Sonata Kreutzerowska

Znak
2010-11-08
1980-01-01
Maria Leśniewska
literatura rosyjska opowiadania podróż pociąg miłość małżeństwo morderstwo etapy życia

Sonata k.
,,(…) czyż nie było jasne, że między nimi wszystko dokonało się tego wieczoru?”
o bozee jakie dobre!

Sonata k.
,,(…) czyż nie było jasne, że między nimi wszystko dokonało się tego wieczoru?”
o bozee jakie dobre!

"Sonata Kreutznerowska" to krótka forma literacka, w zasadzie na jeden wieczór.
Główny bohater, Pozdnyszew podróżuje pociągiem, gdzie przypadkowo napotkanemu człowiekowi opowiada historię swojego życia. Historię bardzo burzliwą, pełną zazdrości, obsesji i chorego uczucia jakim darzył swoją żonę.
Pozdnyszew opowiada swojemu interlokutorowi jak cienka granica jest między tym, co się dzieje w umyśle człowieka niepotrafiącym poradzić sobie ze swoimi obsesyjnymi myślami, a wcieleniem tego w życie.
Historia jest wciągająca, Tołstoj stopniowo buduje napięcie, czytało się to świetnie.

"Sonata Kreutznerowska" to krótka forma literacka, w zasadzie na jeden wieczór.

Kolejna książka, w której istota problemu głównego bohatera leży w tym, że traktuje on poważnie swoje niemądre myśli.
Literacko to jest dobre, dobrze napisane, autor zagłębia się w ludzką psychikę... Każdy może wyciągnąć z tej historii inne wnioski. Moje są takie, że:
1) Traktowanie poważnie swoich myśli i przekonanie o ich prawdziwości przynosi często fatalne skutki.
2) Równouprawnienie, w tym prawo kobiet do edukacji umożliwiającej podjęcie pracy, z której mogą się same utrzymać, w dużej mierze rozwiązuje sytuację, która nęka narratora - że kobieta stosuje wszelkie podstępy, by "złowić" sobie męża. Ciekawe, co by sam zrobił w tamtych czasach na miejscu kobiety, żeby przeżyć i nie być społecznie wzgardzoną (jako "stara panna")?
3) Nie należy zawierać małżeństwa z kobietą, której się dobrze nie zna i w której widzi się tylko obiekt seksualny. (Wiem, że to banał, ale tak właśnie wtedy robili).

W mojej "wewnętrznej biblioteczce" (w głowie) książka zostaje umieszczona w kategorii "nie podoba mi się, bo nie lubię głównego bohatera". Co nie zmienia faktu, że literacko jest całkiem dobra. Dużo wspólnych motywów z "Anną Kareniną".

Przeczytałam posłowie autora i nie zgadzam się z nim, co raczej nie powinno dziwić - ciężko, żeby czytelnik wychowany w Europie w XXI wieku, dawno po rewolucji seksualnej, zgodził się z podejściem do seksu pozamałżeńskiego, jakie prezentuje XIX- wieczny, prawosławny Rosjanin ;) Zauważam w tej opowieści zupełnie inne rzeczy, niż te, które autor chciał przekazać.

Książka 7/10
Posłowie 1/10

2)...

Wciągająca historia, powolutku odkrywamy kolejne warstwy dramatu rodzinnego, no wprost genialne. Wszystko psuje posłowie w którym autor tłumaczy swój zamysł i przesłanie. Gdybym znała treść posłowia nigdy bym tego opowiadania nie przeczytała, no i wydaje mi się, że obecnie wydźwięk jest obecnie inny niż zamierzenia twórcy. Dobrze radzę nie czytajcie posłowia, przynajmniej przed lekturą treści utworu.

Książka krótka, ale treściwa. Porusza ciekawe i za razem mało popularne tematy jak negacja związków, pożycia małżeńskiego czy posiadana dzieci. Poglądy bohatera literackiego są dość kontrowersyjne, jednakże skłaniają również do zastanowienia się nad wieloma aspektami relacji damsko-meskiej jak i narzucanych kulturowo czy narodowo zachowań w społeczeństwie. Te ostatnie szczególnie istotne zważywszy na aktualne sytucje za naszymi granicami...

„Sonata Kreutzerowska” Lwa Tołstoja to krótka forma literacka i bardzo treściwa.
W czasie podróży pociągiem, jeden z pasażerów, dojrzały mężczyzna opowiada współpasażerom historię swojego życia małżeńskiego. Poznajemy jego poglądy na życie małżeńskie, opowiedziane w dość odważnej formie. Obserwujemy jego zmieniającą się perspektywę na wspólne życie rodzinne i postępującą wraz z wiekiem chorobliwą zazdrość o żonę. Temat dość powszechny w literaturze, za to ujęty z dużą wnikliwością, analizą charakteru i postępującymi emocjami. Postępowanie i poglądy bohatera irytują, ale też skłaniają do zastanowienia się nad jego poglądami na miłość, zazdrość i stosunek do kobiet.
Klasyka, godna przeczytania.

Jeśli ufać posłowiu, przekonania bohatera Sonaty na temat instytucji małżeństwa oraz potępianie ludzkiej seksualności były zbieżne z poglądami samego Tołstoja. Na przełomie XIX i XX wieku głęboka negacja związków, pożycia małżeńskiego, zasadności reprodukcji, a nawet sensu istnienia jako takiego, prawdopodobnie wzbudziła wielkie kontrowersje.
Zapamiętajcie - każda kobieta, to wyrachowana kusicielka, jest powodem zastojów społecznych, opóźniania cywilizacyjnego rozwoju oraz stanowi wcielenie czystego zła. Autor pokusił się nawet o postawienie znaku równości między wszystkimi kobietami a prostytutkami.
Gdyby Pozdnyszewa (protagonistę) wrzucono, z całym zapleczem zdobytych doświadczeń i okaleczeń emocjonalnych oraz psychicznych niedomagań w "erę Tindera", nie byłby prawdopodobnie w stanie udźwignąć napięcia i kulturowych niuansów.
Wysoka ocena za jakość tekstu, a nie same idee, bo mimo, że przewinęło się tu kilka trafnych uwag, to miejscami wręcz obłąkańczy światopogląd. Zawiera trochę prawd o naturze człowieka, ale jest nastawiony na skrajnie moralizatorskie oceny.

Zapamiętajcie - każda kobieta,...

Literatura podróży – rzeczywistej i metaforycznej. W czasie jazdy pociągiem jeden z pasażerów opowiada o swym życiu i przemianie, jaka się w nim dokonywała gdy mijał kolejne „perony” w małżeństwie zawartym z chuci a przeobrażającym się w nienawiść.
Widzę w innych opiniach krytykę noweli za wygłaszane poglądy Pozdnyszewa. Faktycznie, w czasie lektury nie raz i nie dwa zmarszczyłam brwi, jednak zdarzało mi się także przytaknąć napisanym słowom. Czyn, który popełnił Pozdnyszew wpędził go niejako w szaleństwo, miota się boleśnie. Z jednej skrajności wpadł w drugą, ale ja dostrzegłam w „Sonacie Kreutzerowskiej” pewne malutkie i nieśmiałe zalążki feminizmu. Przecież właśnie bohaterowi chodziło o to, by przestać traktować kobiety tak, jak były traktowane. Przynajmniej ja w swojej naiwności tak to odebrałam.
W moim wydaniu przed „Sonatą Kreutzerowską” był jeszcze „Albert”. Ciekawe było to zestawienie. Moja głowa złożyła to w całość i dostałam jedną historię opowiadaną z perspektywy 2 mężczyzn walczących po swojemu o posiadanie kobiety.

Zazdrość. Uczucie stare jak świat, a oto jego kolejne oblicze, prowadzące do tragicznego finału.

Od samego początku wiadomo, że On zabije Ją. Punktem zapalnym jest tytułowa sonata, a katalizatorem zanikające małżeńskie uczucie i szaleństwo, w które popada główny bohater. Jedzie sobie chłopina pociągiem i zwierza się przygodnemu współpasażerowi ze swego życia, z miłości, szaleństwa, morderstwa. A co się przy tym nafilozofowuje! O przebrzmiałej instytucji małżeństwa i damsko- męskich zależnościach. Ta część wprawdzie trąci myszką i jest bardzo kontrowersyjna, ale nic to dziwnego, utwór powstał w XIX wieku.
Broni się za to cała historia, studium rozkładu małżeństwa, a przede wszystkim klimat opowiadania, typowo rosyjski. W pociągu, z samowarem, w bogatym ziemiańskim majątku, miejskiej rezydencji.

Może nie jest to szczytowe osiągnięcie Tołstoja, ale ten monolog zazdrosnego małżonka - mordercy przeczytałam z prawdziwą przyjemnością, a potem odsłuchałam sonatę skrzypcową nr 9 Beethovena, tzw. kreutzerowską, którą zainspirował się autor i pomyślałam, że lubię rosyjską literaturę klasyczną.

Genialna wiwisekcja psychologiczna

Genialna wiwisekcja psychologiczna