Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu

Dorota Masłowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
felietony film humor ironia kino kultura masowa pisarz popkultura rozrywka twórczość współczesna obyczajowość
literatura piękna
Inne

Przyznam się szczerze, że do tej pory nie czytałam żadnej książki Masłowskiej, ale ta bardzo mi się podoba, to jest zbiór felietonów, napisanych bardzo fajnym językiem, który zmusza trochę do myślenia, ale nie jest na tyle trudny, żeby sobie odmawiać tej książki przed snem…

O Pani Masłowskiej słyszałem wiele, widziałem też wygłupy w internetach - jednakże pióra odmówić nie mogę. Spostrzeżenia ostre jak żyletka, trafiające w punkt, metafory utrwalają i zostają na dłużej. Czytając tę pozycję ( a tak w ogóle to pierwszą w/w autorki) uświadomiłem że dla oglądu sprawy potrzebuję więcej.

Nieco lepiej bawiłam się przy starszych felietonach ze Zwierciadła, ale i tu zdarzyło mi się parsknąć, a przy okazji uronić wirtualną łezkę wzruszu na myśl o Galerii Raster, Lampie i paru innych odległych dziejowo sprawach.

Język Masłowskiej jest specyficzny, jeśli jednak skupimy się na wybranych frazach, to pozostaje nam pokłonić się autorce.

Ta książka była prezentem, który pochłonął trzy moje wieczory ale jakoś nie mogę się zdecydować co do jednoznacznej opinii na jej temat. To moje pierwsze podejście do twórczości Pani Masłowskiej i nie wiem czy jest to flagowe dzieło, wiem jednak, że jest to książka nieprzeciętna, ciekawa, ironiczna i pokazuje cudowny warsztat, kunszt i artyzm autorki w zabawie językiem czy...

Co tu dużo mówić. Przewrotna, inteligentna, ironiczna, z ukrytym przekazem. Po książkę sięgnęłam z sentymentem, gdyż mając za sobą rok studiowania filologii polskiej jednym z przedmiotów była literatura współczesna i p. Dorota Masłowska była potężnym przykładem do analiz. Teraz też się nie zawiodłam, jest humorystyczna i specyficzna. Świetnie ukazuje bieżące sprawy i nazywa...

Masłowska - głos mojego pokolenia, królowa ainterpunkcji.
Jestem w kwarantannie czyli nie wychodzę z domu i miałem przejąć kontrolę nad światem, a to Masłowska przejęła kontrolę nad moim światem..
Do takiej ilości słowotoku jaki prezentuje autorka trzeba przywyknąć i jeśli zaskoczy to jest dobrze, płynie się z prądem. W czym się płynie ? Otóż szanowna autorka prezentuje...

1941

Po książkę sięgnęłam zwracając uwagę na tytuł, gdyż wymowny trochę na obecny czas...😉 Tutaj mamy kilka trafnych uwag i nic po za tym mnie na dłużej przy tych spisanych fetelionach Doroty Masłowskiej nie zatrzymało. Można sobie spokojnie darować,za to "Wojny polsko-ruskiej...", jeszcze nie czytałam (mam i kiedyś się za to zabiorę..)😉

Część felietonów bardzo mi się podobała, część nie do końca. Znalazłam w niej wiele trafnych spostrzeżeń, ale niektóre bardzo mi się "dłużyły"...

Masłowskiej krytykować nie wypada. Dlaczego? Bo to Masłowska. Krytykujesz, to po prostu się nie znasz i jesteś plankton popkulturowy. Szczytem twojej rozrywki intelektualnej jest oglądanie w szklanym ekranie Słoików i Azji Expres.
Dlaczego tak ostro? Z wersów kolejnych felietonów jedyne, co do mnie docierało, to krytyka. Możemy ją nazywać jak chcemy, ale to wciąż pozostaje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje

1 053
  • 2018
  • Literatura polska
  • 2017
  • 2019
  • 2017

Dorota Masłowska Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu Zobacz więcej

Video

Video