Franciszek z Asyżu. Nowa biografia

Okładka książki Franciszek z Asyżu. Nowa biografia Augustine Thompson
Okładka książki Franciszek z Asyżu. Nowa biografia
Augustine Thompson Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" biografia, autobiografia, pamiętnik
FRANCIS OF ASSISI A New Biography
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
2017-09-15
2017-09-15
Elżbieta Kopacz
św. franciszek duchowość franciszkańska franciszkanie średniowiecze św. Klara

Mało jest ludzi o których się dużo słyszy, przywołuje opowieści z życia, cytaty, ale tak de facto to mało się wie. Biedaczyna z Asyżu był dla mnie taką właściwe osobą. Dlatego z wielką radością kupiłem książkę i niemal od razu wziąłem się do lektury co nie jest znowu dla mnie regułą. Autor – dominikanin próbuje zrekonstruować życie Franciszka i czyni to z iście benedyktyńską pieczołowitością. Bo źródłem wcale nie ma wiele ale z tych które są potrafi wiele wyłuskać jak przystało na dominikanina. Ciekawą rzeczą jest próba odkrycia tego prawdziwego Franciszka, stąd często przywołuje na przykład późniejsze źródła które mogły zaciemniać obraz życia Franciszka.
Książka która pozwoliła mi choć trochę zrozumieć jak wielka przemiana nastąpiła w tym młodym chłopaku.

Dobra ale nie nazwałbym jej pirywającą.

Dobra ale nie nazwałbym jej pirywającą.

Odważny eksperyment.
Franciszek opisany przez dominikanina.
Udany eksperyment.
Franciszek rozebrany z legend, ma powyrywane kwiatki, ptaszki i inne kato-eko.
Franciszek ludzki, bardzo bliski, taki mój.

Odważny eksperyment.
Franciszek opisany przez dominikanina.
Udany eksperyment.
Franciszek rozebrany z legend, ma powyrywane kwiatki, ptaszki i inne kato-eko.
Franciszek ludzki, bardzo bliski, taki mój.

To co lubię w książkach: wciągająca fabuła i obszerność. Biografia św. Franciszka inna niż zwykle. Autor rysuje nam sylwetkę wielkiego świętego Franciszka nie jako świętego, ale człowieka w pełni człowieczeństwa. Takiego zwykłego, mającego swoje wady i humory, dążącego do świętości, ale jednocześnie żyjącego zgodnie z tym, co wyznawał: "Zawsze głoście Ewangelię, a gdyby się to okazało konieczne także słowami"
Poruszająca opowieść o świętym jakiego nie znamy.

• Teologia, rozwój duchowy
  • Eikon