Opowiadania

Siedmioróg
2017-11-01
2017-11-01
Julian Tuwim, Jerzy Wyszomirski

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Uwielbiam Gogola, jego proza przeszywa mnie jakimś niezidentyfikowanym bólem - możliwe, że zbyt silnie wczuwam się w, skąd inąd nierealne, sytuacje.

Gogol to Gogol, jest świetny nawet w tych opowiadaniach. "Nos" i "Szynel" to absolutne perełki; prześmiewcze momentami, obnażające urzędników, pokazujące zwykłych ludzi i ich problemy ówczesnego Petersburga, którego brudna, zimna sceneria zawsze świetnie pasuje do rosyjskich klasyków. Oczywiście, że polecam.

Gogol w swoich opowiadaniach daje przykład znajomości realiów społecznych różnych klas społecznych. Ale przede wszystkim podziwiamy autora za piękny literacki język. Mnie najbardziej do gustu przypadło opowiadanie ,,Powóz".

Nie będę udawał, że jestem znawcą i miłośnikiem Gogola, powiem szczerze, że nie do końca odpowiada mi fantastyczna treść tych opowiadań, ale już język jakim się Gogol posługuje odpowiada mi bardzo. Myślę, że powinna to być obowiązkowa lektura.

Szczyty pisarstwa Gogola to "Martwe dusze" oraz dramaty: "Ożenek", "Rewizor". Opowiadania są jedynie przystawkami, gra wstępną, ale i tak stanowią lekturę wielce znakomitą. Takich opisów ludzkich typów jak u Gogola ze świecą by szukać u innych pisarzy. A wszystko to skrzy się żywym i pełnym werwy językiem. Sposób narracji ze zwracaniem się bezpośrednio do czytelnika wydaje mi się jak na owe czasy wręcz rewolucyjny, a błyskotliwa i ubrana w kostium groteski krytyka społeczeństwa rosyjskiego, zhierarchizowanego, zbiurokratyzowanego, i odhumanizowanego, brzmi nadal aktualnie. Tylko realia ciut się zmieniły. Człowiek sam zaś nic a nic. I pomyśleć, że u nas powstawały wtedy "Dziady", a Słowacki pisał swojego "Kordiana". Czasy te same, a utwory dzieli niemal epoka literacka.

• Mam w domu
  • Książki w Łubianie
  • Klasyka, literatura piękna i inne mądre książki

Dodaj cytat z książki Opowiadania