Białe łzy

2018-02-28
Data 1. wydania:
2017-04-06
Krzysztof Cieślik
literatura angielska muzyka powieść obyczajowa USA szantaż
Inne

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Księga innych ludzi Daniel Clowes, Edwidge Danticat, Dave Eggers, Jonathan Safran Foer, A. M. Homes, Nick Hornby, A.L. Kennedy, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, T. Litt, David Mitchell, Zz Packer, Zadie Smith, Adam Thirlwell, Colm Tóibín, V. Vida, Chris Ware
Ocena 5,6
Zadie Smith pr... Daniel Clowes, Edwi...
Okładka książki 42 listy miłosne Margaret Atwood, Leonard Cohen, Michel Faber, Neil Gaiman, Panos Karnezis, Etgar Keret, Hari Kunzru, Ursula K. Le Guin, Jonathan Lethem, Gautam Malkani, Valerie Martin, Audrey Niffenegger, Łukasz Orbitowski, Francine Prose, Carl-Johan Vallgren, Jeanette Winterson, Juli Zeh
Ocena 5,5
42 listy miłosne Margaret Atwood, Le...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie dotrwałam do końca. Początek taki dobry, tak wiele obiecujący. Przyjaźń dwójki młodych mężczyzn, których połączyła miłość i pasja do muzyki. Przyjaźń i muzyka. A potem jest nagły zwrot akcji, totalnie niespodziewany i od tego momentu jest już tylko gorzej. Z dobrze zapowiadającej się, ciekawej historii, analizy życia i refleksji dokonywanej przez głównego bohatera, dostajemy... no właśnie co? Nuda, postacie irytujące i tak naprawdę połowy ich działań nie rozumiałam, sensu tych działań nie rozumiałam. Były, bo tak. Kończę w 3/4 książki, ponieważ szkoda mojego czasu.

Nie wiem, co powiedzieć.

Nie wiem, co powiedzieć.

Na pierwszym planie historia trudnej przyjaźni, a w tle (i ten wątek mnie szczególnie zaciekawił) - świetnie opisana pasja kolekcjonera starych płyt winylowych (zwłaszcza „białych kruków” z bluesem lat 40’), będącego jednocześnie utalentowanym inżynierem dźwięku.

Początek obiecujący ,Seth i Carter to kolekcjonerzy starych płyt blusowych ,i tu wszystko trzyma się kupy .... do czasu kiedy ginie Carter . Tu pisarz wpada w tarapaty ,tworzy bałagan ,wygląda na bredzenie po jakiś środkach . Na koniec wrzuca historyjkę z innej bajki . Gdy by nie prosty język, to bym jej nie tkną .

Niestety nie poczułam bluesa. Końcówka książki to wręcz oderwane od siebie opowiadania.

Na początku powieść bardzo mnie wciągnęła. Muzyka to moje życie, więc w pełni rozumiałam miłość i poświęcenie dwóch przyjaciół: bogatego dziedzica fortuny i nie śmierdzącego groszem narratora. Niestety, ponieważ słuchałam audiobooka, końcówki wysłuchałam chyba zbyt pobieżnie a nie chciało mi się odsłuchiwać jeszcze raz. Nie do końca zrozumiałam wszystkie wątki z przeszłości, więc nie wypada mi ich oceniać.

W ogóle nie porwała mnie ta książka. Nie jestem znawczynią muzyki, więc klimat bluesa mnie nie urzekł. Sama nie wiem też czym jest ten utwór – kryminałem czy obyczajówką.

Może „Białe łzy” nie są złe – po prostu to książka nie dla mnie.

Może „Białe łzy” nie są złe – po prostu to książka nie dla mnie.

"Wiem, że jestem tylko tymczasowo, prowizorycznie żywy, złapany jak ptak, jak złudzenie, w czymkolwiek, co wymyśliła sobie rzeczywistość"

Ta niezwykła książka rozpoczyna się niczym opowiastka zakochanego w jazzie chłopaka, który żyje tworzeniem muzyki i wraz z przyjacielem kolekcjonuje stare unikatowe winyle z muzyką znad Missisipi. Nagrywa przypadkiem w parku fragment "czarnej" muzyki i wymyśla nazwisko dla jej twórcy. A potem rusza za marzeniem, mirażem albo prawdziwym muzykiem, który zniknął wiele lat temu.

To, jak rozwija się ta opowieść, jest czymś pomiędzy jawą a snem. Starcie klas społecznych, rasizm i czyszczenie rodowych historii brudzi obraz miłości do muzyki, fascynacji powietrzem, którym oddycha Nowy Orlean i Nowy Jork. Niesłuszne oskarżenia, zbrodnie, napaści, mieszają się z tekstami i melodiami wywodzącymi się jeszcze z bawełnianych pól amerykańskiego południa.

Z rzeczywistych spotkań i banalnych rozmów trafiamy do coraz bardziej złożonego świata, w którym niejasne jest wszystko, nawet kolor skóry bohatera, nawet istnienie płyt. Pasja staje się obsesją, miłość okazuje się chęcią dominacji a Ameryka pokazuje paskudne oblicze. (o tym aspekcie książki na pewno jeszcze wspomnę).

Hari Kunzu tworzy chaos spisany najpiękniejszymi słowami, trudną, głęboką książkę czyni miękką dzięki muzyce, prostotę i obłudę codzienności łamie poetyckimi wersami pieśni.

Pierwsze wrażenie jest tak przeciętne, że teraz, po zakończeniu jestem zaskoczona swoimi własnymi reakcjami. A są wśród nich współczucie, empatia, złość na białych karmiących się iluzją życia i na czarnych, którzy o swój ból oskarżają już każdego. Jest cierpienie wyniesione z policyjnego posterunku i zawód niespełnioną miłością. I podziw Moi Mili. Bo w tej wymagającej, wspartej muzyką i pasją książce wszystko jest niezwykle. Spróbujcie tej gorzkiej potrawy okraszonej pięknie spisanymi emocjami.

Pani_Ka Czyta

Noc ma to do siebie, że przynosi ciszę o którą w ciągu dnia ciężko. Jak człowiek nie może zasnąć, najlepszym przyjacielem okazuje się książka. Tak było i w moim przypadku.
"Białe Łzy " to historia o dwójce przyjaciół pochodzących z zupełnie zbieżnych klas społecznych. A wszystko to okraszone muzyką i miłością do nagrywania wszelakich dźwięków pochodzących z zewnątrz, życia ludzi, obserwacji tego, co codziennie i wyjątkowe. Pozornie można mieć wrażenie, że nie ma tu niczego wyjątkowego. A jednak tę płynącą wraz z dźwiękami prozę przenika ból, i różnice wynikające z pochodzenia, ksenofobia i rasizm. To równiez studium szaleństwa jednego z bohaterów i upadku jaki mu towarzyszy, dziury w którą wpada, nicości. Z pewnością odnajdą się w niej ludzie w których sercach gra blues i jazz, i Ci którzy lubują się w realizmie magicznym.Najważniejszym jednak co tu dostaniecie jest Ameryka, jej zmiany na przestrzeni lat i zgnilizna którą tłoczy w arterie mieszkańców. Czy vendetta potrafi być ukojeniem? A może nie warto narażać się na niebezpieczeństwo i dążyć za wszelką cenę do odnalezienia śladów po tajemniczym muzyku ? Józef Mackiewicz nie bez powodu powiedział te brzemienne słowa :
" Jedynie prawda jest ciekawa". Niestety. Okazuje się, że wielu zapomina, że stąpając po trupach do celu, można i siebie zatracić... zupełnie tego nie zauważając. To z pewnością nie będzie proza dla każdego. Bywa abstrakcyjna i przegadana.
Historia bluesa wypływa z każdej przeczytanej strony. Ta powieść jest muzyką. Jednak jej wielowymiarowość nie pozwala przejść obojętnym i szybko zapomnieć o tym, co się przeczytało. Wymagająca rzecz, warta poświęconego czasu czy to w formie papierowej czy wysłuchania w audiobooku.

Polecam do czytania słuchać playlisty na Spotify „White tears”. Klimat proszę państwa :)

Hari Kunzru Białe łzy Zobacz więcej
Hari Kunzru Białe łzy Zobacz więcej