To the Moon and Back

Okładka książki To the Moon and Back Jill Mansell
Okładka książki To the Moon and Back
Jill Mansell Wydawnictwo: Headline Book Publishing literatura obyczajowa, romans
Headline Book Publishing
2011-02-17
2011-02-17
literatura kobieca romans współczesny żałoba

📖🐲
DNF Do połowy było całkiem spoko — ot takie tam czytadełko na lato, ale potem nastąpiło absurdalne rozciąganie treści. I nagle zaczęło mi przeszkadzać, wiele rzeczy, które początkowo byłam w stanie zignorować dzięki lekkiej i odprężającej fabule.

Po pierwsze ta książka jest strasznie seksistowska z tym zaczepianiem młodej kobiety na ulicy przez dosłownie wszystkich mijanych facetów i gadaniem, że osoba mająca emocje zachowuje się jak baba. Odmowa seksu z mężem kwitowana jest "dowcipnym" tekstem: "A co, zostałaś lesbijką?". Na serio ta powieść powstała w 2011 roku? Brzmi jak z lat dziewięćdziesiątych.

Tym bardziej, że żadna kobieta nie ma tu kierowniczego stanowiska pracy albo chociaż stanowiska niezależnej specjalistki. Dla wszystkich liczy się tylko mąż lub chociaż chłopak, a najlepiej narzeczony i obowiązkowo dzieci. Nie wiemy praktycznie nic o ich innych zainteresowaniach poza byciem z mężczyzną i strojeniem/upiększaniem się dla mężczyzn, ew. gotowaniem dla mężczyzn. Natomiast porzucenie przez mężczyznę przyprawia je o spazmy płaczu. Mocno to porażkowe.

Tak samo te miłości od pierwszego wejrzenia, gdzie się nie obrócisz i zdupne zbiegi okoliczności, a głębi w tym żadnej. No i płaska jak kartka para protagonistów, czyli Zack, na którego wszystkie się rzucają bez względu na wiek, bo to przecież chodzące cudo, ale on pragnie naszego Kopciuszka oraz Ellie, która lubi klapki i najwyraźniej nie ma w ogóle żadnej rodziny, dosłownie nikogo i na tych 250 stronach nie ma w ogóle grama wyjaśnienia, co za kataklizm ich wszystkich pochłonął. Reszta "obsady" to parada klisz i slapstickowych postaci. Jednym słowem papierowi bohaterowie z brytyjskiego sitcoma i to nawet nieszczególnie śmiesznego.

Niestety od strony 250 już tylko zniechęcona przekartkowałam i przestałam się dobrze bawić, bo trochę szacunku dla inteligencji czytelnika by jednak nie zaszkodziło. Nie tego oczekuję od lekkiej lektury na wolne dni, ale powiedzmy, że czytałam gorsze, więc niech będzie wyciągane 5/10.

📖🐲

Bardzo lekko się czyta. Idealna na zapadnięcie się w miękkie poduchy razem z herbatką i można przez nią zawalić noc :) co akurat wiem bo sama nie spałam do 5 tak ją chciałam skończyć.
Historia taka typowa dla kobiet jednak nie jest zupełnie przewidywalna.
Polecam!

Historia taka typowa dla kobiet jednak nie jest zupełnie przewidywalna.
Polecam!

Wspaniala ksiazka, wzruszajaca i ukazujaca jak kruche jest zycie. Jesli ktos potrzebuje chwili zapomnienia to serdecznie polecam wlasnie ta pozycje ! :)

Książkę tę kupiłam przez przypadek, w jednym z kiosków w szpitalu na Banacha i czytałam podczas pobytu na oddziale. "Babska" powieść o miłości, niby nic odkrywczego, historia jakich wiele, a jednak na tyle dobrze napisana, że światło nad moim szpitalnym łóżkiem świeciło się do późnych godzin nocnych i to nie tylko dlatego, że ból nie pozwalał mi spać. Wciągająca, lekka i przyjemna lektura, polecam.

Kiedy Ellie Kendall traci męża w tragicznym wypadku, czuje, że jej życie się skończyło. Przeprowadza się do północnego Londynu, gdzie poznaje Roo, sąsiadkę, która ma własny sekret. Czy dziewczynom uda się jakoś poukładać swoje sprawy? Trudno sobie poradzić z poczuciem winy, lecz wiele może się zdarzyć w ciągu roku na Primrose Hill, tym bardziej, że coraz częściej towarzystwa dotrzymuje Ellie pewien tajemniczy gość...
„To ciepła, dowcipna i romantyczna lektura, od której nie będziesz w stanie się oderwać” Daily Mail

Zaskakująco dobra pozycja.

Okładka i tytuł moim zdaniem ujmują treści książki. Gdyby nie opinie czytelników z "lubimy czytać" nawet nie zwróciłabym uwagi na tę książkę.
A jednak warto było. Może nie jest to pozycja, o której będę pamiętać,ale na pewno mogę zaliczyć tę lekturę do "łatwych i przyjemnych".

Pomimo, że jest to niewymagająca zbytniego skupienia książka, podejmuje ważne, życiowe tematy jak żałoba, tęsknota, smutek i żal po stracie najbliższych, a także zdrada.
Autorka decyduje się na przedstawienie tych aspektów w pozytywny sposób. Próbuje nam przekazać, że wszystko ma jakieś znaczenie. Każde złe doświadczenie można przy odrobinie pozytywnego nastawienia przełożyć jako lekcję, z której można czegoś nowego się nauczyć, co zaowocuje w przyszłości. Pokazuje nam również, że cierpliwość się opłaca.
Książka ma pozytywny wydźwięk. I jeszcze przypomniał mi się tekst piosenki "Acidland", śpiewany przez Rojka (wyk.Myslovitz):

"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest
I pomyśl, że na drugie nie masz szans

Po co ten stres, myślisz, że nie masz nic
Każdy ma - nawet Ty
Czasem trzeba to po prostu znaleźć
Miłość, noc i deszcz, życie też
Dla tego warto starać się
Powiedz, czy naprawdę nic nie jesteś wart
Znajdź to w sobie, tak

Nie poddaj się, bierz życie jakim jest
I pomyśl, że na drugie nie masz szans

Ten kraj jest jak psychodeliczny lot
Czujesz, że nie zmienisz nic
Spróbuj wziąć z tego coś
To przecież Twoje życie jest
Popełniaj błędy i naprawiaj je
Gdy dotkniesz dna odbijaj się
Wykorzystaj czas, drugiego już nie będziesz miał

Nie poddaj się, bierz życie jakim jest

Odetchnij więc, zastanów się
Znajdź jego sens, bierz życie takim jakie jest
I ciągle szarp, i zmieniaj je
Przed siebie idź, bierz życie takim jakie jest
I zmieniaj je, i ciągle walcz, przed siebie idź"

To jest właśnie to! Tak więc POLECAM książkę i utwór w tle :)

Zaskakująco dobra pozycja.

Pomimo, że jest to niewymagająca zbytniego skupienia książka,...

Jestem zachwyconą ta książką dawno tak chętnie nie czytałam jak ten egzemplarz . Polecam każdej idealna na wakacyjne wieczory

Nietypowa, nieprzedwidywalna, swietna!

Nietypowa, nieprzedwidywalna, swietna!

Miałam długą przerwę w czytaniu książek , ten egzemplarz był pierwszym po dłuższym czasie i od samego początku chłonęłam ją jak gąbka . No tak mnie wciągnęło czytanie , że nie chciałam się z nią rozstawać . Nie powiem bardzo lubię takie historie , choć to była moja pierwsza książka tej autorki . Można się pośmiać , nawet zdenerwować , przynajmniej jeśli chodzi o mnie :) Ale to tylko na chwile , póki nie zaczęłam czytac dalej . Teraz jestem ciekawa innych książek tej autorki

Początek bardzo smutny, tak jak zaznaczono w opisie, ale jako całość, ta książka jest całkiem fajna ;) Podobała mi się o wiele bardziej, niż poprzednia tej autorki - "Gotowe na miłość". W przypadku tej drugiej książki, prawie nic mnie nie wciągało, a tutaj rozdziały były wciągające, historie wszystkich postaci były bardzo ciekawe i było tutaj dużo śmiesznych dialogów i scen ;) Polecam ;)

• W bibliotece
  • 2016