rozwińzwiń

Pan raczy żartować, panie Feynman!

Okładka książki Pan raczy żartować, panie Feynman! Richard P. Feynman
Okładka książki Pan raczy żartować, panie Feynman!
Richard P. Feynman Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bo to jest tak, że ja muszę rozumieć świat

1695 355 266

Trochę anegdot, trochę historii z życia. Czyta się lekko, ale w wielu momentach towarzyszyło mi uczucie, że autor na siłę próbuje się kreować na "superfajnego" gościa.

Książka jak dla mnie chaotyczna. Często miałam momenty zagubienia, niezrozumienia, babrania się w coraz to drobniejsze szczegóły, które koniec końców nic nie wznosiły poza deprymowaniem czytelnika. Styl pisania autora rozwlekły, niespójny, nie mający żadnej płynności. Wysokie 6 tylko ze względu na postać R. Feynmana, który był człowiekiem orkiestra; trzeba by było spytać czego on nie potrafił, bo potrafił tyle że trudno by to było wszystko zliczyć. Z książki wyłania się typ lekkoducha, który życiowym trafem był też inteligentny i mądry; poza swoją mądrością byłby tylko typowym śmieszkiem, kolegą pajacem, który ze wszystkiego i z wszystkich ma bekę, oraz nic nie bierze na serio. Wielkim atutem R. Feynmana było to, że był wybitnym naukowcem, fizykiem co nadawało mu powagi. Można by go określić typowy nieokrzesany wielki mózgowiec. Moim zdaniem książka przedstawia go w krzywym zwierciadle. Rozumiem że autor chciał przedstawić go jako taki swój chłop ale sorry momentami to było już niestrawne.

Ta książka to zbiór autobiograficznych anegdot i historii z życia Richarda Feynman'a - genialnego fizyka, laureata Nagrody Nobla, lub jak mówi podtytuł "Przypadki ciekawego człowieka".

Z jednej strony książka pokazuje, że fizyk, naukowiec nie musi być człowiekiem gburowatym, poważnym i nudnym. Feynman był ciekawy świata, dociekliwy, konsekwentny w dążeniu do celu i potrafiący tymi cechami zarażać. Poznajemy go tutaj jako zabawnego i czarującego człowieka, któremu nie można odmówić błyskotliwości i ponadprzeciętnej inteligencji.
Za najciekawsze uważam fragmenty, w których możemy śledzić jego sposób dedukcji i podejście do rozwiązywania problemów (np.rozdział o otwieraniu sejfów),bo nie sposób nie docenić jego wkładu w rozwój nauki. Jednak z drugiej strony często czułam przesyt damsko-męskich historyjek czy epizodów podkreślających jego "luzackie" podejście do życia i niestety też poczucie wyższości.

Niezbyt podobała mi się forma: brak jakiejś spójnej narracji i miejscami również dość chaotycznie mimo pozornej chronologii zdarzeń. Ponadto spodziewałam się więcej szczegółów dotyczących projektu Manhattan, którym kierował R.Oppenheimer, bo głównie ze względu na chęć poznania tych faktów sięgnęłam po tę pozycję.

W większości opinii o tej książce przewijają się określenia "przyjemna", "zabawna", "lekka" i to mnie chyba najbardziej uwierało podczas czytania tej książki, że była zbyt lekka i zbyt zabawna. Bo jakkolwiek nie można odmówić Feynman'owi pogody ducha, to trudno uwierzyć w opowieść o kolejach losu, w których oprócz śmierci żony (co moim zdaniem zostało potraktowane trochę po macoszemu, ale rozumiem prawo do prywatności) nie ma innych smutnych, negatywnych przeżyć, poważnych problemów.
Ale chciał pokazać taką stronę swego życia, to pokazał - jego prawo.
Jak dla mnie wyszło średnio.

niekończąca się anegdota autora (ponad 400 stron) na temat własnego życia - który to autor, nawiasem mówiąc, w swoim "stylu bycia" i podejściu do życia, sprawia wrażenia bardziej chłopaka niż mężczyzny... wspominki, wątki obyczajowe, przeplatane ciekawostkami technicznymi oraz z obszaru nauk ścisłych...

kilkanaście początkowych stron i miałem dosyć... jeszcze trochę ze środka i z końca i... tyle mi wystarczyło - nie dla mnie, ale sądzę, że niejedna osoba może znaleźć w tej książce zarówno rodzaj ciekawostki, jak i rozrywki... :)

p.s.
zachwalane przez niektórych poczucie humoru tryskające rzekomo z kart tego dzieła, na mnie sprawiło wrażenie raczej mdłej monotonii stylu, który stara się być zabawny, jednak bez większego powodzenia...

nie oceniam i raczej nie ocenię, bo nie sądzę, żeby mi się chciało do tego wrócić i dokończyć...

p.s.2
ponieważ książka jest wysoko oceniana, pomyślałem sobie, że może coś ze mną nie tak, że mi się nie podoba i nie mam do niej przekonania... dlatego poprosiłem przyjaciela, żeby przysiadł i spróbował zagłębić się w lekturze - po kilkunastu stronach oddał mi książkę i powiedział, że go to nudzi i nie będzie czytał dalej...

no nie wiem, co Wy, pozytywnie i wysoko oceniający recenzenci, tak fajnego widzicie w tych opowiastkach... :P
facet był bystry i niewątpliwie uzdolniony, ale snując opowieść o sobie, niestety, z lekka przynudza, jak dla mnie... xD

kilkanaście początkowych stron i miałem dosyć... jeszcze trochę ze...

Richard P. Feynman faktycznie był bardzo ciekawym człowiekiem – i zdecydowanie zdawał sobie z tego sprawę. Jego autobiografia jest czarująca – jak jego osoba, która wyłania się z kart tej książki – ale też bardzo przejaskrawiona, opisująca życie sławnego fizyka z jego własnej perspektywy, przez co obraz tego życiorysu jest zakrzywiony i nieco wyostrzony, a barwy – podkręcone. Trudno winić za to autora tej autobiografii – miał pełne prawo przedstawić swoje życie tak, jak je widział. Jednak, chociaż czytanie tej książki sprawiło mi wiele frajdy, musiałam niekiedy przymrużyć oko, wiedząc, że prawda przedstawiała się trochę inaczej. Mam tu na myśli głównie rozdział poświęcony jego pracy w Los Alamos przy konstruowaniu pierwszej bomby atomowej, ponieważ tę sprawę znałam akurat bardzo dobrze dzięki biografii Oppenheimera, którą czytałam niedawno. Mając świadomość, że mocno przejaskrawił ten fragment, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Feynman w ogóle lubił przedstawiać się w lepszym świetle, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Mimo tego, był to człowiek nad wyraz inteligentny, utalentowany i obdarzony niezwykłym poczuciem humoru – niech więc mu będzie! Z łatwością przyszło mi machnięcie ręką na te objawy ogromnego ego, bo na tego człowieka faktycznie nie można się gniewać.
Richard P. Feynman od dziecka przejawiał zainteresowaniem światem nauki, głównie fizyki, ale nie gardził też innymi dziedzinami, choć do końca życia przejawiał nieskrywaną pogardę dla nauk humanistycznych, których po prostu nie potrafił zrozumieć. Kochał za to muzykę i zajmował się sztukami wizualnymi, więc nie ograniczał się tylko do nauk ścisłych. Był dość wszechstronnie uzdolniony, choć najwięcej satysfakcji dawała mu fizyka – i to w tej autobiografii jest bardzo widoczne. Na pierwszym planie jest fizyka, na drugim – poczucie humoru. Feynman lubił żartować, robić kawały, zgrywać się – z tego słynie do dziś. I faktycznie pogody ducha nie można mu odmówić. Czytając jego życiorys, kilkukrotnie roześmiałam się w głos, a nie zdarza mi się to zbyt często. Bardzo polubiłam tego kolorowego ptaka fizyki teoretycznej, choć chwilami działał mi na nerwy swoimi błędnymi tezami dotyczącymi problemów społecznych czy tym, jak przedmiotowo traktował kobiety.
Pisząc o tej autobiografii nie mogę odnieść się także do innego fizyka teoretycznego, którego biografię niedawno czytałam – Oppenheimera. Żyli w tym samym czasie, nawet pracowali wspólnie przy jednym projekcie, zajmowali się tą samą dziedziną nauki – a tak bardzo się od siebie różnili. Głównie tym, że Feynman przyjmował w życiu zasadę, że nie jest odpowiedzialny za świat, w którym żyje – wiódł więc przyjemne, radosne życie bez zbędnych problemów natury moralnej. Oppenheimer zaś czuł się za ten świat odpowiedzialny, chciał pomagać ludziom, zmieniać system, który według niego ich krzywdził, interesował się polityką i angażował w sprawy społeczne. Wybrał więc o wiele trudniejszą drogę, pełną poświęcenia i wyrzeczeń. I nie nam oceniać, który z nich wybrał lepiej. Choć nie mogę nie zauważyć, że Richard P. Feynman pozostał genialnym fizykiem z ogromnym poczuciem humoru, a Oppenheimer – zmienił świat.
Mimo tego, bardzo dobrze oceniam „Pan raczy żartować, panie Feynman!” za lekkość narracji i świetną treść. A także za to, że jej autor znowu przypomniał mi, jak ważna jest w naszym życiu ciekawość, dociekliwość, a także że warto od czasu do czasu być trochę bezczelnym. Nie bać się ryzyka, iść po swoje, i wciąć wątpić, wątpić, wątpić. Szukać prawdy, szukać rozwiązań, nie hamować w sobie tej dziecinnej potrzeby zadawania pytań. Nie tłumić rozpychających się, coraz to nowych, zainteresowań. Pochylać się nad nimi, dać im pożywkę, garść informacji, doświadczeń i zaufania. Nie bać się pytać o rzeczy z pozoru oczywiste – nie wystarczy przecież przeczytać książkę. Wypadałoby ją ZROZUMIEĆ.

Książkę czyta się dobrze, myślę że warto, chociaż człowiek może się poczuć zakompleksiony czytając o tak wybitnie uzdolnionym geniuszu jak R. Feynman. Jest w niej dużo anegdot, których prawdę powiedziawszy nie pamięta się po chwili, niemniej polecam.

Znakomite, humoru mogliby temu panu pozazdrościć rasowi satyrycy, a rzecz nie jest przecież satyryczna. Pasja przeplata się inteligencją, zapala do działania. Wspaniała książka i wspaniała postać.

Świetna książka o ciekawym mądrym i pełnym pasji człowieku. Opowieść humorystyczna mimo, że swoje w życiu przeżył. Ta biografia pokazuje jak ważna w życiu jest pasja i inteligencja. Polecam

Książka nietuzinkowa, ze sporą dawką humoru. Jest to zbiór anegdot z życia Richarda P.Feynmana, ukazujący jego liczne zainteresowania i projekty naukowe trochę z przypadku. Szczególnie ciekawy jest wątek pracy nad budową bomby atomowej.

Lekka i pełna humoru opowieść. Inspirująca postać z nietypowym podejściem do życia :)

5 347
    4 837
    1 027
  • Biografie
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2018
  • 2021

Richard P. Feynman Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka Zobacz więcej