rozwińzwiń

Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna

Okładka książki Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna Śmigielska Monika
Okładka książki Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna
Śmigielska Monika Wydawnictwo: Znak kulinaria, przepisy kulinarne
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-10-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-30
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324042364
Tagi:
kulinaria przepisy kulinarne kuchnia polska kuchnia przedwojenna
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
33

Na półkach:

Książka Moniki Śmigielskiej to nie tylko książka kucharska, choć zawiera ogrom przepisów, od śniadań, przez ciasteczka, aż po wyszukane dania główne i desery. Przede wszystkim jednak Autorka zabiera nas w fascynującą podróż przez kulinaria dwudziestolecia międzywojennego. Dokonawszy szczegółowej kwerendy w prasie i dawnych książkach kucharskich przybliża nam zmiany, jakie zaszły w podejściu do kuchni w omawianym okresie. Zwraca uwagę na racjonalne odżywianie, oszczędne zakupy, rolę dobrej organizacji w kuchni, całość ilustrując archiwalnymi fotografiami i rysunkami. Przytaczane przepisy zostały uwspółcześnione pod kątem jednostek miar i wag, zawierają też przydatne uwagi, dotyczące przygotowania czy stosowania zamienników, a także - co istotne - skalę trudności. Oczywiście wiele dań, jak choćby leguminy, źle się zestarzało, głównie pod kątem pracochłonności. Tym niemniej, w "Kuchennym kredensie" każdy znajdzie coś dla siebie, a lektura książki w niejednym sercu wywoła tęsknotę za rodzinnym domem i ciepłą kuchnią Mamy czy Babci.

Książka Moniki Śmigielskiej to nie tylko książka kucharska, choć zawiera ogrom przepisów, od śniadań, przez ciasteczka, aż po wyszukane dania główne i desery. Przede wszystkim jednak Autorka zabiera nas w fascynującą podróż przez kulinaria dwudziestolecia międzywojennego. Dokonawszy szczegółowej kwerendy w prasie i dawnych książkach kucharskich przybliża nam zmiany, jakie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
225

Na półkach: , , ,

Przywołanie wspomnień z dzieciństwa, kuchni babci i prababci to pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy korzystając z przepisów Moniki. Wiele dań kojarzyłam z odcinków Kuchennych rewolucji, lecz nigdy nie miałam możliwości ich spróbowania. We wstępie znajdują się ciekawe informacje o produktach oraz kuchennych przyborach. Zbiór przepisów bardzo przemyślany oraz dający możliwość poznania przedwojennej kuchni.

Przywołanie wspomnień z dzieciństwa, kuchni babci i prababci to pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy korzystając z przepisów Moniki. Wiele dań kojarzyłam z odcinków Kuchennych rewolucji, lecz nigdy nie miałam możliwości ich spróbowania. We wstępie znajdują się ciekawe informacje o produktach oraz kuchennych przyborach. Zbiór przepisów bardzo przemyślany oraz dający...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
233

Na półkach:

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by nadchodzące imprezy rodzinne były wyjątkowe, a jeszcze nie wiesz, co przyrządzić, sięgnij po książkę Moniki Śmigielskiej. Autorka, która interesuje się tym, jak nasze prababcie radziły sobie w kuchni, prezentuje nam tradycyjne, przedwojenne receptury. Pokazuje, co każda gospodyni powinna mieć w swojej kuchni, jak prawidłowo zaplanować posiłki i zrobić zakupy, a także podpowiada, jak efektownie nakryć do stołu. W książce odnajdziemy przedwojenne pomysły na śniadanie, przepisy na desery, a także na obiady codzienne i wystawne, kiedy spodziewamy się wyjątkowych gości. Nie brakuje również przepisów dla jaroszy oraz pomysłów na szybkie i smaczne dania. To książka, którą warto mieć, idealna na prezent!

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by nadchodzące imprezy rodzinne były wyjątkowe, a jeszcze nie wiesz, co przyrządzić, sięgnij po książkę Moniki Śmigielskiej. Autorka, która interesuje się tym, jak nasze prababcie radziły sobie w kuchni, prezentuje nam tradycyjne, przedwojenne receptury. Pokazuje, co każda gospodyni powinna mieć w swojej kuchni, jak prawidłowo zaplanować...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1841
1841

Na półkach: ,

Wychodzę z założenia, że książek kucharskich nigdy zbyt wiele, dlatego też moja kuchenna biblioteczka liczy ich (hmmm) pewnie już z kilkadziesiąt! Naprawdę można by pewnie uznać to już za uzależnienie, no cóż... Pozostaje mi kupienie jakieś super dużej półki do kuchni, żeby moja kolekcja miała swoje miejsce (swoją drogą mam już coś na oku),za to leczenie tego odłożę na później ;)

Nie nazwałabym siebie dobrą kucharką, raczej taką przeciętną. Przez długi czas gotowanie było dla mnie tylko mało przyjemnym obowiązkiem jednak moje podejście odrobinę się zmieniło. Polubiłam wyszukiwanie coraz to nowych przepisów, wypróbowywanie nieznanych smaków, improwizowanie i tworzenie czegoś z niczego ;) Jednak to moje podejście nie zmieniło się aż tak, że bez przerwy z uśmiechem na ustach szaleję w kuchni przy garnkach. Często mimo miliona inspiracji mam wielki dylemat "Co na obiad?" To pytanie mnie prześladuje, czasem nie mam zupełnie ochoty, albo pomysłu, albo potrzebnych składników, a do sklepu nie po drodze... Oj tak, obiady to moje przekleństwo, ale też to właśnie przy daniach głównych najczęściej też eksperymentuje :)

Ale jak zwykle gadam i gadam, a to nie ma nic wspólnego z dzisiejszą książką. Chociaż może odrobinkę ma, w końcu to, że polubiłam gotowanie i wiecznie potrzebuje inspiracji sprawiło, że tak bardzo szaleję za książkami kulinarnymi i zbieram je wszystkie i wszystkie uwielbiam, choćbym niektórych z nich nigdy nie zdążyła użyć i nic z nich wypróbować to i tak ich nie oddam ;) I to prowadzi do książki, którą dzisiaj chciałabym Wam pokazać, a jest nią "Kuchenny kredens. Polska kuchnia przedwojenna".

Nie powiem, że sięgając po tę książkę chciałam wrócić do smaków z dzieciństwa, bo czasy przedwojenne są raczej dalekie od moich czasów dziecięcych. Moje babcie natomiast nie były jakimiś wspaniałymi kucharkami, chociaż faktycznie, muszę przyznać, że kilka ich da zapadło mi szczególnie w pamięć :) Jednak mimo wszystko postanowiłam chwycić po tę właśnie książkę, tak po prostu z ciekawości. Naprawdę byłam, zresztą nadal jestem ogromnie ciekawa tych przedwojennych smaków i już mam pewność, że kilka z nich postaram się odtworzyć w mojej kuchni i przekonać się co i jak jadało się kiedyś. Wydawać by się mogło, że kuchnia w tamtych czasach była uboga, mało różnorodna, mało kolorowa, nuda... Nic bardziej mylnego! Z tej książki wynika, że było pięknie i pysznie :)

Kuchenny Kredens to nic innego jak blog kulinarny prowadzony przez kobietę taką jak Ty czy ja czyli panią domu, która gotowaniem wcale nie zajmuje się profesjonalnie lecz mimo tego kocha to robić i zapewne robi to bardzo dobrze i smacznie. Z tej miłości powstała ta książka. Przyznam, że dotychczas nie zaglądałam na tę stronę internetową, ale za to teraz mam cały zbiór przepisów w formie książki, a to uwielbiam jeszcze bardziej :) Ale znowu to robię, gadam i gadam, a Wy pewnie jesteście ciekawi konkretów prawda? Czyli już przechodzę do tego co wewnątrz tej książki się znajduje.

Oczywiście są to przepisy, ale nie tylko. Mamy tutaj bowiem porady kuchenne prostu z przedwojennych książek wzbogacone przemyśleniami autorki, mamy też trochę zdjęć z dawnych lat, inspiracji i pomysłów. No i w końcu, są i przepisy, jak sama autorka wspominała, są to zbiory przepisów z dawnych zeszytów i książek kulinarnych wypróbowane przez nią samą :) Podział przepisów jest dosyć ciekawy, zobaczcie sami, oto i on: "Zacząć dzień z przytupem - przedwojenne pomysły na śniadanie", "Na osłodę, czyli o przedwojennych deserach", "Gdy zjawią się goście, czyli obiady wystawne", "O dawnej kuchni codziennej czyli obiady powszednie", "Coś z niczego, czyli smacznie, a niedrogo" oraz "Zdrowie na talerzu, czyli jarzyny nie tylko dla jaroszy".

W każdym z tych rozdziałów znajdziemy średnio po kilkanaście przepisów. Nie wymienię Wam ich wszystkich, bo sporo by tego było, ale jak zwykle postaram się chociaż odrobinę przybliżyć Wam to co można tutaj znaleźć. Śniadanie wiedeńskie - rogale maślane i jaja w szklance, naleśniki cytrynowe, jaja sadzone na pomidorach, chałka, merengi kawowe z kremem, legumina z sera, lody orzechowe, ptysie, tort czekoladowy, krem mrożony z kasztanów, bliny polskie, kurczę pieczone po polsku, pieczeń huzarska, królik w śmietanie po polsku, zrazy z jelenia, kotlety pożarskie, łazanki z szynką, pieczeń cielęca, budyń ze szpinaku, klops w sosie śmietanowym, melszpejz z biszkoptu, zupa rumiana z chleba, zupa kartoflana z zacierkami, pierogi dęte, ziemniaki z sosem majerankowym, sałatka z pomidorów, kalarepka z groszkiem, suflet z marchwi i cała masa innych przepisów.

Muszę Wam powiedzieć, że spisując dla Was te wszystkie nazwy przepisów miałam ogromną ochotę pognać do kuchni i zacząć przygotowywać co najmniej połowę z nich! Niestety recenzje piszę zazwyczaj w nocy i nie bardzo mam możliwość wcielenia tego pomysłu w życie, ale "co się odwlecze to nie uciecze" jak to się mówi, także na tysiąc procent niektóre z zaprezentowanych w tej książce dań wypróbuje i ja :) Zauważyłam (zresztą i sama autorka wspominała o tym we wstępie),że przepisy te to zbiór dań zapomnianych jak i takich doskonale znanych nam w dzisiejszych czasach. Niektóre z nich z pewnością okażą się wyzwaniem jednak widzę tutaj wiele takich, z którymi bez problemu poradziłabym sobie z pewnością nawet ja ;)

Przy każdym z podanych tu przepisów znajdziemy czas jego wykonania, ilość porcji oraz stopień trudności jego wykonania. Przy każdym jest także jakiś wstęp od autorki tej książki. Poza tym oczywiście lista składników oraz sposób wykonania. Z tego co widzę wszystko opisane jest w przejrzysty i łatwy do zrozumienia sposób więc zdecydowanie nie ma się do czego tu przyczepić ;) Do każdego przepisu zamieszczone jest także zdjęcie przedstawiające efekt końcowy. Dla mnie to ważne, lubię widzieć co mam zamiar zrobić i jak powinno to wyglądać ;) Poza tym książka ta ma sztywną oprawę wygodny format i jak na taką sporą liczbę stron wcale nie jest zbyt ciężka więc ode mnie kolejny plus. Zresztą widzę tutaj same plusy! Duże brawa dla autorki za tę pasję i za to, że zechciała stworzyć dla nas taki zbiór pyszności w formie cudnej książki! Polecam Wam ogromnie, koniecznie zapoznajcie się z nią sami :)

Wychodzę z założenia, że książek kucharskich nigdy zbyt wiele, dlatego też moja kuchenna biblioteczka liczy ich (hmmm) pewnie już z kilkadziesiąt! Naprawdę można by pewnie uznać to już za uzależnienie, no cóż... Pozostaje mi kupienie jakieś super dużej półki do kuchni, żeby moja kolekcja miała swoje miejsce (swoją drogą mam już coś na oku),za to leczenie tego odłożę na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
347
344

Na półkach: ,

"Dom zaczyna się w kuchni, a najlepsze historie pisane są smakiem"

Powyższe słowa znajdziecie na okładce książki i trudno Autorce odmówić racji.
Także w naszym domu najwięcej czasu spędzamy w kuchni, choć niewielkiej, to jednak pełnej rodzinnego ciepła i cudownych zapachów pieczonego ciasta i świeżo parzonej kawy.
Choć nie przejadły mi się baba ganoush, ani inne potrawy rodem z kuchni arabskiej czy indyjskiej to z przyjemnością wypróbowałam kilka przepisów podanych przez Monikę Śmigielską.
I zapewniam, że było warto.

"Kuchenny kredens" to fascynującą opowieść o zamiłowaniu do domowych posiłków i pełnej naturalnych składników kuchni naszych babć. To smaki, które wielu z Was pamięta być może jeszcze z czasów dzieciństwa. To także receptury, które znajdujemy czasem odręcznie spisane na pożółkłych na skutek upływu lat karteczkach.
Czasu nie cofniemy, ale możemy dzięki ogromnej pracy i pasji Moniki odtworzyć te przepisy w naszych domach.
"Kuchenny kredens" to zarazem książka bardzo osobista, Zapraszając nas do swojego domu Monika uchyla rąbka tajemnicy i zdradza co jadano w czasach przedwojennych, ale pisze też o sobie - o pobycie na emigracji, o tym co dla niej ważne, z jakich sprzętów kuchennych na co dzień korzysta. Nie znajdziecie w książce przepisów wymagających zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD. Wprost przeciwnie - może uda się Wam, gdzieś z kuchennych zakamarków wygrzebać rózgę do ubijania białek, albo stary ręczny mikser, bo białka jajek były stosowane w dawnej kuchni dość często.
Nie zabrakło też w książce opowieści o tym, jak kiedyś nakrywano do stołu i jak serwowano potrawy. I jak pisze sama autorka, choć w dzisiejszych czasach wiele wskazówek, może wydawać się przesadą, to jednak nawet skromny posiłek, ładnie podany może stać się czymś wyjątkowym.
Znajdziecie w "Kuchennym kredensie" bogaty zbiór przepisów na przedwojenne śniadania, desery, wystawne przyjęcia i obiady powszednie. Monika Śmigielska zamieściła także receptury na dania smaczne i zarazem tanie oraz na zapomniane specjały, takie ja duszone ogórki czy rzodkiewka na maśle. I co bardzo ważne dla współczesnych kucharek i kucharzy - wszystkie przepisy zostały dostosowane do aktualnych realiów - nie będziecie więc musieli martwić się o przeliczanie funtów i kwart na znane nam miary i wagi.
"Kuchenny kredens" to przepięknie namalowany słowem, kulinarny obraz polskiej kuchni przedwojennej. Obraz budzący tęsknotę za sielskim, spokojnym życiem, bez wiecznego pośpiechu i zabiegania. Jednak ta książka uświadamia nam zarazem, jak ważne są chwile spędzone wspólnie z najbliższymi przy stole na którym królują domowe potrawy, zamiast jedzenia rodem z fast foodów.

Polecam, nie tylko na prezent gwiazdkowy.

https://niestatystycznypolak.blogspot.com

"Dom zaczyna się w kuchni, a najlepsze historie pisane są smakiem"

Powyższe słowa znajdziecie na okładce książki i trudno Autorce odmówić racji.
Także w naszym domu najwięcej czasu spędzamy w kuchni, choć niewielkiej, to jednak pełnej rodzinnego ciepła i cudownych zapachów pieczonego ciasta i świeżo parzonej kawy.
Choć nie przejadły mi się baba ganoush, ani inne potrawy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    17
  • 2020
    2
  • Kuchnia
    2
  • Kulinaria
    2
  • OLD
    1
  • Sprzedam, oddam
    1
  • Kupione 2018
    1
  • Kulinarne przygody...🍕🍉🍟🍤🥝🍖🍩🍰😋
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna


Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także