Jacek Hugo-Bader Wydawnictwo: Agora, Czarne literatura faktu
Agora, Czarne
literatura faktu
2018-05-09

5/10 - średnia. Mam wrażenie, że wszystko na czym spocznie oko autora to jedna wielka patologia, ociekająca brudem, korupcją, emigracją, rynsztokiem, recydywą, grypsem i zdychaniem w rzygach. W takich okolicznościach strasznie zdziwiło mnie oburzenie autora na klasyczny już komentarz ministra - ten o kupie kamieni. Jeżeli Polska jest taka jak opisuje ją Hugo-Bader to...

Niby ciekawe ale jednak nie... tematy podejmowane ciekawe, ale to już kolejna pozycja Badera która mnie rozczarowuje i nudzi. Jego sposób pisania mnie lekko drażni i autorowi do końca nie ufam. Ostatnie moje podejście do Higo-Badera

przez miesiąc w spacerowym tempie szłam sobie przez zbiór reportaży Hugo-Badera i czytając je czułam się wyjątkowo, bo mogłam zajrzeć w życie innych ludzi bez poczucia, że dokonuję pospolitego aktu tabloidowego wścibstwa czy naruszania intymności cudzych przeżyć

"Audyt" to zbiór historii, których zarzewie znajduje się wśród pierwszych reportaży początkującego w latach 90....

Audyt to zbór zasłuchanych przez autora opowieści, których bohaterami są róznej maści włóczędzy, drobni prsestępcy, bumelanci i niebieskie ptaki. Hugo Bader lubi intrygować, prowokować i tutaj też daje popis rzucając wyzwanie tradycyjnej formule reportażu. Bracia Janosze, za znajomośc i interesy z którymi ciągali Heńka po sądach, to znani kasiarze.
Aha, reporter...

Świetne reportaże stanowiące powrót do miejsc i ludzi opisywanych przez Autora przed więcej niż dwudziestoma laty.
Charakterystyczny dla Autora styl, przenikliwość obserwacji, cięty język i reportażowa konstrukcja, czasem z własnym komentarzem, refleksją.
Świetnie się to czyta. Pozostaje szczerze polecić.

To jedno z najlepszych dzieł Hugo-Badera. Niezwykle ciekawa forma powrotu do historii sprzed lat. Oczywiście, że są one nierówne i jedne wciągają bardziej inne mniej (to subiektywny odbiór), jednak wszystkie mają ogromną klasę, żadna nie jest nudna, banalna, zbędna. A język poetyckiego konkretu, tak niezbędny w reportażu, tu widać w całej okazałości. Klasa :)

Na początku myślałam, że to rozbójnicza przygodówka, aż obejrzałam okładkę z niedowierzaniem. Dalej okazała się rzetelną robotą reportera, który po 20-tu, 30-tu latach odszukał swoich bohaterów i sprawdził co u nich słychać.

Ależ mocna książka! Samo reporterskie "mięcho".

Jestem pod ważeniem kunsztu literackiego!

Zniszczył mnie Hugo Bader 'Dziennikami kołymskimi', zmiótł mnie 'Audytem'. Słabo go do tej pory znałem, teraz żałuję. I poluję na wersję audio 'Skuchy'.

W latach 90- tych autor miał w Gazecie Wyborczej serię społecznych reportaży o realiach polskiej transformacji. Nie znam, nie czytałem. Wtedy wolałem tygodniki w typie 'Wprost', na dzienniki szkoda mi było czasu. Sam Hugo...

Dyskusje

• 2018