Proces

Franz Kafka
literatura piękna 192 str.
Der Prozess

Kanon Literatury Światowej
Siedmioróg
literatura piękna

Kup książkę

Jednym zdaniem - "Proces" aktualny jak nigdy dotąd. Pomimo nowoczesnych technologii, świata cyfrowego i wymiany informacji, granice absurdu potrafią być nadal przekraczane, często w większym stopniu niż ten, o którym pisze Kafka.

***http://ratowniklektur.blogspot.com***

Zastanawiałem się, czemu ten tytuł ominął mnie, jako lektura w szkole. Nie będę się rozwodził na temat tego, dlaczego w ogóle kogoś omijają lektury szkolne, ale powód jest prosty - nie czyta się ich!
Niemniej pamięta się te lektury, a już na pewno tytuły nieprzeczytanych. Z jednej strony "Proces" bardzo by mi si...

Jeszcze kilka takich cudownych dzieł, a naprawdę dostanę awersji do słów.

Pier*lenie o Szopenie.

Cały sens tej książki można by ująć w jednym zdaniu, a te wszystkie akapity wywalić do śmieci. A może jest tu drugie dno drugiego dna, na które jestem za głupia.

książka pokazuje jacy jesteśmy mali i bezsilni w stosunku do machiny państwa. Absurd oskarżenia, w którym nie wiemy kto nas oskarża i o co, w którym nic nie wiemy a wiedzą inni powodują że stajemy się mali. bezsilni na wszystko co nas otacza.

Świetna, surrealistyczna, po prostu kafkowska. Stylem i abstrakcją przywodzi mi na myśl ówczesnego Bułhakowa i późniejszego Gombrowicza. Skomplikowanie w prostocie i przedstawiona sytuacja są naprawdę wyjątkowe.

Zasiadając do lektury odczuwałem lęk. Lęk przed tym, że nie zrozumiem arcydzieła literatury światowej. Podobnie zresztą jak Pulp Fiction czy Mistrza i Małgorzaty. No i niestety wykrakałem. Nie rozumiem... Tym bardziej nie rozumiem zachwytu i pochlebnych opinii. Nie jest "Proces" aż tak denny jak wspomniany "Mistrz i Małgorzata", ale dlaczego miałby być arcyd...

krótko: moje odczucia są nieco senne, ponieważ zasnęłam podczas czytania tego dwa razy, a to o czymś najwidoczniej świadczy alskalsklsjk

"Dla podejrzanego lepszy jest ruch niż spokój, bo ten, kto spoczywa, może każdej chwili, nie wiedząc o tym, znajdować się na szali wagi i być ważonym wraz ze swoimi grzechami"

W Procesie niby absurd goni absurd, jednocześnie jest to tak prawdziwe, że aż boli.

mimo że taki był zamysł, strasznie irytująca, choć trzeba przyznać, że też, niestety, prawdziwa

Świetnie ukazanie ludzkiej bezsilności wobec ponadsiły świata.

Dyskusje