First Love

First Love
Feeria Young
2018-07-04
2018-07-04
literatura młodzieżowa trudne tematy motyw choroby motyw podróży

Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Ocena 0,0
Córka prezydenta Bill Clinton, James...
Okładka książki Max Einstein ratuje przyszłość Chris Grabenstein, James Patterson
Ocena 7,2
Max Einstein r... Chris Grabenstein, ...
Okładka książki Run Rose Run Dolly Parton, James Patterson
Ocena 0,0
Run Rose Run Dolly Parton, James...
Okładka książki Buntownicy nie bez powodu Chris Grabenstein, James Patterson
Ocena 7,9
Buntownicy nie... Chris Grabenstein, ...

Bohaterowie: 5/10

Akcja:5/10
Sposób pisania autorki/a/ów: 7/10
Okładka: 7/10
Kreatywność: 6/10

Powieść o nastolatkach po wyleczeniu raka (ale czy na pewno po całkowitym wyleczeniu...?). Postacie są nawet wyraźnie napisane, można je zobaczyć i polubić. Akcja płynie wartko, od kradzieży jednego auta do kradzieży kolejnego, od podróży w jednej koniec Stanów do podróży w drugi ich koniec.

Niby przyjemnie i szybko się czyta... Niby powieść drogi... Ale... Czegoś brakuje. Jest trochę naiwnie, nawet jak na parę nastolatków. No i niestety trochę czuć, że była tłumaczona na szybko, a może to korektor zawiódł. Pojawiają się kwiatki i literówki. To się może zdarzyć, wybaczamy. Jednak zdarzały się też kiepskie parafrazy przysłów, błędy znaczeniowe ("termalny" zamiast "termiczny", a to spora różnica xD), a dosłowne przełożenie angielskiego "corndog" na polskie "parówka w cieście z mąki kukurydzianej" rozłożyło mnie na łopatki. Serio? Ktoś stwierdził, że polski nastolatek zupełnie nie orientuje się we współczesnej amerykańskiej kulturze, nie ogląda seriali i filmów? To trochę jakby przetłumaczyć "hamburgera" na "kanapkę złożoną z bułki pszennej i kotleta wołowego" - bardzo zabawnie. Dodam, że nie jest to przekład z zamierzchłych czasów, a z 2018, więc z czasów gdy popkultura amerykańska nie jest dla polskiej młodzieży tematem z kosmosu. Wiem, że powinnam tu oceniać książkę, a nie samo tłumaczenie... Ale jednak tłumaczenie ogromnie wpływa na odbiór książki, więc nie mogę nad nim przejść obojętnie.

Podsumowując, szybko się czyta, względnie przyjemnie, ale nie każdy będzie zachwycony tak prostą akcją i powieleniem tematu nowotworów wśród młodzieży. Tłumaczowi i korektorowi polskiego przekładu albo się nie chciało, albo terminy oddania dyszały im w kark. Irytujące mogą być też fotografie umieszczone na co drugiej stronie, ale rozumiem, że są one dość istotne i taki był zamysł, skoro autorka zdjęć jest opisana z tyłu książki na równi z autorami tekstu. Doceniam, że książka została napisana na cześć bliskich osób autorów, osób które odeszły właśnie przez nowotwór.

Niby przyjemnie i szybko się czyta... Niby powieść drogi... Ale... Czegoś...

Wzruszająca opowieść o nastolatkach chorych na nowotwór, którzy wyruszają w szaloną podróż, wielokrotnie pakując się w kłopoty i pokazując chorobie środkowy palec.

Jest to piękna historia o młodzieńczej miłości i ucieczce przed ciężką chorobą. Wzrusza, bawi i wciąga. Czyta się bardzo szybko, bo rozdziały są krótkie i dodatkowo wzbogacone fotografiami. Wiele wątków było przekoloryzowanych, ale i tak nie obyło się bez łez.
Książka ukazuje piękną miłość, taką trwałą i "na zawsze". Łamie serce na kawałki.

Axi i Robinson dwójka najlepszych przyjaciół poznanych w dość nietypowy sposób postanawia wyruszyć w podróż życia po Stanach Zjednoczonych.
W podróży czują się wolni, na tyle że kradną samochody, obezwładniają policjanta.
Nie przejmują się tym czy ich rodzina szuka, się martwi, żyją obecną chwilą, zwiedzają pogłębiają swą relacje.
Jednak jest pewien problem… tym problemem jest choroba..
Książka zaczyna się jak standardowa młodzieżówka, których pełno dwójka przyjaciół, przygody, miłość, niebezpieczeństwo. Bardzo fajnym zabiegiem jest wplątanie w fabułę choroby, natomiast uważam, że powinno być trochę wyjaśnione o niej, skąd co i jak, bo czytamy o niej tylko ogólnikowo.
Książka jest dość przewidywalna, zakończenie niemalże pewne od 2/3 książki, choć spodziewałam się zakończenia to jakiś smutek to we mnie wywarło, natomiast łezka w oku się nie zakręciła.
Przyjemna, bardziej dla młodzieży może się spodobać, natomiast dla mnie była ok, czytałam z przyjemnością ale nie wciągnęła mnie na tyle bym skończyła ją w jeden wieczór.

Jednak jest pewien problem… tym...

Sięgnęłam po ten tytuł bo mam słabość do takich historii. Szalona historia dwojga nastolatków którzy z całego serca pragnęli przeżyć coś wyjątkowego, w tym najbardziej wyjątkową rzecz na świecie - miłość. Niektóre motywy w książce były mocno przesadzone, zbyt nierealne i to trochę mnie gryzło, ale przyjęłam myślenie takie, że zamysłem autora była najbardziej szalona podróż ich życia i stawianie wszystkiego na jedną kartę. Książka jest ciekawa, budzi dużo emocji, jest świetnie napisana i zawiera dużo zdjęć. Opisy miejsc i atrakcji bardzo obrazowe. Miło się ją czytało, polecam dla fanów lekkich romansów :)

"First Love" to historia Axi i Robinsona, dwójki przyjaciół, którzy wyruszyli w podróż po Stanach Zjednoczonych. Pokochałam ją. Może nie od pierwszych stron, ale cały przebieg podróży śledziłam z zapartym tchem. Było tam tyle akcji, że nie potrafiłam się oderwać od lektury, a niektóre zachowanie bohaterów wydawało mi się aż nierealne, ale jednocześnie miało sens. Bardzo polubiłam Axi i Robinsona i ciężko było mi się z nimi rozstać. Zabrali czytelnika w ekstremalną podróż pełną przygód, która pomogła im odnaleźć siebie nawzajem. Wbrew pozorom nie była to jednak tylko głupiutka historia o nastolatkach, a coś o wiele większego. Zakochałam się w lekkim stylu autorów, narracja Axi było przecudowna, a na końcu czułam aż łzy cisnące mi się do oczu. Więcej niestety nie mogę zdradzić, ponieważ tę książkę najlepiej czytać nie wiedząc o czym dokładnie jest.
Wielkim plusem jeszcze były dla mnie krótkie rozdziały, które napędzały akcję oraz przeurocze zdjęcia idealnie oddające przygody bohaterów.
Zdecydowanie polecam!

Książka świetna ale zakończenie moim zdaniem słabe. Za dużo już takich książek przeczytałam żeby się wzruszyć na końcówce, bardziej się zawiodłam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zostaje w pamięci. Bardzo mi się podobała

Zostaje w pamięci. Bardzo mi się podobała

First love to książka która na długo zostaje w pamięci. Nie da się jej przeczytać odłożyć na półkę i zapomnieć. I choć z początku wydaje się ona zwykłą historia dwojga nastolatków, którzy wyruszają w szaloną podróż po stanach Zjednoczonych to okazuje się, że jesteśmy w błędzie. Axi i Robinson to postacie, w których od razu się zakochujemy. Są uroczy, zabawni i rządni wrażeń. Czasami ich przygody mogłyby się wydawać nierzeczywiste i nierealne - kradzieże aut, ucieczka przed policja. W trakcie podróży dopada ich jednak szara, brutalna rzeczywistość i choroba, przed która tak bardzo chcieli uciec.

Początkowo historia i zabawne dialogi między bohaterami sprawiały, że ciągle miałam uśmiech na twarzy podczas czytania, jednak na koniec łzy same cisnęły się do oczu. I długo po skończeniu jej nie mogłam przestać płakać.

Książka uczy, że powinniśmy cieszyć się każdym dniem, przeżywać go jakby był naszym ostatnim. Czerpmy z życia garściami, bo nigdy nie wiemy, który dzień jest naszym ostatnim.

First love czytało się znakomicie, cudowanie, dosłownie się po niej płynęło. Książka jest lekka i przyjemna w odbiorze.

Nie czytam dużo książek typu - live story, ale ta była genialna. Sposób w jaki jest napisana jest cudowny. Chwilami chcemy płakać a chwilami śmiać. Dodatkowo bohaterowie są bardzo - że tak powiem - ciekawi. Polecam wszystkim.