Współczesne państwo litewskie i stosunek jego do Polaków

Okładka książki Współczesne państwo litewskie i stosunek jego do Polaków Władysław Studnicki
Okładka książki Współczesne państwo litewskie i stosunek jego do Polaków
Władysław Studnicki Wydawnictwo: Gebethner i Wolff historia
107 str. 1 godz. 47 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Współczesne państwo litewskie i stosunek jego do Polaków
Wydawnictwo:
Gebethner i Wolff
Data wydania:
1922-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1922-01-01
Liczba stron:
107
Czas czytania
1 godz. 47 min.
Język:
polski
Tagi:
studnicki historia litwa polska
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
349

Na półkach:

Książka ma za zadanie przedstawić nastrój panujący w nowo powstałej Litwie po I wojnie światowej w stosunku do Polaków, stanowiących według ówcześnie tam rządzących i klasy intelektualnej, o której autor zresztą wypowiada się negatywnie, największe zagrożenie wewnętrzne. Nie zamierzam skupiać się na przypadkach przemocy czy rugowania Polaków z życia społeczno-gospodarczego ówczesnej Litwy, sam autor zrobił to skrupulatnie, aczkolwiek można odnieść wrażenie, iż nieco tendencyjnie.

Ja natomiast chciałbym się skupić na sferze geopolityczniej, "robienia" polityki zagranicznej w tamtejszych realiach, przy istniejących modach, trendach, a mianowicie popularności samostanowienia, niepodległości uciskanych, dzięki czemu zyskała przecież sama Polska. Opierając się na zastanych poszlakach, nie tylko w niniejszej pracy, należy "docenić" czy jak kto woli przekląć politykę głównie Niemiec czy Rosji. Jeśli sprawa niepodległości choćby państw Europy Środkowo-Wschodniej stała się tak istotna, że obalenie tych pomysłów wydaje się natenczas niemożliwe, to kreujmy powstanie tych, częstokroć nowych tworów, osłabiając państwa które realnie mogą nam zagrozić. Powstanie Litwy i Ukrainy przy wyraźnym poparciu Niemiec, przesuwa Rosję na wschód, osłabia ją w Europie Wschodniej i daje Niemcom wolną rękę w tym regionie, redukując możliwość niebezpiecznych tarć między dwoma kolosami. Natomiast dla Polski również oznacza to osłabienie, mniejsza, kadłubowa Polska, która najprędzej szukałaby rozszerzenia na wschód, nie staje się istotnym przeciwnikiem Niemiec. W dodatku Ukraina oraz Litwą swą tożsamość opierają, pewnie przy poparciu Niemiec, na ostrzu antypolskim, co w jakiś sposób rujnuje plany hipotetycznego sojuszu federacyjnego.

Takie wnioski nie powstają po przeczytaniu jednej pracy, ukazują, na nieszczęście dla nas, kunszt Niemiec nawet w tragicznej dla nich sytuacji geopolitycznej, a u nas brak inicjatyw w sferze polityki zagranicznej zarówno wtedy jak dziś. Bo spójrzmy szczerze? Na kogo orientują się w dzisiejszych czasach państwa Europy Wschodniej? Wystarczy przeanalizować wizyty zagraniczne głów tych państw, by dostrzec gdzie najczęściej realizują wizyty państwowe.

Książka ma za zadanie przedstawić nastrój panujący w nowo powstałej Litwie po I wojnie światowej w stosunku do Polaków, stanowiących według ówcześnie tam rządzących i klasy intelektualnej, o której autor zresztą wypowiada się negatywnie, największe zagrożenie wewnętrzne. Nie zamierzam skupiać się na przypadkach przemocy czy rugowania Polaków z życia społeczno-gospodarczego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Polityka
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Posiadam
    1
  • Prawo i ustrój
    1
  • Przeczytane
    1
  • Historia
    1
  • E-pub, mobi, djvu itp.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Współczesne państwo litewskie i stosunek jego do Polaków


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne