Czas zmierzchu

Data 1. wydania:
2007-01-01
Paweł Podmiotko
Insignis
apokalipsa dziennik katastrofa konkwista fantasy literatura rosyjska Majowie Moskwa niebezpieczeństwo tajemnica
Сумерки времени
fantastyka, fantasy, science fiction
2017-06-14
Paweł Podmiotko

Oficjalne recenzje i

„W gorączce jest Pan i jego dzieło gorączkuje”

[ 33 ] Link do recenzji

Czytając "Czas Zmierzchu" już od pierwszych stron możemy wciągnąć się w klimat tajemniczości i grozy. Niestety fabuła nie jest tak porywająca jak nastrój. W tej książce nie ma mocnej, ani szybkiej akcji, większość historii toczy się wokół jednego bohatera, Dmitrija Aleksiejewicza. Jest on tłumaczem, a jednocześnie osobą, która nie podąża za duchem czasu i stroni od...

Moje zafascynowanie kulturami z mitologii odezwało się piśnięciem wewnątrz klatki piersiowej, kiedy zobaczyłam tę książkę na półce w bibliotece. Przeczytałam ją dosyć szybko, chociaż na początku ciężko było mi wbić się w rytm i pojąć, co się dzieje. Poczułam więź z tłumaczem, który przeżywał tę historię w tak osobliwy sposób. Bardzo przyjemnie spędzony czas.

Niestety. Tak książka może się znudzić i tym samym utrudnia dobrnięcie do końca.

książka kupiona oczami . Przeczytawszy opis, książka wydała mi się interesująca . Potem było tylko gorzej . Nudna jak flaki z olejem . Gdyby nie fakt, ze przyszło mi za nią zapłacić ciężko zarobione PLNY nigdy by nie została przeczytana a jedynie rzucona bez żalu w kąt . Nie polecam- chyba ze ktoś lubi przydługawe i nudne opisy , prawie zerową akcje i fabule która zostawia...

Historia zaczyna się, kiedy tłumacz Dimitrij Aleksiejewicz przyjmuje zlecenie przetłumaczenia dziennika wyprawy Diega de Landy przez ziemie majów z hiszpańskiego na rosyjski. Zagłębiając się w kolejne rozdziały Dimitrij zaczyna zauważać niepokojące oraz paranormalne zjawiska wokół siebie. Jak łączy się to co dzieje się na kartach dziennika, ze światem współczesnym..?

Mniej...

Lubię mroczny klimat tej książki i nawiązanie do kultury Majów. Historia jest wciągająca, chociaż pojawił się moment że się przez chwilę znużyłam, ale warto doczytać do samego końca!

Glukhovskiemu trzeba oddać, że z błahych i na pozór nieciekawych tematów (w tym wypadku tłumaczenie dziennika) potrafi stworzyć dzieło wciągające. Z taką samą ciekawością jak główny bohater odkrywałem kolejne rodziały manuskryptu. I tę część książki uważam za najlepszą. Warsztat reżysera pozwolił na perfekcyjny balans pomiędzy czasami współczesnymi i wydarzeniami na...

Tłumacz dostaje zlecenie na przekład starego manuskryptu. Dotyczy on wyprawy Hiszpanów po pisma Majów ukryte w świątyni na półwyspie Jukatan w 1592 roku . W trakcie tłumaczenia starego tekstu dziwne zjawiska rozgrywają się w otoczeniu tłumacza. Dzieje się tak nie tylko w Moskwie, w której mieszka tłumacz, ale na całym świecie. Tłumacz próbuje znaleźć wytłumaczenie tych...

Dobra książka, lecz bardzo wolno rozwijana jest fabuła- co jest domeną autora. Zakończenie zostawia czytelnika z wieloma pytaniami.

Bardzo dobry warsztat pisarza robi tu największą robotę , autor z autopsji fajnie potrafi się odnieść do pracy przy tłumaczeniach.

Kierując się opisem spodziewałem się bardziej JUMANJI przeplatanej kodem Da vinci. Dostajemy znacznie mniej wybuchów a więcej przemyśleń światopoglądowych w stylu Dimitra.

Mnie osobiście przypadła do gust mimo zakończenia na siłę.

Dyskusje

1 713