Oblężenie

Okładka książki Oblężenie Geraint Jones
Okładka książki Oblężenie
Geraint Jones Wydawnictwo: Rebis Cykl: Feliks Corvus (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Feliks Corvus (tom 2)
Siege
Rebis
2019-06-25
2019-06-25
Mirosław P. Jabłoński

Takie same zarzuty co do pierwszego tomu cyklu.
Razi brak elementarnej wiedzy autora o epoce, jednak książkę czyta się szybko i przyjemnie.

ps. główny bohater jest mniej irytujący niż w I tomie

Takie same zarzuty co do pierwszego tomu cyklu.

ps. główny bohater jest mniej irytujący niż w I tomie

Nieco słabsza od 1 części, głównie ze względu na bardziej statyczną akcję. Ale przyzwoita literatura przygodowa.

Świetna kontynuacja cyklu, choć niestety nie była dla mnie tak emocjonująca, jak jej pierwsza część (którą oceniłam na dziesięć gwiazd).

Świetna powieść historyczna. Brutalna prawda która niszczy kolejne Rzymskie Legiony i prowadzi ich do nieuchronnej klęski. Autor pokazał świetne brutalne sceny, krwiste postacie i świat który nie bierze jeńców. Gorąco polecam całą serię. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Pełna realizmu druga część żołnierskiej opowieści . Tak jak już pisałem po przeczytaniu pierwszej części , akcja tej powieści mogłaby być umieszczona w każdej innej epoce gdzie toczy się wojna . Jest to bowiem powieść o braterstwie broni , o więzach łączących towarzyszy broni . Autor bardziej skupia się właśnie na tych aspektach , niż na warstwie historycznej .

Kolejna książka o przygodach Feliksa/ Corvusa, moim zdaniem lepsza niż poprzednia, mniej dobijająca i w przeciwieństwie do "Krawego lasu", więcej w niej wątków pobocznych, wątek kryminalny i - na swój sposób - romantyczny x) Autor bardziej skupia się na relacjach międzyludzkich, a mniej na siekaninie. Zakończenie otwarte - co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą - liczyłam na koniec historii, a tak żeby poznać losy bohaterów, będzie trzeba znowu czytać o okropnościach wojny. Jeśli autor zdecyduje się na następny tom... Ech... Ja wiem, że to nie love story, ale w tych niespokojnych czasach człowiek liczyłby na jakiś powiew nadziei. :P

Jedna z najlepszych pozycji w swoim gatunku.

Jedna z najlepszych pozycji w swoim gatunku.

Realistyczne opisy walk i życia w forcie Aliso

Realistyczne opisy walk i życia w forcie Aliso

Fajna kontynuacja przygód rzymskiego legionisty Corvusa, kryjącego się pod imieniem Feliksa. Pod koniec „Krwawego lasu” bohater trafił do germańskiej niewoli, „Oblężenie” zaczyna się od ucieczki z tej niewoli i ukrycia się w obleganym przez Germanów forcie. Jak i w poprzednim tomie, akcja toczy się wartko, pełno tu nieoczekiwanych momentów i wywołujących uśmiech na twarzy dialogów. I znów Jones zakończył książkę w takiej chwili, że czytelnik zastanawia się, co będzie dalej.
Autor sam był żołnierzem i da się to odczuć w stylu opowiadania. Dość brutalne sceny walk czy tortur zetknięte z pełną obojętnością legionistów, dla których śmierć stała się już codziennością. Sporo wulgaryzmów w dialogach i fajnie przedstawionego braterstwa broni, choć nie da się nie zauważyć, że język bohaterów jest zdecydowanie zbyt współczesny. Z jednej strony trochę mi to zgrzytało, a z drugiej sprawiało, że książkę czytało się bardzo szybko i skończyłam ją, nie wiedzieć kiedy.
„Oblężenie” to powieść historyczna, utrzymana na poziomie poprzedniego tomu – jeśli podobał Wam się „Krwawy las”, to i „Oblężenie” powinno Wam przypaść do gustu. Jeśli nie, to nie ma co się męczyć z tą książką ;). Ja z ciekawością wróciłam do przygód tych bohaterów, którym udało się przeżyć bitwę w Lesie Teoutoburskim, równie chętnie zapoznawałam się z sylwetkami nowych bohaterów, których Feliks poznał w oblężonym forcie. Nie jest to może literatura najwyższej klasy, ale bardzo dobra rozrywka w przerwie od ciągłych reportaży ;)

Drugim tom ciut lepiej napisany od pierwszego. Rzymianie nadal tkwią po wielkiej klęsce w Germanii, otoczeni przez Arminiusza. Narracyjnie lepiej, natomiast mam cały czas wrażenie, że doświadczenie bojowe autora, który walczył w misjach wojskowych bardzo mocno przenika do języka literackiego. Może to kwestia tłumaczenia. Natomiast na Jowisza, dość teraźniejsi Ci Rzymianie.

• Historyczne
  • Powieść historyczna