Białe łzy

2018-02-28
Data 1. wydania:
2017-04-06
Krzysztof Cieślik
literatura angielska muzyka powieść obyczajowa USA szantaż
Inne

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Księga innych ludzi Daniel Clowes, Edwidge Danticat, Dave Eggers, Jonathan Safran Foer, A. M. Homes, Nick Hornby, A.L. Kennedy, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, T. Litt, David Mitchell, Zz Packer, Zadie Smith, Adam Thirlwell, Colm Tóibín, V. Vida, Chris Ware
Ocena 5,6
Zadie Smith pr... Daniel Clowes, Edwi...
Okładka książki 42 listy miłosne Margaret Atwood, Leonard Cohen, Michel Faber, Neil Gaiman, Panos Karnezis, Etgar Keret, Hari Kunzru, Ursula K. Le Guin, Jonathan Lethem, Gautam Malkani, Valerie Martin, Audrey Niffenegger, Łukasz Orbitowski, Francine Prose, Carl-Johan Vallgren, Jeanette Winterson, Juli Zeh
Ocena 5,5
42 listy miłosne Margaret Atwood, Le...

więcej Więcej

Początek obiecujący ,Seth i Carter to kolekcjonerzy starych płyt blusowych ,i tu wszystko trzyma się kupy .... do czasu kiedy ginie Carter . Tu pisarz wpada w tarapaty ,tworzy bałagan ,wygląda na bredzenie po jakiś środkach . Na koniec wrzuca historyjkę z innej bajki . Gdy by nie prosty język, to bym jej nie tkną .

Niestety nie poczułam bluesa. Końcówka książki to wręcz oderwane od siebie opowiadania.

Polecam do czytania słuchać playlisty na Spotify „White tears”. Klimat proszę państwa :)

Na początku powieść bardzo mnie wciągnęła. Muzyka to moje życie, więc w pełni rozumiałam miłość i poświęcenie dwóch przyjaciół: bogatego dziedzica fortuny i nie śmierdzącego groszem narratora. Niestety, ponieważ słuchałam audiobooka, końcówki wysłuchałam chyba zbyt pobieżnie a nie chciało mi się odsłuchiwać jeszcze raz. Nie do końca zrozumiałam wszystkie wątki z...

W ogóle nie porwała mnie ta książka. Nie jestem znawczynią muzyki, więc klimat bluesa mnie nie urzekł. Sama nie wiem też czym jest ten utwór – kryminałem czy obyczajówką.

Może „Białe łzy” nie są złe – po prostu to książka nie dla mnie.

"Wiem, że jestem tylko tymczasowo, prowizorycznie żywy, złapany jak ptak, jak złudzenie, w czymkolwiek, co wymyśliła sobie rzeczywistość"

Ta niezwykła książka rozpoczyna się niczym opowiastka zakochanego w jazzie chłopaka, który żyje tworzeniem muzyki i wraz z przyjacielem kolekcjonuje stare unikatowe winyle z muzyką znad Missisipi. Nagrywa przypadkiem w parku fragment...

Noc ma to do siebie, że przynosi ciszę o którą w ciągu dnia ciężko. Jak człowiek nie może zasnąć, najlepszym przyjacielem okazuje się książka. Tak było i w moim przypadku.
"Białe Łzy " to historia o dwójce przyjaciół pochodzących z zupełnie zbieżnych klas społecznych. A wszystko to okraszone muzyką i miłością do nagrywania wszelakich dźwięków pochodzących z zewnątrz, życia...

"Białe łzy" to książka o amerykańskiej dyskryminacji i wyzysku, która siłą rzeczy ciągnie się, aż do czasów współczesnych. Niespodziewana intryga dwóch młodych chłopaków prowadzi do lawiny dziwnych wydarzeń i wyjścia na jaw duchów z przeszłości.

Słaba, tak jak pierwsza czesc ksiazki jeszcze wciaga i jest na luzie o bluesie tak później zaczyna sie takie grafomaństwo i bełkot ze strach.
Nawet biorąc pod uwage ze głowny bohater nie czuje sie najlepiej to nie usprawiedliwia to tak słabej pisaniny i braku pomysłów.

Myślałam, że to będzie thrilller i fantasy w jednym, że ta książka mnie oczaruje. Łatwo się domyślić, że tak nie było.
Pierwsze 70 stron czytałam chyba przez 3 dni - nie mogłam się za to zabrać. Ciężki ton, zbyt szybka akcja: zupełnie jak gdyby autor czuł, że musi nam na siłę przedstawić sytuację w jakiej znajdował się główny bohater.
Potem przeczytałam książkę 'na raz',...

• 2018
  • 2020