Gdzie jesteś, Jimmy?

Caroline Leavitt Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Leniwa Niedziela literatura piękna
Is This Tomorrow
Świat Książki
Is This Tomorrow
literatura piękna
Leniwa Niedziela

Przyciągnęła mnie pierwsza część książki, mocno osadzona w latach pięćdziesiątych, klimatyczna, widziałam wnętrza domów bohaterów, ich podwórka, byłam tam, obok, widziałam sąsiadów. Ja matka, żona, kobieta, ale przede wszystkim matka.
Przenikały mnie uczucia i zachowania matki, jednej i drugiej, uczucia dzieci, poruszały mnie dogłębnie.
Druga część to już mniejszy...

To była dobra obyczajówka z nutką dramatu, kryminału. Tak było wszystkiego po trochu, ale bardzo zrównoważone, dlatego ta historia moim zdaniem była prawidłowa. Kiedy trzeba było, to panował spokój i nuda, kiedy sytuacja wymagała poruszenia czytelnika, autorka zaraz przedstawiała dawkę czegoś innego. To była naprawdę taka ułożona przygoda.

Rok 1956. Ava Lark z dwunastoletnim synem Lewisem wynajmuje dom w atrakcyjnym miejscu, przedmieściach Bostonu. Jest piękną rozwiedzioną Żydówką i kobietą pracującą. Sąsiedzi okazują się niezbyt życzliwi, a syn Lewis bardzo odczuwa tęsknotę i tęskni za swoim nie obecnym ojcem zaprzyjaźnia się z dziećmi sąsiadki, które nie mają ojca z Jimmym i Rose.
Pewnego dnia Jimmy znika...

Ksiazka ma dosc wysokie opinie. I to mnie dziwi. Jest to po prostu typowe babskie czytadlo (Panowie, wybaczcie). Akcja wlecze sie jak flaki z olejem, poznajemy wydarzenia z perspektywy kilku osob- kiedy cos zaczyna sie w koncu dziac, autorka, rach ciach ciach i skacze do kolejnego bohatera. W przypadkach innych powiesci, taki zabieg zdaje egzamin, tutaj to kompletny ...

Jak mówi znane przysłowie "Nie oceniaj książki po okładce". Gdy pierwszy raz spojrzałam na powieść Caroline Leavitt, pomyślałam, że to kolejny banalny romans. Jakże się pomyliłam! "Gdzie jesteś, Jimmy?" to piękna powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, której akcja toczy się w Ameryce w latach 50-tych dwudziestego wieku. Dokładnie wtedy, gdy świat ogarnia zimnowojenna...

Na półkach: , , , ,

"Świetna" - tak w jednym słowem mogłabym podsumować tą książkę.

W "Gdzie jesteś, Jimmy?" przenosimy się przeszłość, do roku 1956. Poznajemy Ava Lark - rozwiedzioną Żydówkę, która wychowuje 12-letniego syna. Na tamte czasy rozwód był czymś nietypowym, rzadkim, przez co sąsiedzi nie są zbyt życzliwi wobec niej. W ogóle Ava ma ciężkie życie.

W pewnym momencie znika...

Na półkach: , , , ,

Kiedy myślałam, że moja przygoda z serią "Leniwa Niedziela" dobiegła końca, okazało się, że jednak tak nie jest. Więc postanowiłam dać szansę książce, gdyż opis fabuły wydawał mi się interesujący. I tak było w istocie. JEŚLI OCZEKUJESZ CKLIWEGO ROMANSU MÓWIĘ NA WSTĘPIĘ, ŻE ŹLE TRAFILEŚ/AŚ!

PIERWSZA CZĘŚĆ rok 1956
Ava Lark jest piękną kobietą. Na dodatek Żydówką i rozwódką....

Książka mnie nie zachwyciła, spodziewałam się czegoś ciekawszego. Na początku trudno mi się było w nią wciągnąć, potem jakoś poszło. Druga część lepsza od pierwszej, niestety całość słaba.

Samotna matka, samotna kobieta. Problemy wychowawcze spoczywające na jej barkach. Syn indywiduum. Książka podzielona na dwie części co pozytywnie zaskakuje podczas czytania.

Tak na prawdę to nie wiem o co chodziło w tej książce. Ciężko się czytało.

Dyskusje

• Seria Leniwa Niedziela
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • 2015
  • 2018
  • Leniwa Niedziela

Caroline Leavitt Gdzie jesteś, Jimmy?
Caroline Leavitt Gdzie jesteś, Jimmy?