Pierwsze wrażenia

2018-03-21
2018-03-21
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Pomysł niezły… ale uwspółcześnienie jednak odziera książkę z magii oryginału.

Pomysł niezły… ale uwspółcześnienie jednak odziera książkę z magii oryginału.

Jak tylko przeczytałam, że bazuje na Dumie i uprzedzeniu - kupiłam od razu ebook i zaczęłam czytać. Czyta się szybko, mimo, że znam zakończenie, chciałam się dowiedziec jak autorka uwspółcześniła moją ulubioną powieść. I niestety muszę się zgodzić z poprzednimi recenzjami - jest po amerykańsku, wyszło "too much", wulgarnie, wręcz karykaturalnie. Świetny pomysł na powieść, jednak Elizabeth jest aż głupia, zresztą nie tylko ona, ale to to mnie najbardziej zabolało. Dałam jedną gwiazdkę więcej niż chciałam, bo widać, że powieść nie była pisana "na kolanie", ale bardzo przemyślana, co widać w opisach przodków rodziny Darcy albo Bennet. Polecam jednak bardziej dla tych, którzy są ciekawi jak ciągle współczesna jest ta powieść.

Współczesna wersja klasyku - pomyślałam sobie, że może być ciekawie zwłaszcza, że uwielbiam "Dumę i uprzedzenie". Niestety zawiodłam się. Pomysł na fabułę nie przypadł mi do gustu. Rozumiem zamysł, ale jak dla mnie za dużo tam współczesności. Natomiast książka jest napisana tak jak lubię, pod względem stylistycznym, czy językowym. Dialogi też dobrze napisane, więc książka jest dobrze napisana, jednak fabuła nie dla mnie.

2007

Zazwyczaj nie mam nic przeciwko współczesnym wersjom znanych historii, a wręcz bardzo je lubię, ale ta książka była współczesna aż do bólu i zdecydowanie zbyt wulgarna, jak na mój gust. Po uroku oryginału nie został nawet ślad. Jeśli chodzi o przeniesienie "Dumy i uprzedzenia" do naszych czasów, to o wiele lepiej poradziła sobie z tym ekipa "The Lizzy Bennet Diaries".

Przeczytane) lużno nawiązuje do "Dumy i uprzedzenia", mnie trochę bawiła ale skoro dałam radę z filmem bollywood, to nie jest takie straszne ale i tak królowa Austen jest tylko jedna)

Lizz Bennet na co dzień mieszka w Nowym Jorku i pisze do znanego magazynu. Zbliża się do czterdziestki, ma cztery atrakcyjne siostry, jednak ku rozpaczy matki, żadna z nich jeszcze nie znalazła męża. Aktualnie najbliżej tego jest najstarsza, Jane, która na przyjęciu u znajomych poznała przystojnego lekarza i od razu wpadli sobie w oko. Za to jego przyjaciel, Darcy, wyjątkowo nie przypadł do gusty Lizz, która od pierwszego spotkania uważała go za zbyt dumnego i pewnego siebie mężczyznę.

Curtis Sittenfeld zrobiła z tej historii powieść współczesną, bardzo współczesną i mocno amerykańską. Niestety, nie wszystko mi się w niej podobało. Autorka nie trzymała się ściśle oryginału, zmieniając fabułę i rolę niektórych postaci w powieści. Mam wrażenie, że potencjał „Dumy i uprzedzenia” został zmarnowany przez Curtis Sittenfeld. I słuszne okazały się moje (nomen omen) pierwsze wrażenia – to nie była historia, w której się zakochałam, a naprawdę na to liczyłam. Mimo wszystko, chętnie obejrzałabym ekranizację tej powieści.

cała recenzja: www.jagodowyblog.pl

Nie podobało mi się. Odłożyłam przeczytaną książkę zniesmaczona i z postanowieniem, że nie ruszę jej już nigdy więcej. Obok Dumy i uprzedzenia to nawet nie stało. Daleko temu tworowi do klasyki. Współczesny wyznacznik chaosu.

Jako wielka fanta "Dumy i uprzedzenia" jestem dość wymagająca i łatwo mnie rozczarować, może więc nic w tym dziwnego, że stało się tak i w tym przypadku. Nie przekonuje mnie sposób, w jaki autorka pokierowała losami postaci, które zostały częściowo uwspółcześnione, ale też dostały coś niecoś od samej autorki, niekoniecznie moim zdaniem na korzyść. Nie podobała mi się nowoczesna wersja Liz - uważam, że brak jej wdzięku i poczucia humoru, które tak ceniłam w oryginalnej Lizzie. Całej książce brak taktownego dowcipu który moim zdaniem można spokojnie odnaleźć w oryginale. Ale oczywiście gusta i poczucie humoru to sprawa bardzo indywidualna. Ostatecznie postanowiłam ocenić tą książkę pod kątem odpowiedzi na pytanie "Czy miałabym ochotę przeczytać ją jeszcze raz?" i odpowiedź zdecydowanie była przecząca. Podejrzewam, że fani i tak zechcą jej spróbować - ja chciałam, niech każdy sam się przekona. Ja tymczasem przycupnę i poczekam aż ktoś inny zdecyduje się oddać losy bohaterów w taki sposób, który pozwoli mi sobie pomyśleć "Tak, to cała moja Lizzy".

Duma i uprzedzenie w amerykańskim stylu. Jako zapchajdziura można, ale raczej odmóżdżacz.

Niezwykle błyskotliwa,wciągająca i zabawna książka opowiadająca historię rodziny Bennettów,widziana z perspektywy jednej z najstarszych spośród pięciorga sióstr,Liz.Pretekstem do spotkania się Bennettów w ich rodzinnej posiadłości Tudor jest przebyty przez głowę rodu zawał i operacja wszczepienia bajpasów.Pani Bennettowa,żyjąca na pokaz,licząca się głównie ze zdaniem sąsiadów i maniakalna zakupoholiczka,od lat ma poważny problem z panieństwem wszystkich swoich córek.Nieoczekiwany splot okoliczności,zabawne a momentami wręcz komiczne sytuacje spowodują istną lawinę niekontrolowanych zdarzeń,w których główną rolę odgrywać będą właśnie pierwsze wrażenia.
Świetnie napisana powieść,akcja toczy się wartko i czas spędzony na lekturze mija niepostrzeżenie szybko.Zabawne dialogi,wnikliwa analiza ludzkich uczuć i zachowań oraz przerysowane momentami postaci gwarantują kilka godzin wyśmienitej zabawy.Polecam gorąco na posępne wieczory!!!

Curtis Sittenfeld Pierwsze wrażenia Zobacz więcej