Wyrok diabła

Okładka książki Wyrok diabła
Adrian Bednarek Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Kuba Sobański (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kuba Sobański (tom 4)
Novae Res
2018-04-18
2018-04-18
seryjny morderca psychopata Kraków Kuba Sobański adwokat

Polecam.

Do ostatniej, czwartej części o Kubie Sobańskim zabierałam się bardzo długo. Stało się to głównie przez moją niechęć do rozstania z tym piramidalnie inteligentnym, przebiegłym, wyrachowanym, metodycznym seryjnym mordercą. Dowiedziawszy się, że autor, specjalista od psychopatów, doszlifowuje piątą część, "Piętno diabła", postanowiłam przeczytać "Wyrok diabła", bo gorycz roztania nie będzie trwała długo.

Epilog z trzeciej części był preludium do czwartej. Te dwa tomy są ściśle ze sobą związane, występują te same postacie. Kuba staje się swoistym mentorem dla Soni w poskromieniu wewnętrznego demona i panowaniu nad jego morderczymi potrzebami. Jednak karmiona krwią ofiar bestia rośnie w siłę i wymyka się spod kontroli. Śmierć Ady miała przynieść Kubie ukojenie i uśpić mordercze żądze lecz zamiast uwolnić go od demona Klary, jedynie go utrwaliła na zawsze.

"Jesteśmy zszyci wspólnym szaleństwem"

W tym tomie zmieniła się narracja. Dotychczas historia przedstawiana była pierwszoosobowo oczami Kuby. Tym razem poznajemy również trzecioosobową perspektywę Soni. Niestety mimo poznawania tej osiemnastolatki przez dwie ostatnie części nie udało mi się jej obdarzyć choćby namiastką sympatii. Jej postać irytowała mnie od początku i nie zmieniło się to nawet w sytuacji, gdy wykazywała szczere chęci pomocy Kubie. Jestem dogłębnie zniesmaczona tą rozkapryszoną egoistką, która potrafiła dbać wyłącznie o swój interes. Uświadomiłam sobie, że wszystkie postacie kobiece stworzone przez tego autora tak na mnie działają. Nie czuję z nimi "solidarności jajników" nawet jak dzieje im się krzywda. Co więcej wyczekuję tego z niecierpliwością. Analogicznie wszystkich psychopatycznych bohaterów męskich po prostu uwielbiam i im kibicuję mimo, że ich postawa życiowa jest w na kursie kolizyjnym z moim wewnętrznym poczuciem moralności.

Autor nie skupiał się już tak bardzo na opisach garderoby, fryzur, czy pomieszczeń, jednak były fabularne zgrzyty. Nie potrafię zrozumieć dlaczego obciążenie sędziowskiego sumienia kolejnymi ofiarami miałoby wpłynąć na werdykt.

Autor, w swoim stylu, zostawił otwartą furtkę dla kontynuacji. Mam nadzieję, że w piątej odsłonie Sobańskiego również definitywnie nie zamknął jego historii. Skoro poznałam jego losy od czasów studiów, to życzyłabym sobie żebym mogła śledzić poczynania Kuby do jego emerytury.
Aga, dziękuję za mentalne wsparcie przy "rozgryzaniu" psychopatycznych osobowości ;) Wspaniałe się z Tobą czytało (prawie)synchronicznie ;)

Mistrz i uczennica w śmiercionośnej grze.

„Nasza doskonałość zrodziła się w cierpieniach. Z pozoru inni, w głębi identyczni”.*

Czwarta część cyklu o Kubie Sobańskim to najbardziej dynamiczna i emocjonująca odsłona szaleństwa Rzeźnika Niewiniątek, który wraz ze swoją sister in crime toczy grę, której stawką jest wolność i śmierć.

Z ekscytującego epilogu w „Spowiedzi diabła” dowiadujemy się, że nasz mecenas podzielił los swoich „podopiecznych” i z jakiegoś powodu, skuty kajdankami, trafił za kraty. Tenże epilog, tym razem jako prolog, wita nas w „Wyroku diabła”. Chwilę później mamy zaszczyt poznać zdarzenia, które doprowadziły Sobańskiego do aresztu na krakowskim Podgórzu oraz powody podjętych przez niego decyzji. Czy w imię bezpieczeństwa rozwydrzonej, nieposkromionej małolaty będzie w stanie poświęcić swoje życie w raju? Mimo najszczerszych chęci, nie polubiłam Soni (nawet się nie starałam). Buntownicza, choć niewątpliwie skrzywdzona nastolatka, za wszelką cenę chcąca dorównać swojemu mentorowi, daje się ponieść brawurze i zwierzęcemu instynktowi burząc misternie przygotowany plan. W kluczowym momencie okazuje się bezradna, popełniająca błędy. Sonia to chodząca, bezmyślna katastrofa. Ale muszę przyznać, że choć ten dziwaczny związek Kuby z Sonią momentami budził niesmak to jednak w tej poniekąd perwersyjnej i chorej relacji było coś przejmująco rozczulającego.

Jak zawsze podziwiam umiejętność i odwagę autora w tworzeniu hm… tak realistycznie koszmarnych, a jednocześnie nieodkładalnych fabuł. Psychopatyczny, patologiczny, zdeprawowany i zboczony świat równie zdegenerowanych bohaterów, dzięki plastyczności i barwności narracji, umożliwia przeżywanie zdarzeń w sposób nieporównywany z niczym, co dotąd znałam. Styl autora oscyluje w granicach chłodnej, reportażowej relacji, a jednocześnie, za sprawą prostoty wypowiedzi i naturalnego języka, pozwala dokładnie „wejść” w fabułę, niemal stanowić jej integralną część.

Jak i w poprzednich tomach Adrian nie szczędzi nam przerażających szczegółów, niektóre zdarzenia ocierają się o skrajne wynaturzenie, są tak drastyczne, że w moim odczuciu przeznaczone dla ludzi niewrażliwych, o naprawdę mocnych nerwach. Szczególnie szokująca jest dla mnie scena z epilogu i na to nie wyrażam czytelniczej zgody. Mimo że bardzo dobrze potrafię odróżnić fikcję od rzeczywistości nie potrafię się pozbyć z głowy tego strasznego obrazu. Wg mnie są takie zagadnienia, o których nie powinno się pisać w sposób tak lekki i bezpośredni, nawet jeśli wszystko to tylko czysty wymysł autora. Książka nic by nie straciła gdyby pewne zdarzenia „potoczyć” w niej inaczej, pewne przemilczeć lub nie dopowiedzieć.

Zakończenie powieści w stylu Bednarka: otwarte, niedopowiedziane, niewyjaśnione, a wręcz napoczęte na nowo. Kolejny tom aż się prosi o napisanie bo tego po prostu nie można tak zostawić. To tak, jakby zostawić niedojedzone jabłko...

Wiem, że są i zwolennicy i przeciwnicy książek Adriana Bednarka. Ja zaliczam się do tych pierwszych. Nie wspieram i nie popieram aktów agresji, przemocy i zbrodni, ale podziwiam swobodę z jaką autor ubiera te makabreski w słowa. I za to przyznaję ocenę. Za odwagę pisania o czymś, czego inni zwyczajnie się brzydzą i obchodzą szerokim łukiem. Za nieprawdopodobną umiejętność czynienia z psychopatów tzw. zwykłych, ale pokrzywdzonych przez los ludzi, którym się współczuje i obdarza sympatią, zamiast znienawidzić. Zwykle, w tego typu książkach, cieszę się gdy zły bohater trafia za kratki i ponosi konsekwencje swoich czynów. Ale nie u Bednarka. On, poprzez nadawanie swoim bohaterom cech mocno ich uczłowieczających, zmienia optykę odbierania ich działań i zachowań jako skrajnie złych.

Podsumowując wszystkie tomy: było epicko (nie lubię tego słowa, ale tutaj wydaje mi się adekwatne).

P.S. Aniu, kapcie z tygryskiem na razie chyba niepotrzebne, dajmy szansę autorowi :) Dzięki za synchroniczne czytanie „Wyroku…”, wspólne knucie i całonocną wymianę „uprzejmości” na temat bohaterów :)))

*Adrian Bednarek, „Spowiedź diabła”.

Mistrz i uczennica w śmiercionośnej grze.

Szokująca, wstrząsająca, przerażająca, makabryczna, drastyczna, obsceniczna. Brutalna, pozbawiona skrupułów i choćby krztyny delikatności, pełna przemocy, realistyczna, dosłowna, szczegółowa, na granicy wynaturzenia. Mroczna i elektryzująca....

Zakończyłam serię i żegnam się bez smutku. Trochę dłużyło mi się czytanie aczkolwiek jako całość oceniam pozytywnie.

Na półkach: , , , , , ,

Ostatnia część serii o Kubie Sobańskim Krakowskim Diable seryjnym,okrutnym zabójcy zabijającym piękne i młode kobiety,powaliła mnie na kolana książka,pochłonięta byłam tą lekturą z każdą stroną książki wzbudzała we mnie lęk,przerażenie i strach.
Adrian Bednarek to jeden z moich ukochanych pisarzy pióro Pana Adriana doskonałe,umiejętność wspaniałą ma pisania swoich kryminałów i genialnie pisze.
Fabuła ciekawa poprowadzona,bohaterowie świetni,tempo akcji szybkie narastało w książce i budowała napięcie mocne.
Wrażeń dostarczył mi pisarz i to dużo,czytałam z przyjemnością tą super książkę.

Ostatnia część przygód o Kubie Sobańskim z pod pióra słynnego pisarza z Częstochowy p. Bednarka. Książka trzyma poziom poprzednich części, więc obowiązkowa pozycja dla wszystkich którzy czytali poprzednie.

Jest krwiście, jest przerażająco, jest mrocznie a co najważniejsze od pierwszych stron wciąga tak, że nie można się oderwać.

Polecam.

Skończyłam cykl książek o Kubie Sobańskim. Przyznam, że całość jest mocna. Ostatnia część potwierdza tylko zaskakujące dla mnie wcześniejsze odkrycie - mimo, że główny bohater jest postacią złą, to jednak do końca można mu kibicować!

Czwarta część Kuby. Czyta się nadal dobrze, choć oczekiwałem utrzymania poziomu z poprzednich części, to jednak zaczyna być widoczny spadek. Seria na wielki plus i teraz czekam na część 5!

To zdecydowanie jeden z moich ulubionych cykli. Świetnie się to czytało. Irytowała mnie jedynie Sonia. Pewnie nie tylko mnie, bo taka właśnie miała być.
Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Przyszedł dziś do mnie diabeł i powiedział : -Popraw się, bo jesteś już gorsza ode mnie!!

"Wyrok diabła" to czwarty tom kończący serię powieści o "Rozpruwaczu niewiniątek".
Podsumowując całą serię,którą nie zaczęłam z autorem Adrianem Bednarkiem zbyt ... dobrze,nasunęło mi się na myśl powiedzenie " nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy"😁
Oj oj,doigrał się bohater! Na własnej piersi wychował potwora. Sonia Wodzińska bo o niej mowa, stała się demonem. Teraz to ona ma w garści swojego mentora,a kierowana dziką rządzą zabijania, jest gotowa na wszystko!Tylko czy tak naprawdę to jedynie szaleństwo zabijania, a może rodzi się między nimi uczucie,które jest w stanie pociągnąć bohaterów do nieprzewidywalnych czynów?
I ile są w stanie poświęcić dla siebie wzajemnie ?
Nie chcę spoilerowac treści i odbierać Wam przyjemności z czytania,zdradzę tylko, że dobre czasy dla Kubusia się skończyły, a strach będzie mu towarzyszyć nawet pod prysznicem!!!
Ta część dostarczyła mi wielu emocji. Bardzo kibicowałam bohaterowi ,który znalazł się w patowej sytuacji. Ciekawość jak Bednarek zdoła ją rozwiązać i czy z korzyścią dla Kubusia, nie pozwalały mi oderwać się od lektury. Autor stworzył świetną kreację Soni, młodej dziewczyny bardzo zagubionej,tak naprawdę pragnącej tylko,aby ktoś ją pokochał. Dla miłości jest w stanie zrobić wszystko,popełnia błędy,nie jest idealna. W swych czynach kierują nią głównie uczucia.To coś nowego u Bednarka ,bo główny bohater jest do bólu rozplanowany i nie pozwala sobie na wpadki. Czy ta pewność siebie Kuby,która aż biła po oczach, wreszcie okaże się dla niego zgubną? Który z demonów wygra tą walkę ?
Dajcie znać w komentarzu czy macie ochotę przeżyć przygodę z Diabłem ? A może już macie ja za sobą ?

Oj oj,doigrał się...

Adrian Bednarek Wyrok diabła Zobacz więcej