Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza

Okładka książki Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza
Elaine N. Aron Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Highly Sensitive Person
Feeria
2017-04-26
2017-04-26
Data 1. wydania:
1997-06-02
Dariusz Rossowski, Józef Blecki

Na półkach: , , , ,

Lektura która "wpadła" troszkę zbiegiem okoliczności, przypadkiem, ale może właśnie przypadków nie ma. Oceniam na 8, choć to takie bardziej 8,5 nawet ze względu na ogrom wiedzy i ogrom empatii jakie ta lektura mi przyniosła. Nie identyfikuję się z opisaną przez autorkę grupą ludzi, aczkolwiek też nie umiem wykluczyć swojej przynależności do niej, bo jakieś cechy mam na pewno i to na wysokim poziomie
Książka ta może być niesamowicie ważna dla osób które się niej "zobaczą", które są WWO, bo niesie im ogrom wsparcia i takiego wirtualnego przytulenia. Z jednej strony zawiera odniesienia do historii psychologii w omawianym temacie i informacje o badaniach z drugiej strony nie jest pisana w sposób taki bardzo mocno naukowy ex cathedra. Dla mnie to była taka odkrywcza lektura, inspirująca, uświadamiająca. Nie uważam że autorka generalizuje bardziej niż to konieczne w przypadku omawiania kwestii jaką porusza. Jeśli interesuje Was temat WWO polecam, przeczytajcie

Mnie pomogła.

Pozwoliła zrozumieć wiele z mechanizmów mojego postępowania, dała jakieś narzędzia, żeby przekuć swoją wysoką wrażliwość (która umówmy się, życia nie ułatwia) w coś dzięki mnie samej będzie łatwiej żyć.

Choć paradoksalnie myślę, że tę książkę powinni przeczytać wszyscy poza WWO. Może wtedy spojrzeliby na nas łaskawszym okiem i nie traktowali nas jak osoby, które wmawiają sobie problemy i żyją urojeniami i jakimiś fanaberiami.

Mnie pomogła.

Jest to moja pierwsza książka dotykająca tematu wysokiej wrażliwości. Dobrze się ją czyta, dodaje otuchy, że człowiek nie jest z tym sam, że jest nas więcej, a wysoka wrażliwość w pewnych aspektach może być atutem. Kluczem do spokojnej egzystencji w tym mało wrażliwym świecie zdaje się być zrozumienie swojej wrażliwości oraz takie uporządkowanie, przeorganizowanie swojego codziennego życia, aby było dopasowane do naszego poziomu odczuwania i reagowania.

Choć nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, bo pomogła mi zrozumieć pewne sprawy mojego życia, spojrzeć na nie w świetle mojej wrażliwości, to jednak niczego praktycznego, konkretnego nie wyniosłam z tej książki. Denerwowało mnie również ciągłe wracanie do badań nad niemowlętami. Ogólnie książka jest dobra, ale jednak trochę się zawiodłam, liczyłam na coś lepszego.

Zawiodłam się, ponieważ spodziewałam się poważniejszej książki z zakresu psychologii (chociaż dalej popularnonaukowej, a nie naukowej), a otrzymałam poradnik, gdzie czytelnik traktowany jest jak zbłąkana owieczka, która nareszcie zgłosiła się do swojego coacha.

W każdym momencie do przesady podkreślane jest jak MY, ludzie wrażliwi są wyjątkowi (zwracanie się co rusz do czytelnika w drugiej osobie też nie przypadło mi do gustu). Być może osoby, które nie mają żadnej styczności z psychologią, będą zachwycone tą pozycją - i tym szczerze polecam ten poradnik. Napisany jest prostym, bezpośrednim, "coachingowym" językiem. Ja niestety liczyłam na coś pokroju książek autorstwa Cialdiniego albo Eriksona, którzy trochę poważniej potraktowali swoich odbiorców.

Jak dla mnie - osoby świadomej swojej psychiki u dążenia do poznawania swojego wewnętrznego ja, oraz słuchania intuicji, książka była dość mało odkrywcza.
Osoba która jest laikiem i dopiero zagłębia się w temat WWO, do tego z jakiegoś powodu ( być może przez toksyczne relacje z innymi ludźmi ), gdzieś zatraciła swoją intuicje i wewnętrzny głos może być zadowolona z informacji zawartych w książce i pomoże jej wrócić na właściwe tory, zrozumieć bardziej swoje reakcje na otaczający świat i odnaleźć wewnętrzne szczęście.

"Wysoko wrażliwi..." to książka bardzo inspirująca, a jednocześnie zdjęła ze mnie wiele niepotrzebnego ciężaru.

Autorka jest jungistką, czemu często daje wyraz na kartach książki. Ja osobiście jakoś koncepcji Junga unikałem, wydawały mi się monumentalne i dogmatyczne. Autorka potrafi jednak przedstawić teorie Junga bez tych zbędnych dogmatyzmów, co po części jest pewnie efektem czasów w których powstawały, i wydobyć całą intrygującą złożoność osobowości wwo. Bardzo rozsądnie i z potrzebnym dystansem opisuje wrażliwość często poszukującą sensu poza tym co widzialne, racjonalne, wytłumaczalne. A, że to często ścieżki niebezpieczne i zwodnicze tym wartościowsze jest przedstawienie tego w szerszej, trzeźwej perspektywie, popartej nie tylko swoim doświadczeniem. Autorka omawia tu różne rodzaje terapii dla wwo z sugestiami jaki efekt mogą one przynieść. Mamy tu garść spostrzeżeń dotyczące tzw sfery duchowej, a wszystko przedstawione jest bez niepotrzebnej egzaltacji czy jednostronności.

Może wadą tej książki jest fakt, że ja w dalszym ciągu nie wiem jaka jest różnica między wwo a osobą introwertyczną... Chociaż z drugiej strony nie wiem czy jest to aż tak istotne. Ostatnio przeczytałem kilka książek o podobnej tematyce i sądzę, że każda wnosi wiele treści do tematu i inspiruje do dalszych poszukiwań.

Pierwszy raz przeczytałam tą książkę kilka lat temu, przed rozpoczęciem własnej terapii i wtedy nie wzbudziła mojego entuzjazmu, delikatnie mówiąc. Ale teraz kiedy dotarłam do tematu pracując nad różnymi kwestiami okazała się kamieniem milowym.
Na pewno nie każdemu przypasuje, ale jak dla mnie zagadnienie wysokiej wrażliwości zostało w niej opisane wystarczająco dobrze, abym ja - osoba wysoko wrażliwa - mogła potraktować ją jako instrukcję obsługi własnych uczuć i przeżyć.

Dzięki tej książce pierwszy raz w życiu poczułam się normalna mimo intensywności z jaką przeżywam świat, dodatkowo nie widzę, żeby autorka uderzała w jakieś żałobne, lub oskarżające tony, co nie raz zdarza się w książkach psychologicznych. Mi z pewnością pomogła lepiej zrozumieć samą siebie i uwolnić się z poczucia winy w powodu bycia "inną".

Nie jest napisana jakimś szalenie trudnym językiem naukowym i autorka nie odnosi się do innych nurtów psychologicznych w sposób jak by to był podręcznik akademicki, co bardzo sobie cenię.

Owszem, ma tendencję do skłaniania się ku pewnym nurtom psychologicznym, ale mi to osobiście nie przeszkadza.

Ogólnie książka dobra, w tym temacie jest niewiele literatury, więc jak najbardziej warto się z nią zapoznać.

Świetna książka!

Świetna książka!

Książka jest słaba - bardzo subiektywna, przydługie opisy, brak jasnych definicji - tak naprawdę do końca nie wiadomo jakie kryteria trzeba spełnić, by zaliczać się do WWO. Test w książce jest bardzo słaby (nijak ma się do rzetelnych testów, słabe niektóre itemy), autorka wyznaje wiarę My i Oni. My - elita, WWO pełni pasji i wyjątkowości. Oni - 80% całego społeczeństwa, muszą nas zrozumieć. O tyle szkodliwa jest ta książka, że przez brak precyzji każdy może się uznać za WWO i w konsekwencji nie leczyć realnie problemu, z którym się zmaga.
A co było okej? To, że książka daje otuchę ludziom wysoko wrażliwym, jej przesłanie to "jesteś w porządku, taki jaki jesteś". Ważna jest akceptacja samego siebie i swoich predyspozycji do np. większej wrażliwości.

Coś mi nie grało z tą koncepcją WW i rzeczywiście treści tej książki mogą być szkodliwe, dlatego że autodiagnoza często zamyka konkretną osobę na realną pomoc, a poźniej na wykształcenie adaptacyjnych mechanizmów obronnych.

Elaine N. Aron Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza Zobacz więcej