Tatuaż z lilią

Okładka książki Tatuaż z lilią Ewa Seno
Okładka książki Tatuaż z lilią
Ewa Seno Wydawnictwo: Wydawnictwo JK Cykl: Antilia (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Antilia (tom 1)
Wydawnictwo JK
2014-07-03
2014-07-03

Mam do tej serii sentyment, bo dzięki niej zaczęłam czytać.

Mam do tej serii sentyment, bo dzięki niej zaczęłam czytać.

Historia i sam pomył na świat jest naprawdę dobry i nawet początkowo byłam bardzo zaciekawiona, ale kreacja leży. Nie jestem w stanie wejść w tamten świat, do końca nie potrafię w to wszystko uwierzyć. Może w kolejnych częściach będzie to bardziej rozwinięta kwestia, może jeszcze poczuję się zaproszona do tej historii w pełni, na pewno sprawdzę, z ciekawości.

Widać duże braki w warsztacie literackim autorki. Narracja nudna, niewciągająca, schematyczna aż do granic bólu. Zawiera dużo niepotrzebnych opisów jak co, jak i dlaczego ona akurat ubiera. Niestety, sposób pisania jest bardziej jak 13 latki z wattpada, a nie dorosłej kobiety, która jest wydawana...

Prawdopodobieństwo, że książka naprawdę zaciekawi czytelnika, który przeczytał w życiu więcej niż 2 książki jest naprawdę niska.

Już nie mówiąc o bohaterach. Główna bohaterka jest najbardziej irytującą postacią literacką z jaką się spotkałam. Inni bohaterowie podobnie. Tak nie mówią i nie zachowują się ludzie, droga autorko, a zwłaszcza nastolatkowie! Postacie zachowują się wręcz karykaturalnie i naprawdę ciężko jest uwierzyć, że to naprawdę mogło by się dziać, przez to jak mówią i się zachowują. Nasza główna bohaterka mogłaby robić za definicję Mary Sue. Idealna, ładna, zdolna, wszystko dostaje, wszystko jej przychodzi z łatwością i wszycy ją kochają. Jeszcze to podkreślanie na początku, że ona nie jest taka jak inne. Ona jest ta fajna, a nie to co inne, ale oczywiście musi udawać, że jest taka strasznie pusta. Tak, autorko mamy tylko 2 typy nastolatek te inne czyli Mary Sue i puste laski. Nina ma niby 18 lat, a jest całkowicie niedojrzała. Zachowuje się jakby miała z 13 lat, a nie 18. Ech...

Autorka ewidentnie całą kulturę amerykańską zna tylko z filmów. Nawet nie do końca wie co się z czym je. Filmowe podziały na grupki w szkołach. Bractwa w High Scholl tego jeszcze nie grali, a wystarczyło tylko pogadać z Polish American. Rozmowa z osobą, która została tam wychowana przeszła ten system szkolnictwa mogła by chociaż trochę merytorycznie uratować tę książkę...

Wszelkie żarty, nawiązania i rozmowy odnośnie seksualności oraz relacji romantycznych są zwyczanie ogromnie żenujące.

Gdyby nie audiobook to nie przebrnęłabym przez tę książkę. Zdecydowanie nie polecam!

Prawdopodobieństwo, że książka naprawdę zaciekawi czytelnika, który...

Jestem zaskoczona tak wysoką oceną tej książki (6,8 na moment pisania tej opinii). Jedna z najsłabszych pozycji, po którą dane mi było sięgnąć.
Dużym problemem jest główna bohaterka, która jest perfekcyjnym przykładem Mery Sue. O ile znam książki gdzie nawet tak kreowane postacie da się polubić, tak w przypadku Niny wydaje mi się to niemożliwe. Wie najlepiej, umie wszystko, negatywnie opisuje niemal wszystkie inne dziewczyny, które nie są nią (bo ona tylko udawała głupią i pustą by się z nimi zadawać). Ogólny opis bohaterki podawany przez autorkę a podejmowane przez Ninę decyzje gryzą się ze sobą niesamowicie.
Fabuła jest nudna i wydaje się niepotrzebnie długo ciągnąć. Winę za to ponosi ogromna ilość niepotrzebnych opisów czynności wykonywanych przez główną bohaterkę - "zaparzyłam kawę, zrobiłam tosta, ubrałam białą bluzeczkę". Koniec książki na szczęście był bardziej treściwy i może nieco zaskakujący, nadal jednak nie wychodzący poza typową sztampowość gatunku.

Książka fajna. Miło było poczytać. Lecz gdy czytałam miałam wrażenie jakbym czytała kolejne nudne opowiadanie z Wattpad. Kolejne części również przeczytałam i były o wiele ciekawsze.

To mógł być całkiem ciekawy świat fantasy, ale główna bohaterka wszystko popsuła. Idealna, doskonała itd. itp. Gdyby główną postacią była Kasia lub Christian czytałoby się zdecydowanie przyjemniej.

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki, dzięki Bogu, że nie kupiłam. W tej powieści widzę zaledwie dwa plusy - ciężko się od niej oderwać i doceniam nietypowo rozwinięty wątek fantasy. Natomiast reszta jest dosyć typowa. Główna bohaterka - Nina - mieszka w Warszawie, w swoje urodziny odkrywa, że jej chłopak zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. Na dodatek tego samego dnia ginie w wypadku jej ojciec oraz macocha, a Nina, jak na nastolatkę przystało, robi sobie tatuaż jeszcze tego samego wieczoru. Na szczęście nasza Nina należy do zamożnej rodziny, więc przeprowadza się do ciotki w USA, gdzie mieszka w pięknym domu blisko plaży. W trakcie czytania dowiadujemy się również, że główna bohaterka jest piękna, wysportowana, w większości rzeczy, które robi jest najlepsza i wprost nie może opędzić się od chłopaków.Tymczasem jeśli chodzi o jej charakter przypomina nosorożca, ciężko ją przekonać nawet solidnymi argumentami.
Z całym szacunkiem dla autorki, kreacja postaci pozostawia sporo do życzenia, a w głównej bohaterce widzę przykład Mary Sue.

Nie wiem za bardzo, czego oczekiwałam przy tej książce, ale jedno jest pewne. Zawiodłam się i to srogo. „Tatuaż z lilią” był debiutem pani Ewy Seno i to bardzo nieudanym. Sztampowa historia dla nastolatków. Nie ma w niej nic oryginalnego oprócz tego, że nasza idealna bohaterka ma trzech, a nie dwóch adoratorów. Oprócz tego Nina jest podręcznikowym przykładem Mary Sue. Umie wszystko i zna się na wszystkim. Czego się nie dotknie, zamienia się w złoto. Powieść ta jest wypełniona absurdami. Prosta jak drut historia o złym człowieku, który pragnie władzy i wybrańcu, który urodził się po to, by go pokonać.

Na ogromnej fali popularności, którą kilka lat temu cieszyło się paranormal romance, powstało bardzo wiele nowych tytułów. Jedne lepsze, inne gorsze, ale w większości bardzo do siebie podobne. Właśnie w tym gatunku postanowiła zadebiutować polska pisarka Ewa Seno. Wprawdzie wielkich oczekiwań nie miałam, a niesmak i tak pozostał.

Osiemnastoletnia Nina, w dniu swoich urodzin, przeżywa całą serię tragedii. Nakrywa chłopaka ze swoją najlepszą przyjaciółką, a w wypadku samochodowym ginie jej ojciec. Pod wpływem impulsu robi sobie niecodzienny tatuaż, który odmieni jej przyszłe życie. Nina postanawia wyjechać z kraju z którym nic już ją nie łączy i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych u ciotki. Trafia do niewielkiego miasteczka, gdzie szybko przyciąga uwagę wielu osób. Wśród nich jest trójka chłopaków, którzy wydają się skrywać swoje prawdziwe intencje. Wokół dziewczyny zaczynają dziać się dziwne rzeczy i wygląda na to, że nic nie jest takie, jak się wydaje.

Tatuaż z lilią jest pierwszy tomem młodzieżowej trylogii, która zawiera watki fantastyczne. Że schemat goni schemat w paranormal romance, pewnie przekonał się każdy, komu zdarzyło się przeczytać chociaż kilka książek z tego gatunku. Nie inaczej jest w przypadku pierwszego tomu serii Antilia. Historia zawiera w sobie wszystkie możliwe oklepane motywy i nic nie powinno nas zaskoczyć. Od pierwszych stron można wyczuć, że pisarka nie ma za sobą bogatego dorobku literackiego. Stylistycznie książka mocno kuleje. Autorka zbyt mocno skupiła się na opisywaniu nic nie wnoszących czynności i szczegółów (założyłam czarne spodnie i biały top, zjadłam bułkę, wzięłam prysznic) zamiast poświęcić więcej uwagi na budowaniu napięcia, stworzenia klimatu czy nadania wydarzeniom więcej emocji. Bo niestety, ale fabularnie powieść nie zachwyca. Przez większość czasu nie dzieje się nic interesującego, a jak już się dzieje, to nie wzbudza to żadnych uczuć w czytelniku. Zabrakło głębszego nakreślenia tajemnicy związanej z tatuażem, bo ona praktycznie przez większość książki nie istniała, by następnie rozwiązać się w ekspresowym tempie na ostatnich stronach. A zakończenie... to trochę taki paradoks tej powieści. Jak większość lektury nic się nie działo, tak na ostatnich stronach pisarka postanowiła upchać multum akcji, tak że trzeba trochę pogonić za historią.

Z bohaterami jest chyba jeszcze gorzej niż z fabułą. Głowna bohaterka jest kompletnie niewiarygodna w swojej osobie. Nie sposób jej polubić czy się z nią zżyć. Jest zapatrzoną w siebie chodzącą sprzecznością, która nie grzeszy też inteligencją (co udowodniła w zakończeniu). Oczywiście uważa się za zwykła dziewczynę, bo przecież każda nastolatka jest zachwycającą pięknością, która błyszczy we wszystkich dziedzinach (gra na fortepianie, gitarze, świetna we sporcie, zna się na samochodach) i kupuje sobie najlepsze BMW. To taka cudowna osoba z którą wszyscy się przyjaźnią bądź zakochują w niej. Nie obyło się także bez sporej gromady adoratorów. Alex, Christian oraz Nick - mimo że każdy z nich pełni inną rolę w fabule to jako postać się identyczni. Nieziemsko przystojni o ciałach niczym greccy bogowie, zabawni i uroczy oraz zapatrzeni w Ninę jak w święty obrazek. Zachowanie głównej bohaterki w tej kwestii też nie zachwyca. Wzdycha na widok pierwszego, by parę stron dalej całować się z drugim, a w następnym rozdziae dostrzec niesamowitą więź z trzecim. Dobrze, że chociaż umie siebie idealnie podsumować: "Co ze mnie za wywłoka?".

Tatuaż z lilią nie jest lekturą, którą warto sobie zawracać głowę. To dość płytka, momentami infantylna i absurdalna historia, która odgrzewa dobrze znane wątki i motywy. Mimo pierwszoosobowej narracji brakuje emocji i uczuć, a próżność głównej bohaterki i jej nieracjonalne zachowanie potęgują niesmak. Przez całą lekturę towarzyszyło mi uczucie, że czytam niezbyt oryginalne opowiadanie napisane przez nastolatkę na Wattpadzie. Jednak fakt, że to debiut daje nadzieję, że z kolejnymi tomami może być lepiej. Książkę czyta się na prawdę lekko i szybko, więc młodsi czytelnicy, którzy nie oczekują fajerwerków mogą spróbować. A nuż przemówi do nich ta prostota.

Osiemnastoletnia Nina, w dniu swoich...

I tom z serii ANTILIA- Tatuaż z lilią Ewy Seno to fenomenalna pozycja dla fanów romansów i fantastyki.
Nina- na pozór zwyczajna dziewczyna, której życie ostatnio nie rozpieszczało, po śmierci rodziców przenosi się do ciotki mieszkającej w okolicy Portland. Kiedy wszystko zaczyna się układać nastolatka poznaje nowych przyjaciół, którzy wspierają ją na każdym kroku. Dziewczyna nie wie jednak co się wkrótce wydarzy, coś co na zawsze zmieni jej życie, a może nie tylko jej...