Hillary. Historia alternatywna

Sonia Draga
2021-10-27
2021-10-27
Zofia Szachnowska-Olesiejuk

Fenomenalna rozrywka! Przeczytałam za jednym zamachem, czyta się świetnie.

Fenomenalna rozrywka! Przeczytałam za jednym zamachem, czyta się świetnie.

„Hillary. Historia alternatywna.” 🧡

Hillary Clinton - zna ją chyba większość z nas, a każdy choć raz w swoim życiu słyszał to imię i nazwisko Clinton (przejęte przez Hillary po ślubie z Bill’em, jednym z prezydentów Stanów Zjednoczonych). A co gdyby tak Hillary nigdy nie została Panią Clinton. Co gdyby Hillary ciągle nazywała się Rodham (nazwisko panieńskie),bo w młodości postanowiła oddzielić się od rozbrykanego Bill’a i samemu stąpać po politycznych schodach? Czy udałoby jej się dotrzeć na fotel prezydencki? Czy może poddałaby się po pierwszej porażce?

Na te nurtujące pytania z odpowiedzią przychodzi Curtis Sittenfeld, która w prześwietny sposób opowiedziała inną, alternatywną historię Hillary. Nigdy nie interesowałam się zbytnio postacią tej kobiety, ani też polityką - a mimo to książka absolutnie mnie wciągnęła. Wiadome jest, że gdybym bardziej rozumiała wszystkie zagadnienia i pasjonowała się szczególnie tematami związanymi z USA, to książka zapewne spodobałaby mi się jeszcze bardziej, ale to tylko drobny szczegół.

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że jednym z najważniejszych w tej książce jest motyw SIŁY KOBIET. Hillary tak naprawdę od samych początków swojej działaności społecznej wykazywała się samozaparciem, odwagą i silnym dążeniem do wyznaczonych sobie celów. Uważam, że autorka bardzo dobrze zobrazowała w tej opowieści wszystkie pozytywne, jak i negatywne cechy pani polityk. Warto jest zaznaczyć, że siła kobiet to nie tylko siła samej Hillary, ale i jej najbliższych przyjaciółek i współpracownic, bez których sukces nie byłby tak wielki!
Bardzo podobała mi się realizacja pomysłu na fabułę, który kupił mnie tuż po przeczytaniu opisu. Czytając o wszelkich kampaniach, wiecach, wywiadach związanych z dążeniem Hillary na sam szczyt i tym samym pokonanie Bill’a, który był jednym z jej kontrkandydatów, miałam wrażenie, że to wszystko naprawdę się wydarzyło. A jednym z zabawniejszych wątków było pojawienie się Donalda Trump’a, który przez sprytne podejście Hillary zaczął popierać jej kandydaturę - jeśli to was nie zachęciło, to…

Jako ostrzeżenie warto wspomnieć, że w pierwszej części opowiadania występuje trochę erotycznych wzmianek dotyczących głównie życia seksualnego Hillary i Bill’a - w dalszych częściach ten motyw zanika.

Ciekawym faktem jest to, że autorka bardzo dużo dialogów i sytuacji wykorzystała z prawdziwych, historycznych wydarzeń. Prawda cały czas przeplata się tutaj z fikcją - i dzięki temu ten tytuł był tak ciekawy🧡

[bookstagram: geekyfangirlstuff]

„Hillary. Historia alternatywna.” 🧡

" Hillary. Historia alternatywna" to bardzo ciekawa, wyróżniająca się, intrygująca, wciągająca powieść. (Trochę dużo tych dobrych przymiotników ale one opisują moje wrażenia po lekturze tej książki więc nie mogłam ich nie użyć). Zachwyciłam się tym w jaki sposób autorka stworzyła historię, której fundamentem jest walka o przestrzeń dla kobiet, które tworzą i kontynuują przetarcie szlaku dla naszej płci, w osiąganiu celów, stereotypowo przeznaczonych tylko dla mężczyzn. Dokonała tego inteligentnie, bez pruderii, szczerze, czasem naiwnie, z posmakiem pikanterii. Świetnie się bawiłam czytając to co alternatywa Hillary ma do powiedzenia. Od samego początku zdobyła moją sympatię. Kibicowałam jej w dokonywanych wyborach, które nie zawsze były bezbłędne.

Powieść ta, to także polityka, jednak tak przedstawiona, że ja jako laik w tym obszarze, nie zgubiłam się, wręcz przeciwnie, nadało to tej historii wypieków. Z Hillary się płynie. Z Hillary się człowiek śmieje, smuci, przegrywa i walczy. Wierna swoim zasadom, ucząca się otwierać na inne alternatywy i wykorzystywane narzędzia, mądra ale także naiwna. Poznajemy ją na samym początku jej dorosłej drogi. Towarzyszymy jej prywatnie i zawodowo. Zastanawiamy się, czy ta historia mogłaby się wydarzyć, gdyby poszła w innym kierunku niż w realnej rzeczywistości.

Jest seks, jest i miłość, jest zdrowy rozsądek, jest otwartość (której zazdroszczę ❤️). Mądre dialogi, które przyjemnie się czyta, czasem lekki przesyt przemyśleń głównej bohaterki, ciekawie wykreowane role społeczne, a to wszystko okraszone prawdziwymi osobami, które wiemy jak wyglądają i możemy się ich łatwo wyobrazić.

Pani Hillary miło było Panią poznać. Przyjemnie spędziłam z panią czas.

Świetnie napisana alternatywna ścieżka kariery Hillary. Bardzo dużo zapożyczeń z jej prawdziwego życia tworzy tę książkę jeszcze bardziej smakowitą. Bardzo ciekawa ale zdecydowanie do odbiorców którzy znają koleje życia Pani Hillary inaczej łatwo o pogubienie się i nieumiejętność rozróżnienia prawdy od fikcji. Polecam gorąco.

To interesująca książka w której prawda historyczna brawurowo przeplata się z fikcja literacką tworząc przy tym ciekawą i błyskotliwą powieść. Jako, że jest to historia alternatywna życia Hillary w powieści wybiera ona inną drogę i wygląda ona zgoła inaczej od tej, którą wszyscy znamy. Nie mogąc ponownie zaufać Billowi bohaterka decyduje się na bolesne rozstanie i opuszcza Arkansas, a przez kolejnych czterdzieści lat przeciera swój własny szlak, zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym. Książka obfituje też w anegdoty jak taka, że przyszłej senator w taksówce asystentka goliła nogi. Lubiąca wyzwania, inteligentna i nieustraszona na swojej drodze spotyka co jakiś czas błyskotliwego, robiącego zawrotną karierę Billa, zastanawiając się przy tym czy dobrze zrobiła rezygnując z tego związku. Jako, że powieść jest popisem wyobraźni autorki Hillary Rodham z przewagą niemal trzech milionów głosów wygrywa wyścig o fotel prezydenta, a przy tym chce reprezentować każdą kobietę i dziewczynę w swoim kraju. To bardzo ciekawa książka, o alternatywnej historii byłej Pierwszej Damy USA, którą polecam.

• Przeczytane 2022
  • Legimi fakt