego po brzegi w przytłaczającym nastroju. ⁣⁣
⁣⁣
Magariel nie bawi się bowiem w półśrodki; sięga po konkrety, prostotę, minimalizm, odrobinę surowego, nieco naturalistycznego piękna; kreśli zdania krótkie, choć trafne; ubiera je w swoistą kreację pulsującą od nagromadzenia skrzętnie ukrytych emocji: podskórnego lęku, napięcia i niepokoju. Ta nietypowa specyfika, jej złożoność oraz jednoczesna oczywistość, wzbudzają w czytelniku dwa odrębne odczucia: siłę magnetycznego przyciągania wraz z… Odepchnięciem od siebie tego, co zostało w obrazach Daniela Magariela zobaczone. ⁣⁣
⁣⁣
Hipnotyczna aura wisi nad bohaterami cichego dramatu i towarzyszy czytelnikowi już od pierwszych stron ,,Naszego chłopca’’. Rodzinny spór, rozgrywający się na zamkniętej scenie, pozornie banalny i przewidywalny, z wolna przeradza się w rzeczywistą tragedię – nieszczęśliwy akt nieuchronnie zmierzający do ostatecznego finału, którego świadkiem będziemy właśnie my - niema widownia umieszczona poza kadrem toczących się wydarzeń. ⁣⁣
⁣⁣
Trudna to historia, bo powiadająca o krzywdzie doświadczanej przez dziecko; historia bólu, przemocy i uzależnienia; historia lęku, potrzeby bycia kochanym, akceptowanym, otoczonym bezwarunkową miłością; historia wiary. Opowieść o przynależności, lojalności wobec tożsamości i rodziny.⁣⁣
Niełatwa w interpretacji, niełatwa także i w odbiorze, lecz jak najbardziej – warta zgłębienia.⁣⁣

Na półkach: , , , , , ,

Znowu Pauza w najlepszej formie. Wstrząsająca. Książka o znęcaniu się i rozpadającej się rodzinie, w ktorej narkotyki i alkohol nie są obce. Narratorem jest dwunastoletni chłopiec, który robi wszystko, co kaze mu ojciec.

Bolesna, trudna i wstrząsająca. Momentami naprawdę chciało się odwrócić głowę, żeby nie czytać o tych okropieństwach, może aż za dużo tego było na te 144 strony? Mamy tutaj rozpad rodziny, nałóg, przemoc fizyczną i słowną oraz wszystkie mechanizmy zachowań z tym związane. Tutaj każdy bohater jest w jakiś sposób chory. Matka, ojciec - o nich to już w ogóle nie będę pisać, bo szkoda moje klikania w klawiaturę - porażka rodzicielska, porażka człowieka. Ale również synowie, ze względu na wychowywanie się w takich a nie innych warunkach są pokiereszowani przez los, a mimo to próbują walczyć. Wg mnie bardzo dobrze zostało to ujęte. W pewnych kwestiach przypomina mi "Wrony Petry Dvorakovej. Ostatnie 30 stron - świetne, a ostatnia scena wspaniała. Natomiast potem pojawia się epilog, który mi tutaj nie pasuje. Chciałabym, żeby książka zakończyła się na tej właśnie ostatniej scenie. Mocna, brutalna i pokazująca po raz kolejny, że nie każdy powinien być rodzicem.

Trudno mi ocenić tę książkę. Jest bardzo mocna, wstrząsająca i bardzo często chce się odwrócić wzrok, bo przytłacza ogrom cierpienia.

Dość ciekawa historia, dramat uzależnienia i cierpienia młodych ludzi , a także psychicznej i fizycznej przemocy, Krótka aczkolwiek treściwa.

Daniel Magariel Nasz chłopak Zobacz więcej
Daniel Magariel Nasz chłopak Zobacz więcej