Zamiana

literatura piękna
8385202234
Maria Bilińska
Salamandra

Moje drugie, bardziej udane, spotkanie z twórczością Davida Lodge’a. Być może dlatego, że temat „Zamiany”, czyli zderzenie dwóch pozornie podobnych światów – angielskiego i amerykańskiego życia uniwersyteckiego - był dla mnie bardziej interesujący.
Wymiana naukowców staje się przyczynkiem do korowodu pomyłek i zabawnych sytuacji, niezrozumiałych dla naszych bohaterów i ich...

Uśmiałam się. Naprawdę:) Książka czasowo nam odległa. Różnice między Ameryką i Europą bardzo wyraziste. Środowisko akademickie specyficzne. Ale wiecie co? Wielka Brytania, scharakteryzowana przez autora, jawi się na bardzo niskim poziomie rozwoju. U nas w PRL zimy były srogie, ale zimna w domach nie doświadczaliśmy, a w Anglii wiatr po domu hulał:)
Dodatkowo wielka kostka...

zapraszam do odwiedzenia i polubienia naszego bloga z recenzjami książek

Na półkach: , , , , ,

Niebezpieczne (uniwersyteckie) związki

Moja druga książka Lodge'a, po "Nice work". Obie należą do trylogii kampusowej, której akcja toczy się głównie na uniwersytecie w Rummidge, w istocie lekko tylko zakamuflowanym Birmingham. Książka podobała mi się głównie właśnie ze względu na trafne opisy miasta, i dziwactw angielskiego stylu życia w ogóle (np. niedogrzane domy,...

Wyznaję, że mam do Lodge’a słabość ;) Czytałam „Changing places” wielokrotnie – najpierw w oryginale (według mnie jest różnica), a później po polsku.
W oryginalnej wersji nieustannie zachwycał mnie humor, inteligentnie prześmieszne skojarzenia i język. Nie do końca odnalazłam ten klimat w polskim tłumaczeniu. Jednak i w tej ostatniej wersji – nie oceniając humoru i stylu...

Książka zabawna, napisana ze swadą, lecz na pewno nie arcydzieło. Raczej coś w rodzaju „Trzech panów w łódce” dla osób nieco lepiej wykształconych; pierwszorzędna literatura do pociągu.

Śmieszne, bardzo. Rok 1962 lub 1952, a problemy jak w dzisiejsze. w Polsce.

Miałam nadzieję na salwy śmiechu podczas czytania, tak jak to było u Toma Sharpe'a. Niestety. Delikatnie zasmiałam się trzy razy. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Ale spodziewałam się czegoś więcej.

Polecil mi ja znajomy wykladowca (lat 48), jemu sie podobalo. Mi natomiast nie do konca... nudne opisy. CO kto lubi :)

Reklamowali tą książkę jako inteligentną rozrywkę - i czekałam na nią. W zasadzie rawie do końca książki.
I teraz tak: albo jestem za mało inteligentna, albo za mało zaznajomiona z wysoką literaturą, albo... to była tylko reklama i jak większość reklam niewiele ma wspólnego z prawdą.
Tą w sumie króciutką książkę (240 stron) męczyłam około tygodnia. Nie odrzucała mnie, ale...

Dyskusje

• 2019