Nie opuszczaj mnie

Okładka książki Nie opuszczaj mnie
Kazuo Ishiguro Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Nie opuszczaj mnie (2010) literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Never Let Me Go
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2017-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-23
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381250887
Tłumacz:
Andrzej Szulc
Ekranizacje:
Nie opuszczaj mnie (2010)
Tagi:
Andrzej Szulc literatura japońska Nagroda Nobla literatura angielska klonowanie antyutopia dorastanie
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1179 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
173

Na półkach:

To ten typ książki, w której z jednej strony wiadomo, a z drugiej niewiadomo o co do końca tak właściwie chodzi, aż do punktu kulminacyjnego, wyjaśniającego wszystkie nasze wcześniejsze domysły. Do tego momentu brakowało mi tej nuty podniecenia, wywołującej myśl 'Co będzie dalej?'. Stanowi on dodatkowo niewielką część książki więc osłoda po jego przeczytaniu jest równie mała. Całości aż do jego momentu to rozciągnięta do granic możliwości historia, przytłaczająca toksyczną atmosferą i naiwnością postaci. Czasami miałem wrażenie, że czytam opis z życia w psychiatryku, choć wszystko ma to jakieś uzasadnienie fabularne więc nie wskazywałbym tego jako niepodważalną wadę. W każdym razie nie jest to też zaleta. Natłok wspomnianych składowych na tę książkę cech sprawia, że nie wciągnęła mnie ona w nieznacznym stopniu. Po prostu ją przeczytałem i nic z tego nie wynikło, ot tak jak kolejną książkę na liście. Nie ukrywam też, że wynikło to z faktu, że dałem się mocno zwieść opisowi książki. Sprawił on, że miałem zupełnie inne oczekiwania co do niej i poczułem bardzo duży zawód z tym związany, zwłaszcza że zarys, na którym cała historia została zbudowana miała duży potencjał by to moje wyobrażenie spełnić.

Przechodząc do fabuły, to poznajemy ją oczami Kathy H., opiekunki dawców narządów. Przedstawia nam ona swoje życie z najmłodszych lat w ośrodku zamkniętym, Hailsham, czyli szkole z internetem nastawionej na rozwój artystyczny młodzieży, aż po okres dorosłości, w którym wychowankowie mają do spełnienia pewno zadanie. Zadanie to nie zostało im jednak nigdy ujawnione do momentu, w którym jeden z wychowawców – Panna Lucy – mówi (niebezpośrednio) swoim wychowankom kim są i jaki jest ich cel, co kończy się jej wydalaniem. Stopniowo Kathy wraz ze swoją przyjaciółką Ruth i przyjacielem Tommym przechodzą przez te wszystkie nieuchronne etapy, idąc śladami swoich poprzedników i odkrywając krok po kroku poszczególne tajemnice i kłamstwa wbudowane w ten system, którego część sami tworzą.


Domyślam się, że 'Nie opuszczaj mnie' miało nam przedstawić dystopijną rzeczywistość, w której ludzkość wykorzystuje dla swoich wymiernych korzyści określoną społeczność. Taka znieczulica; swoiste założenie klapek na oczy w momencie, gdy mamy możliwość biernego przyglądania się czemuś i czerpaniu z tego jakichś benefitów. Po drugiej stronie barykady mamy tych ludzi drugiej kategorii, którzy nawet ze świadomością tego, co ich czeka nie buntują się i nie widząc dla siebie innej drogi, poddają się otaczającej rzeczywistości. Niby nic nowego, bo w dużej mierze obecny świat opiera się na podobnej zasadzie. Czasami nawet ten proceder przybiera straszliwszą postać niż w książce Kazuo Ishiguro. Choć być może autor chciał żebyśmy doszli do podobnego wniosku, tak byśmy zrozumieli niesprawiedliwość zasad na jakich funkcjonujemy. Uświadomiłoby to nam, że ta zatrważająca książkowa dystopia to niejako miejsce, w którym sami żyjemy. W każdym razie powieść spełnia swój zasadniczy cel: skłania do rozważań.

Kończąc już, to jeśli tak jak ja chcieliście przeczytać coś o szkolnym życiu w typowej dla japońskich autorów koncepcji to stanowczo odradzam. Kazuo Ishiguro za nic nie przedstawił różowego szkolnego życia. Spotykamy się wręcz z jego odwrotnością. Gdybym miał ocenić sposób w jaki wykreował on je w swojej książce to dostałby odemnie ocenę niedostateczną (i to z minusem). Niestety nasz Noblista przesiąkł Wielką Brytanią, nie dając wybrzmieć swoim korzeniom.

To ten typ książki, w której z jednej strony wiadomo, a z drugiej niewiadomo o co do końca tak właściwie chodzi, aż do punktu kulminacyjnego, wyjaśniającego wszystkie nasze wcześniejsze domysły. Do tego momentu brakowało mi tej nuty podniecenia, wywołującej myśl 'Co będzie dalej?'. Stanowi on dodatkowo niewielką część książki więc osłoda po jego przeczytaniu jest równie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 918
  • Chcę przeczytać
    4 415
  • Posiadam
    859
  • Ulubione
    198
  • Teraz czytam
    117
  • 2018
    71
  • 2021
    56
  • 2022
    51
  • Audiobook
    50
  • Chcę w prezencie
    47

Cytaty

Więcej
Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie Zobacz więcej
Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie Zobacz więcej
Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także