Advertisement

Podpalacz

Okładka książki Podpalacz Wojciech Chmielarz
Okładka książki Podpalacz
Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Jakub Mortka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Mortka (tom 1)
Marginesy
2018-01-17
2012-11-06
literatura polska #śmierć #tajemnica

Fajna, szybko się czyta ale zakończenie trochę przesadzone

Fajna, szybko się czyta ale zakończenie trochę przesadzone

„Podpalacz” Wojciech Chmielarz
W związku z tym, że miałam niesamowitą okazje poznać osobiście Pana Wojciecha Chmielarza
postanowiłam zacząć przygodę z jego twórczością. Pierwszą pozycją, jaką miałam przyjemność
przeczytać była pozycja „Wampir”. Niestety nie przypadła mi do gustu, lecz nie zraziłam się od razu.
Postanowiłam sięgnąć po inną jego pozycje. Zdecydowałam się na serie bardzo popularną jaką jest
seria z komisarzem Jakubem Mortką. „Podpalacz” to pierwszy tom tej serii.
Ta powieść wciągnęła mnie tak bardzo, że nie byłam wstanie oderwać się od tej historii. Wojciech
Chmielarz jest mistrzem świata w wymyślaniu postaci w tej serii każda z postaci ma to coś czego
czytelnikowi potrzeba w takich książkach jak ta.
Głównym bohaterem jest Jakub Mortka, policjant po rozwodzie, ojciec dwóch synów. Prowadzi
śledztwo podpalenia domu bogatego małżeństwa Kameronów – biznesmena Jana, który ginie w
pożarze oraz jego żony Klaudii, której kariera muzyczna nie do końca się powiodła. W raz z postępem
śledztwa to, co wydawało by się nieszczęśliwym wypadkiem okazuje się być nieprzypadkowe. Kim
jest seryjny podpalacz i jak wybiera domy?
Czy Jakub rozwiąże śledztwo?
Czy dowiemy się kim jest seryjny podpalacz?
I czy Mortka poradzi sobie z tym co na niego czyha?
Tego wszystkiego dowiecie się jeśli przeczytacie serie o komisarzu Mortce.
Jest to dobrze skonstruowana powieść, wielowątkowa a dzięki przyjemnemu stylowi pisania autora
czyta się szybko. To jest połączeniem kryminału z powieścią obyczajową – co myślałam, że nie będzie
dla mnie ale się mocno zdziwiłam. Polecam każdemu.

„Podpalacz” Wojciech Chmielarz
Postanowiłam sięgnąć po inną jego pozycje. Zdecydowałam się...

W świecie Chmielarza wszystko jest osmalone brudną sadza. Spalone domy, zachowania i myśli bohaterów, motywacje i charaktery postaci. W książce nie ma jednej osoby, która nie byłaby w jakiś sposób osmalona przez to co spotkało ją w życiu lub przez to co sama zrobiła. Historia ciekawa, dobrze napisana, nie nudzi się. Polecam fanom kryminałów i wysokich temperatur.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zapowiada się całkiem ciekawa seria, choć ta pierwsza część nie należy do genialnych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Denerwowało mnie to czym jestem już zmęczona jeśli chodzi o kryminały: jeden porządny policjant, praktycznie sam prowadzi śledztwo, bo cała reszta jest beznadziejna. Końcówka też mnie w sumie rozczarowała. Mimo tego czytało się szybko i dam temu cyklowi jeszcze szansę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy Wojtek Chmielarz napisał kiedyś książkę, która mi się nie podobała? Zdecydowanie nie, a pierwszy tom serii o komisarzu Mortce tylko to potwierdza.

Sama postać Jakuba Mortki świetnie stworzona i pełna charyzmy. Dynamika akcji również na plus. Nie było nawet żadnych „naciąganych” kwestii jeśli chodzi o śledztwo. Nie mam się do czego przyczepić, biorę się więc za kolejną część.

Dobrze, że są tacy ludzie jak komisarz Mortka. Szkoda, że tylko na kartach powieści.
Historia, która pokazuje, jak trudno pogodzić pełne zaangażowanie w pracy z życiem rodzinnym.

Szkoda.
Chłopców szkoda. Dorośli się rozwodzą a dzieci cierpią.
Ale nie o tym jest ta powieść.
Aczkolwiek kulawe relacje ojciec - synowie są wymownie pokazane w scenie z pizzerii.

Jest podpalacz, jest śledztwo i komisarz je prowadzący.
Ciekawie pokazane są relacje między służbami. Konkretnie między policją a strażą pożarną.
Ta ostatnia cieszy się w społeczeństwie ogromnym szacunkiem. Czego o swojej służbie nie mogą powiedzieć koledzy komisarza.
Brakło pogotowia w tej konfrontacji służb.

Jedna z bohaterek powieści nie potrafi pogodzić się z tym, że jej wymarzone życie w niczym nie przypomina tego życia z dnia powszedniego.

Skąd my to znamy, co?

Z pewnością sięgnę po kolejną powieść z komisarzem Jakubem w roli głównej.
Polubiłem człowieka.

Szkoda.
Chłopców szkoda. Dorośli się rozwodzą a dzieci cierpią.
Ale nie o tym jest ta powieść.

Jest podpalacz,...

Komisarz Mortka ze swoją grupą śledczych stara się rozwiązać zagadkę podpaleń i pewnej dzielnicy. Jako pierwszy ginie mąż niegdyś znanej piosenkarki, ona natomiast zostaje poparzona. Wkrótce giną kolejni niewinni ludzie. Komisarz wpada na trop podpalacza i łączy historie kobiety z seryjnym podpalaczem.
Świetnie napisana historia, trzyma w napięciu i zaskakuje zakończeniem, które komisarz musi załatwić wbrew sobie. Z powodu śmierci podpalacza sprawa ma zostać umorzona, co nie daje mu spokoju. Postanawia wziąć sprawy we własne ręce opowiadając o tym komuś, kto zdecydowanie pragnie zemsty.

Świetnie napisana historia, trzyma w napięciu i zaskakuje zakończeniem,...

Mega świetnie napisana książka. Szacun! Pierwszy tom o komisarzu Mortce, który skrupulatnie zbierając informacje nagle strzela z informacją, kto zabił. Początek : po wezwaniu do pożaru, okazuje się, że to podpalenie a zwęglone zwłoki zostały zamordowane parę godzin wcześniej.... W dodatku pożary pojawiają się w kolejnych miejscach. Wartki, logiczny rozwój akcji, świetne dialogi. Do końca nie spodziewałam się, kto był inspiracją dla mordercy. Mega!

Zakończenie zaskakujące

Zakończenie zaskakujące