Proces

Okładka książki Proces
Franz Kafka Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Kanon Literatury Światowej literatura piękna
literatura piękna
2017-01-01
Bruno Schulz, Józefina Szelińska
Inne

więcej Więcej

Parabola życia. Nie czujecie się jak główny bohater?

Kafka jest autorem polaryzującym. Nie da się beznamiętnie podejść do jego twórczości. Mnie niestety styl autora nie leży, próbowałem z Zamkiem i Procesem, myślę że, mimo wszystko, dam mu kiedyś kolejną szansę.

Najbardziej przerażająca książka jaką przeczytałem. Kolejny obok roku 1984 Orwella klasyk związany z totalitaryzmem i sytuacją człowieka w opresyjnym systemie. Struktura historii jest dosyć pokrętna, jest to lektura której nie można przeczytać "na szybko". Wartościowa pozycja, wydaje się ponadczasowa i aktualna będzie tak długo, jak długo ludzie będą organizować się w...

Cóż można powiedzieć , bardzo trudna książka .
Lata temu próbowałem rozgryźć temat ale wtedy poniosłem porażkę , nie byłem wystarczająco dojrzały żeby zrozumieć o co chodzi w tej książce. Czytając" Proces" Franza Kafki dochodzi się do wielu smutnych wniosków i przemyśleń. Najgorsze jest to , że jak się dobrze nad tym zastanowić to podobieństwa z sytuacjami z lektury Kafki...

Chyba jestem póki co za głupia na tę książkę, ale mimo tego nie potrafię ocenić jej na mniej niż 7 gwiazdek. Mam nadzieję, że za jakiś czas wrócę z większą wiedzą, bardziej rozwiniętym myśleniem i otwartym umysłem, by móc zrozumieć tę pozycję lepiej i zawarte w niej przesłanie.

Kafka being Kafka

Nie była to w mojej klasie obowiązkowa lektura, ale podjęłam się jej i później nie mogłam spać po nocach, bo myślałam o tym, o co chodzi. Satysfakcja, kiedy udało mi się dojść do jakichś wniosków (zaaprobowanych przez panią od polskiego :p), niesamowita. Stymulująca, pesymistyczna, trochę przerażająca.

Każdy z nas mógłby tak mieć jak on.

Jest to fabuła tak absurdalna, że aż przerażająca i dająca do myślenia. Nie jest też łatwa i może odrzucić za pierwszym razem (tak było w moim wypadku). Było jednak warto.

Gdy się jednak patrzy na ten nasz współczesny świat i historię, to czy ten Józef K. wydaje się nadal nam taki obcy i odrealniony?

Gdy człowiek (nie daj mu takiego pecha) zderzy się z systemem twarzą w twarz to przed tym jak zostanie kompletnie zniszczony może sobie przypomnieć "proces". Niestety takie arcydzieła jak "proces", "1984", "folwark zwierzęcy" ... wracają tylko wtedy, kiedy dyktatura nagina nas do podłogi. Wieleci pisarze piszą takie książki by wzbudzić w nas dążenie ku sprawiedliwości,...

Ale to było zagmatwane... Jestem zbyt głupia, by być w stanie to ocenić.

26 206
    7 055