Zygmuncie, i kto tu rządzi?

Okładka książki Zygmuncie, i kto tu rządzi? Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki
Okładka książki Zygmuncie, i kto tu rządzi?
Grażyna BąkiewiczArtur Nowicki Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ale historia... (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ale historia... (tom 4)
Nasza Księgarnia
2017-09-27
2017-09-27
Artur Nowicki

„(…) jak stworzyć państwo doskonałe, którym wszyscy ludzie będą zadowoleni ze swego losu.”

Bohaterką historii jest Jolka, która tak jak i ja uwielbia czytać książki. Jako jedyna w klasie ma w domu trzy prawdziwe książki, które znalazła u babci na strychu. Wykorzystuje ona każdą okazję, żeby zdobyć kolejne, albo chociaż je obejrzeć. Twierdzi, że podróże w przeszłość bardzo się do tego przydają…
W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie, gdy nauczycielem jest profesor Cebula. Grupa 12-latków przeniosła się do XVI w. Polski. Mają sprawdzić, kto naprawdę rządził wówczas naszym krajem: Zygmunt Stary, królowa Bona, Zygmunt August, a może ktoś inny?
Dzięki tej wyprawie dowiedzą się m.in. do czego doprowadziła moda na magię, dlaczego piraci służyli polskiemu królowi, jak rozpoznać prawdziwego szlachcica oraz poznają długości miary, rodzaje broni i pracę ówczesnych lekarzy.

„Ale historia… Zygmuncie, i kto tu rządzi?” to świetna opcja na spędzenie czasu z dzieckiem podczas zimowego wieczoru. Treść jest zrozumiała, gdyż autorka używa prostego języka. Wielość ilustracji i komiks dodatkowo ułatwiają przyswojenie czytelnikowi wiedzy, którą autorka chce przekazać, za sprawą książki.
Dzięki historii czytelnik, tak jak bohaterka, dowie się, że warto „pogadać z mamą o swoich kłopotach” oraz o tym, aby więcej nam poświęcała uwagi jeżeli tego potrzebujemy. Należy pamiętać, że rozmowa potrafi rozwiązać wiele problemów. Przekona się również, że warto korzystać z mądrych rad. Nie należy się obrażać jeśli ktoś nam ich udziela. Warto je na spokojnie przeanalizować. One są tym bardziej cenne jeśli pochodzą od osób nam bliskich.

Jak zachęcić dziecko do uczenia się historii?
Rodzicu zapoznaj go z serią „Ale historia…”, gdyż udowadnia ona, że ten przedmiot wcale nie jest nudy.
Polecam.

1966

Jak dotąd bardzo podobały mi się wszystkie książki z serii "Ale historia..." Z "Zygmuntem..." jest nie inaczej. Tym razem dzieciaki z klasy pana Cebuli miały dwa zadania: odkryć, kto tak naprawdę rządził krajem w czasie panowania Zygmunta Augusta oraz udowodnić, że eksperymentalne ławki do przenoszenia się w czasie nadają się jako element dydaktyczny. Oczywiście z obu zadań wywiązały się znakomicie, nie unikając przy tym zabawnych, ale czasem i groźnych przygód. W końcu jakże mogło być inaczej, jeśli towarzyszem ich wyprawy był sam mistrz Twardowski?

Takie pobudzanie zainteresowania historią to ja rozumiem :)

Na półkach: , , , , , ,

Kolejne udane spotkanie z historią z przymrużeniem oka. Bardzo lubię te nieduże objętościowo książki Grażyny Bąkiewicz. Nie są przeładowane faktami, ale skutecznie mogą zachęcić małych czytelników do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu. Żałuję, że będąc dzieckiem nie trafiłam na podobne powieści, bo nauka z pewnością byłaby dużo bardziej fascynująca, a niektóre informacje niemal same wpadałyby do głowy.

Wcinamy wiedzę jak świeże bułeczki:) Kolejna książka za mami. Towarzyszyli nam bohaterowie uczniowie na lekcji historii u Pana Cebuli.
XVI wiek i Zygmuncie kto tu rządzi ... porusza tematy:
-w Europie Zachodniej zaczynają się wojny religijne
- Polska przeżywa złoty wiek
-historia papieru , drukarnia , Jan Gutenberg
- alfabet łaciński , Stanisław Zaborowski
- mały Zygmunt August koronowany na króla Polski ( 20 II 1530)
-osiągnięcia przodków z XVI w.
-lekarze w XVI w.
- mieszczanie masowo kształcili swoje dzieci
- Faust znany magik
- gra w kości - rozrywka
- Gdański rozkwit rzemieślnictwa i kamieniarstwa , budownictwa
-prawa chłopów
- instrukcje rozpalania ogniska (krzesiwo, krzemień, hubka)
- broń używana w XVI w. (szabla, czekan, rusznica, półhak, garłacz, pistolet)
- strój szlachcica, po czym go poznać
- struktura społeczna
-podział szlachty na grupy: gołota, szlachta zagrodowa, szlachta średnia, magnateria
- Andrzej Frycz Modrzewski działo "O naprawie Rzeczypospolitej"
- długości miary : długość lustra, łokcia, stopa
- reformy Zygmunta Augusta
- panowanie mody na palenie na stosie każdego, kto umaił coś niezwykłego

XVI wiek i Zygmuncie kto tu rządzi ... porusza tematy:
-w Europie Zachodniej zaczynają się wojny religijne
- Polska przeżywa złoty wiek
-historia papieru , drukarnia , Jan Gutenberg
- alfabet łaciński , Stanisław Zaborowski
- mały...

To pierwsza książka z tej serii, jaką przeczytałam. W prawdzie pozycja jest kierowana do dzieci i młodszej młodzieży, a ja oceniam ją z perspektywy dorosłego czytelnika, dla którego zapewne okaże się zbyt trywialna. Jednakże jest to chyba najlepiej i najlżej podana wiedza historyczna, z jaką miałam okazję się spotkać. Oczywiście po przeczytaniu tejże, wasze dziecko nie zda testu historycznego, ale zapozna się z paroma faktami i realiami funkcjonowania w wieku XVI.
Bardzo polecam młodszym odbiorcom- to nauka historii bez wysiłku i jakby "przy okazji", która pozwoli lepiej zrozumieć to czego uczą w szkole.

Dużo humoru , a zarazem całe mnóstwo ciekawostek. Ale historia ! Polecam.

Dużo humoru , a zarazem całe mnóstwo ciekawostek. Ale historia ! Polecam.

Fajna

Fajna

Zapraszamy na rozmowę o książce w podcaście CoolCórki Kulturki - rozmowy z dziećmi o książkach dla dzieci : https://anchor.fm/coolcorkikulturki/episodes/Ale-historia---Zygmuncie--i-kto-tu-rzdzi--Grayna-Bkiewicz--Artur-Nowicki-Ilustracje-e1ek4o8

Książka poznana w formie audiobooka.
Interesujące przemycanie prawdziwej historii dla dzieciaków i młodzieży, przedstawione w sposób "lekkostrawny".
Raczej poczytam pozostałe pozycje z tej serii.

Książka poznana w formie audiobooka.
Raczej poczytam pozostałe pozycje z tej serii.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• Audiobooki
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Zygmuncie, i kto tu rządzi?