Błyskotliwa zieleń

Okładka książki Błyskotliwa zieleń
Stefano MancusoAlessandra Viola Wydawnictwo: Bukowy Las nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Verde Brillante
Bukowy Las
2017-05-23
2017-05-23
Anna Wziątek
rośliny biologia popularnonaukowe

"Błyskotliwa zieleń" to bardzo dobra książka, z której można wiele dowiedzieć się na temat roślin - ich zmysłów, inteligencji, komunikacji i znaczenia dla życia na Ziemi. Całość jest podana w przystępnej formie i udokumentowana bogatą bibliografią (niestety głównie w językach obcych).
Moim zdaniem największą wadą tej pozycji są liczne powtórzenia. Autorzy co kilka stron przypominają, że rośliny są niedoceniane przez człowieka, że mają budowę modułową, że stanowią ponad 99% ziemskiej biomasy, że ich zmysły i inteligencja są inne od naszych i tak dalej. Gdyby usunąć te wszystkie powtórzenia, książka straciłaby ok. 1/3 swojej niewielkiej objętości.
Mimo to zdecydowanie polecam tę pozycję, zwłaszcza osobom, które (podobnie jak ja) botaniką interesują się jedynie hobbystycznie.

Książka jest w moim odczuciu genialna. Kocham przyrodę, ale literaturę na jej temat już niekoniecznie, bo często jest ciężka, nafaszerowana niepotrzebnymi informacjami. Ta książka jest inna. Niemal każde zdanie coś wnosi. Czytałam ją z zapartym tchem od początku aż do końca. Pomogła mi spojrzeć na rośliny w inny sposób.

książka pełna insertujących faktów o roślinach, jednak podanych dość powierzchownie. jeśli ktoś insertuje się tym tematem, to po lekturze poszerzy swoją wiedzę jedynie o ogólniki, które i tak przydałoby się zgłębić. do tego przeszkadzał mi trochę ton, w jakim prowadzona jest narracja. nie wszyscy ludzie przed sięgnięciem po tę książkę uważają rośliny za element krajobrazu, który potrafi tylko rosnąć i produkować tlen. więc wmawianie m tego co 3 strony było troszkę irytujące. przy czym poruszane w pozycji zagadnienia dosyć mocno wyczerpują temat, nawet jeśli na dosyć powierzchownym poziomie.

„Czy rośliny są inteligentne?” – od tych słów rozpoczyna się książka. Jak wiadomo często rośliny postrzegane są jako organizmy żywe o ograniczonych możliwościach ruchu, czy zakresie wykonywania innych czynności. Dotyczy to zwłaszcza kontekstu porównywania roślin do zwierząt, którego uczą nas w szkołach już od najmłodszych lat. Każdy z nas wie, że życie bez roślin byłoby niemożliwe. Świadczy o tym m.in. proces fotosyntezy, czy fakt wykorzystywania wielu roślin do produkcji żywności.

Jednym z celów autorów książki było przekonać czytelnika, o tym że rośliny są inteligentne, wrażliwe oraz że potrafią odbierać dużo więcej bodźców niż nam się wydaje. Czy im to się udało? Moim zdaniem tak, jednak zalecam to sprawdzić samemu. Książka składa się ze 160 stron, także bez problemu można ją przeczytać w jedno popołudnie, np. dzisiejsze :)

W naszych ogródkach, parkach, na balkonach w donicach rosną sobie różnego rodzaju rośliny i z reguły nie poświęca się im wiele czasu. Błąd. Rośliny zdominowały świat i bez nich nie byłoby tutaj życia. Autor książki udowadnia, że zupełnie bez sensu przypisujemy "zieleni" brak inteligencji. Trudno się z nim nie zgodzić. Naprawdę.

Krótka, treściwa, konkretna, zmuszająca do myślenia.

Krótka, treściwa, konkretna, zmuszająca do myślenia.

Bardzo ciekawa pozycja. Niestety, jest w niej kilka merytorycznych błędów i nieścisłości, ale są to drobnostki, które wyłapią głównie specjaliści i które nie wpływają znacząco na całość przekazu.

Rośliny potrafią sprytnie wykorzystywać warunki w jakich wzrastają, wykorzystują każdą dostępną możliwość, niektórymi faktami można się zdziwić.

Dodaj cytat z książki Błyskotliwa zieleń