Koniec drogi

Dmitry Glukhovsky Wydawnictwo: Insignis Seria: Uniwersum Metro 2033 fantastyka, fantasy, science fiction
Конец дороги
Paweł Podmiotko
Insignis
Конец дороги
fantastyka, fantasy, science fiction
Paweł Podmiotko
Uniwersum Metro 2033

Bardzo intrygująca, chociaż krótka historia spod pióra współczesnego mistrza postapo. Napisana, jak to sam przyznaje, podczas nasłuchiwania strzelanin w Izraelu, gdzie był korespondentem wojennym.
Historia aż trąci Drogą McCarthy'ego, aczkolwiek autor przyznał, że gdy pisał swój tekst nie wiedział o wspomnianej przeze mnie powieści.
Historia 13-latka, który w świecie po...

Całkiem dobre opowiadanie, wkleja się w całe Metro. Tak jak autor pisał na początku książki, potencjał miałoby nawet na coś więcej niż opowiadanie, chociaż nie wiem czy nie odczuwałbym już przesytu tym uniwersum. Tak czy siak, warto przeczytać.

Opowiadanie w sam raz na raz. Zalatuje Metrem ale to dobrze. Jeśli ktoś szuka czegoś na chwilę, jako swego rodzaju przerywnik dla innych klimatów to sprawdzi się to idealnie.

Po tylu przeczytanych książkach z tego uniwersum nie znalazłem tu nic zaskakującego, a jednak styl Głuchowskiego nie zawodzi, czyta się bardzo przyjemnie, szybko, końcówka mimo, że do przewidzenia, nie zawodzi.
Szkoda, że tak krótko, ma potencjał.

Krótka historyjka, momentami fajna czasem nudna ale na jeden wieczór w sam raz.

Na półkach: , , , ,

"O Drodze wiedzieli oczywiście wszyscy we wsi, w tym i Wańka."

Nie wiem, czy i "Metro" Głuchowskiego inspirowane było lokalnymi konfliktami zbrojnymi, gdzie autor pracował jako korespondent, ale mam wrażenie, że tam i tu jest rzeczywiście wiele podobieństw. To przekonanie, że już po 30-40 latach od zastosowania nowej broni (neutronowej, chemicznej, biologicznej) dojdzie do...

Fantastyczne, niepokojące, zmuszające do myślenia, ale też bardzo wciągające. Szkoda, że takie krótkie, myślę, że to temat na dłuższą powieść

Mała, cienka książeczka zawierająca dwa opowiadania: Koniec drogi i Tekst. Pierwsze podobno nie jest inspirowane Drogą McCarthy, chociaż nieco ją przypomina. Też mamy wędrówkę mężczyzny i dziecka przez zniszczony świat. Cormacowi nawet do pięt nie dorasta ale ma swój urok. Szybko się czyta i szybko zapomina. Jest wiele apokalips lepszych niż ta.
Drugi tekst :) jest...

Ma ogromną wadę, jest za krótka, naprawdę zasługuje za pełnoprawną powieść. Strasznie wciąga, widać charakterystyczny styl autora, mimo minimalistycznej scenerii gdzieś czuć ten klimat "Metra". Tworzy i potęguje apetyt na więcej, polecam.

Typowy Głuchowski, jak zwykle mrocznie, ciekawie a miejscami filozoficznie. Jak on to robi, że między fabułę wplata te ciekawe przemyślenia o życiu ;-)

Dyskusje

• 2018