Ania z Zielonego Wzgórza

Okładka książki Ania z Zielonego Wzgórza
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wilga Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1) Seria: Klasyka Literatury [Wydawnictwo Wilga] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Klasyka Literatury [Wydawnictwo Wilga]
Anne of Green Gables
Wilga
2018-08-22
2018-08-22
Ewa Łozińska-Małkiewicz

Anię kocham z całego serca. Czytałam już pięć razy i nigdy mi się nie nudzi. Męczę wszystkie części po kilka razy i najbardziej nie rozumiem tego hejtu w stronę Ani, wiele osób mówi o niej jako o najgorszej lekturze szkolnej bądź książce. Absolutnie się z tym nie zgadzam! Ania to majstersztyk i książka godna polecenia z całego serca! <3

Nie czytałem wcześniej tej książki w czasach szkolnych. Zdecydowałem się ją wysłuchać po odsłuchaniu podcastu „Już tłumaczę” z Anną Bańkowską, autorką nowego, wierniejszego tłumaczenia.

Całkiem przyjemny audiobook. Największą zaletą „Anne z Zielonych Szczytów” jest niezwykła osobowość Anne. O jej przygodach słuchałem już trochę z mniejszym zaciekawieniem, no bo jest to raczej książka dla młodzieży. Spodobały mi się poetyckie opisy przyrody i krajobrazu. Polecam.

Jeżeli mieliście okazję pobuszować trochę po tym blogu, czy innych związanych z nim „niePoważnych” mediach społecznościowych, to wiecie, że Anka z Zielonego Wzgórza jest jedną z moich ulubionych bohaterek. Dlatego strasznie podjarałam się na wieść, że Anna Bańkowska, polonistka ze specjalnością językoznawczą będzie tłumaczyć „moją Ankę”, tak jak tego autorka chciała (och to słowo „gable” i „e” w imieniu, które narobiło tyle zamieszania ;)). I nieważne było oczywiście to, że mam już swoją kopię rudej Anki na półce (notabene planują ją także nabyć po słowacku). Musiałam za wszelką cenę nabyć to najnowsze wydanie zatytułowane Anne z Zielonych Szczytów Lucy Maud Montgomery, które przeczytałam z wielką ekscytacją i wypiekami na twarzy. ;)

Anne i jej historia…
Historię rudej Anki, sieroty, która przez przypadek trafiła państwa Cuthbertów i całkowicie skradła ich serca — znają chyba wszyscy, więc nie będę jej tu po raz setny powielać. Skupię raczej się na radości czytania i moich osobistych odczuciach po przeczytaniu (choć raczej powinnam napisać pochłonięciu) książki. :D

It’s fabulous!
Nie przypuszczałam, że ruda Anka w nowym tłumaczeniu spowoduje u mnie tyle zachwytów i ekscytację zmianami, które poczyniła Anna Bańkowska.

Te, choć nieznaczne nadają nowego smaku i charakteru powieści. Przy czym samą Ankę, z jej wspaniale rozbuchaną fantazją doprawioną nutką krnąbrności pozostawiają bez zmian.

No dobrze, ale co poza “e” i zmianą Wzgórza na Szczyty się zmieniło?
Przede wszystkim tłumaczka pozostała przy oryginalnych imionach i nazwach geograficznych. Więc poza zmianą Ani na Anne trzeba się przygotować choćby na Marillę, Matthew, czy Rachel Lynde (ta oczywiście „zastępuje” słynną Małgorzatę Linde), co przez pierwszych 20-30 stron książki, dla wielokrotnego czytacza powieści z rudą Anką, może wydawać się takie niezwykłe, a nawet wręcz dziwne.

Kolejną rzeczą, która „robi różnicę” jest przyroda. Ta odzyskała swój „prawidłowy blask”. W poprzednich tłumaczeniach było wiele „swojskości”. Tłumaczki starały się „ponaciągać rzeczywistość” do znajomego, bliższego naszemu sercu otoczenia. W nowym tłumaczeniu możemy zaś delektować się prawdziwym krajobrazem Szczytów, w których zakochała się urocza, gadatliwa sierota.

I to by było w sumie na tyle. Magia powieści i klimat zostały zachowane. Anka pozostaje wciąż tą samą wychudzoną jedenastolatką z głową wypełnioną marzeniami. Diana spełnia się w roli jej najlepszej, acz zawsze stonowanej przyjaciółki, a Gilbert również w tym tłumaczeniu po „marchewkowych przygodach” pozostaje absolutnym „wrogiem” numer jeden. ;)

Dlatego nie bójcie się zmian i sięgajcie po Anne z Zielonych Szczytów Lucy Maud Montgomery. Tłumaczka zrobiła kawał dobrej roboty i „tchnęła” w rudą Ankę nowe życie. :D

Warto było sięgnąć po lekturę młodości, zwłaszcza troszkę odmienioną bo z nowym przekładem. Mile spędzony czas z książką, moim zdaniem ciągle atrakcyjną dla nastolatek i nie tylko. Ania wzbudza litość, śmieszy, zadziwia i wyciska łzy. Tyle emocji mieści się w książce, że trudno się od niej oderwać. Nastolatki takie były zawsze śmiech i płacz na wierzchu. A jeszcze ta wyobraźnia. Przede wszystkim opowieść o Ani, a właściwie Anne z e na końcu, chociaż bohaterka nie jest idealnym wzorem zachowania, (przecież ciągle zdarzają jej się "wpadki") ma duży ładunek dydaktyczny w przeciwieństwie do ugrzecznionych wywodów umoralniających dla dziewczynek.

"Ania z Zielonego Wzgórza" to jedna z moich ulubionych lektur dzieciństwa, dlatego dość sceptycznie podchodziłam do nowego tłumaczenia. Zupełnie niepotrzebnie, bo okazało się rewelacyjne, w zasadzie podobało mi się dużo bardziej niż starsza wersja, a czytanie sprawiło mi mnóstwo frajdy, mimo, że nie jestem dawno nastolatką. Polecam?

Chciałabym kiedyś spotkać dziewczynkę z tak bogata wyobraźnią, o ile bogatsze byłoby wtedy moje życie. Ania niesamowite dziecko, tak wrażliwe, że pomimo swoich niewyobrażalnych wpadek, nie można się było na nie gniewać i jej nie pokochać. Cudowny powrót do lat dzieciństwa, dawno się tak nie wzruszyłam a zarazem tak nie uśmiałam. Doskonała lektura, warta polecenia niezależnie od wieku.

Zielone Wzgórza czytałam z dwadzieścia lat temu i nigdy nie zostałam fanką. Odświeżyłam w nowym tłumaczeniu i..zdecydowanie cieplej oceniam. Nie wiem czy to jego kwestia, czy po prostu jestem dużo dojrzalszym czytelnikiem, ale podobało mi się o niebo bardziej.

Powróciłam do Anne po wielu latach i jestem zachwycona. Nowy przekład jest magiczny i na pewno zostanie ze mną na długo. Przypomniałam sobie jaka jest to piękna i mądra historia, pełna radości i smutku. Na pewno nie poprzestanę na "Anne z Zielonych Szczytów" i będę kontynuować przygodę z historią, której dalej nie poznałam. I cieszę się, że poznam ją w wiernym przekładzie.
Jestem już też oswojona z nowym tytułem i jak nie byłam do niego przekonana, teraz bardzo mi się podoba.
Audiobook i lektorka Vanessa Aleksander też bardzo fajnie wypadła. Bardzo dobrze mi się słuchało.

Powrót po latach do jednej z pierwszych ulubionych książek. Po 30 latach ten sam urok i zachwyt. Być może nie da się nie lubić tego zwariowanego rudzielca. Avonlea to jak pierwszy czytelniczy dom. Pełen kwiatów i zapachów. Wspomnienie dzieciństwa od książki do książki. W sam raz na długi letni weekend

Ponieważ skończyłam filologię angielską o specjalizacji tłumaczeniowej, oraz ponieważ jako dziecko nie znoziłam być porównywana do "Ani" z "Zielonego Wzgórza", z ciekawością sięgnęłam po nowe tłumaczenie Anny Bańkowskiej. Zachęciły mnie w szczególności słowa "Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze" Pani Anno, tego mi było trzeba.
Ciężko jest pisać recenzje światowych klasyków. Po prostu ciężko i tyle, zwłaszcza jak coś zostało napisane ponad sto lat temu i miało sprostać oczekiwaniom innych czytelników. Jednakże, Lucy Maud Montgomery w swoim geniuszu sprawiła, że jej Anne przemawia też do ludzi XXI wieku. Wyobrażnia, pokota, radość i szczerość są tym, co nalezy cenić ponad wszystko i ta książka o tym mówi. Rewelacyjnie przetłumaczona. Jedyny mankament jest taki, że pod koniec książki wszystko za szybko się dzieje. Ostatnie 70 stron powinno zająć 300. Anne ma 11 lat, potem 12 i 13, a potem nagle - nie wiadomo jak prędko - fast-forward do 16 roku życia. Mogło się skończyć po 3 latach, a z kolejnych mógł powstać kolejny tom. Cała reszta gra i śpiewa przepięknie.

Ciężko jest pisać recenzje światowych...