Gry i zabawy z dawnych lat

Okładka książki Gry i zabawy z dawnych lat Katarzyna Piętka
Okładka książki Gry i zabawy z dawnych lat
Katarzyna Piętka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2016-09-28
2016-09-28
Agata Raczyńska zabawa gry wyliczanki podwórko
Inne

Okładka książki Rok w lesie. Bóbr Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. Bóbr Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Rok w lesie. Niedźwiedź Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. N... Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Rok w lesie. Borsuk Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. B... Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Rok w lesie. Wiewiórka Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. W... Emilia Dziubak, Kat...

Anse kabanse flore*

Piękny zbiór dawnych zabaw i gier z lat PRL-u.
Książka dosyć gruba, w twardej oprawie, zawiera ok. 60 rozmaitości dla dzieci w postaci gier zespołowych, zabaw , pomysłów na organizację czasu itp.
Szata graficzna zasługuje na pochwałę. Wykorzystano zdjęcia dzieci , żyjących w tamtych czasach.
Mamy porównanie , jakie stroje dominowały wtedy.
Oprócz tego zamieszczono rysunki instruktażowe przy danej zabawie, niektóre pokolorowane , inne nie.

Jest to podróż sentymentalna dla moich dziadków i rodziców.
Oni są zachwyceni tą publikacją . Babcia czytała z łezką w oku.

My nowocześni rodzice z dziećmi podchodzimy już z większą rezerwą , jednakże z ciekawością jak żyło się i bawiło w dawnych czasach , kiedy nic nie było dostępne. Trochę trudno to sobie wyobrazić brak telewizji, komputerów, tabletów i telefonów, konsoli z grami. Co nie oznacza ,że to było złe, po prostu całkiem inne, odmienne. Dostosowane do tamtych czasów.
W tej chwili nasze dzieci właściwie trudno wypędzić z domu, gdyż są w pewien sposób uzależnione od komputerów, internetu. Poza tym są trochę inne czasy. Wtedy było hasło ,, Wszystkie dzieci są nasze’’ i raczej nikomu nic złego na podwórku by się nie stało oprócz tego, że któreś wracało z wysmarowaną buzią i w podartym ubranku. Teraz każdy chce uchronić maluchy przed niebezpieczeństwem, które czyha na każdym kroku. Taka jest różnica. Na dodatkowe zajęcia sami wozimy i odbieramy dzieci. Żadne nie biega z kluczem na szyi absolutnie.
Poza tym nie każdy mieszka w blokach , gdzie na dole można spotkać gromadkę dzieci i zaprosić do wspólnej zabawy.
Sporo osób zajmuje budownictwo szeregowe czy domki jednorodzinne.
Część rozrywek zaproponowanych można wykorzystać w mniejszym gronie, a część już wymaga większej grupy.

Przyśpiewki, rymowanki, wyliczanki z fantami przy kozłowaniu piłką znajdą zastosowanie przy 2-3 dzieciach. Zabawy ze skakanką utrzymały się i do teraz. Może tylko skakanki dzieci mają inne, bardziej nowoczesne , kolorowe, z licznikiem skoków.
Zabawy w kole, kółeczku, korowodzie jak baloniku nasz malutki, stary niedźwiedź mocno śpi, mam chusteczkę haftowaną ,moje dzieci znają z przedszkola. Panie z nimi się tak bawią i teraz.
Oczywiście wszystkich zabaw nie znamy, ale spróbuję podesłać do przedszkola rozszerzony pomysł z tej książki.

Jest tu cała masa cudownych koncepcji na grupowe zajęcia w szkołach, na koloniach, na świetlicowych zajęciach na boisku itp. szczególnie gra z piłką w dwa ognie, w zbijaka, w berka kucanego czy drewnianego i inne.

W mniejszych grupkach dzieci mogą bawić się w komórki do wynajęcia, w klasy, w chowanego. Świetna zabawa.

Grą w zielone znajduje zastosowanie dla całej rodziny i na pewno będzie bardzo wesoło.
Można w ogródku z dziećmi robić sekrety ze szkiełek. Babcia już nas wszystkich poinstruowała.
Podobają się nam również wieczorne teatrzyki cieni do zabawy w domu, oraz organizowanie przedstawień kukiełkowych. Te ostatnie dzieci mają opanowane do perfekcji z przedszkola, szkoły i z domu.
Grę w inteligencję, okręty, szubienicę nauczył nas już wcześniej mój dziadek. Świetna zabawa w podróży, na deszczowe dni w domu.
A w książce się to tylko potwierdziło.

Ogólnie książka jest naprawdę świetna. Oderwie dzieci trochę od telewizji i komputerów.
Może więcej będą przebywać na powietrzu.
Jest tu przekazany spory zasób wiedzy ,jak bez żadnych dosłownie akcesoriów można się dobrze bawić . Potrzebne jest tylko dobre, zgrane towarzystwo.
Będziemy korzystać z książeczki podpierając się dodatkową wiedzą dziadków i rodziców.

I tylko trzepaka żal!
Ale już ich dawno się nie stawia , a te co przetrwały, pokasowano.

Piękny zbiór dawnych zabaw i gier z lat PRL-u.
Mamy porównanie , jakie stroje dominowały wtedy.
Oprócz tego zamieszczono rysunki...

Niewątpliwym walorem tej książki jest jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana w retro stylistyce czasy młodości mojego starszego o 10 lat kuzynostwa. Lektura dla starszych jest swego rodzaju podróżą w przeszłość do czasów własnego dzieciństwa, czasów spędzanych cały dzień na dworze z kluczem na szyi. Wielu z zabaw z książki jednak nie znałam, wiele z sentymentem sobie przypomniałam. Moje dziecko jeszcze jest trochę za młode na większość tych zabaw, ale myślę, że książka może być inspiracją dla wielu rodziców. Mam tylko takie zastrzeżenie, że nie wszystkie opisy zabaw były dla mnie wystarczająco precyzyjne (na przykład gra w gumę).

Znacie to: „Moja Ulijanko, klęknij na kolanko…”, albo to „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki”! Jeśli znacie to przypomnijcie sobie jakie zabawy towarzyszyły wam w dzieciństwie. Jeśli nie znacie to poznajcie jak bawili się Wasi rodzice czy dziadkowie! To wspaniała książka, która zabierze Was w podróż po 50 zabawach z dawnych lat.

Książka "Gry i zabawy z dawnych lat" zawiera ponad 50 gier i zabaw, których większość z nas skojarzy z własnego dzieciństwa o których dawno zapomnieliśmy. U rodziców wywołuje miłe wspomnienia z młodzieńczych w którym nie było komórek, tabletów ani zaawansowanych komputerów. Zabawy są bardzo zróżnicowane, do tych w mniejszych i dużych grupach takich jak "Król Lul", "Raz dwa trzy, Baba-Jaga patrzy?" Czy "Ciuciubabka". Gry są ponadczasowe i sądzę że każde pokolenie dzieci będzie się przy nich świetnie bawić i zachęci ich do ruchu na świeżym powietrzu oraz integracji z innymi. Wszystkie gry i zabawy są w prosty sposób objaśnienie. Idealnie się sprawdzi na dłuższy wakacyjny wyjazd.

Super ! Dzięki niej dziecko może dowiedzieć się jak kiedyś spędzano czas z rówieśnikami , nie było telefonów , tabletów a jednak czas mijał bardzo przyjemnie i ciekawie!

Idealna książka na obecny czas, a także jak już #zostańwdomu się skończy. W książce znajdziemy wiele propozycji gier i zabaw z czasów dzieciństwa naszych rodziców czy dziadków, w które można bawić się w czterech ścianach. Są też propozycje tych do rozgrywania na świeżym powietrzu, także nie trzeba komputera czy telewizora żeby się dobrze bawić. Dla dorosłych to też będzie swego rodzaju nostalgiczna podróż w przeszłość. Polecam!

Dla dzieci sposób na nudę, dla starszych bardzo sentymentalna, polecam!

Dla dzieci sposób na nudę, dla starszych bardzo sentymentalna, polecam!

To nie tylko sentymentalna książka dla dziadków ale współczesny poradnik dla zabieganych rodziców, nauczycieli. Książka jest prawdziwą skarbnicą pomysłów. Bo aby się dobrze bawić nie trzeba wiele.

Bardzo fajna książka.! Przyjemnie i szybko się czyta.! Gorąco polecam.!

Bardzo fajna książka.! Przyjemnie i szybko się czyta.! Gorąco polecam.!

Fenomenalna książka na nudę, dla tych, którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić i nie mają pomysłów na spędzanie czasu. Czytając ją , dzieciaki mogą dowiedzieć się jak kiedyś spędzało się czas, dorośli za to, mogą przeżyć wycieczkę do przeszłości i przypomnieć sobie o zabawach, o których nawet nie wiedzieli, że ich nie pamiętają. Prawdziwa skarbnica wiedzy, aby pokazać najmłodszym w dobie komputerów i technologii, że czas na świeżym powietrzu można spędzać równie świetnie.

• Dla dzieci
  • Biblioteka publiczna
  • 2016
  • Na raz (do ok.200 str.)
  • Status: posiadam

Dodaj cytat z książki Gry i zabawy z dawnych lat