rozwińzwiń

Pan raczy żartować, panie Feynman!

Okładka książki Pan raczy żartować, panie Feynman! Richard P. Feynman
Okładka książki Pan raczy żartować, panie Feynman!
Richard P. Feynman Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Surely You're Joking, Mr Feynman! Adventures of a Curious Character
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-10-29
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Data 1. wydania:
1988-06-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324048663
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
Tomasz Bieroń biografia fizyka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bo to jest tak, że ja muszę rozumieć świat1695 355 266

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
4318 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
307
27

Na półkach:

Trochę anegdot, trochę historii z życia. Czyta się lekko, ale w wielu momentach towarzyszyło mi uczucie, że autor na siłę próbuje się kreować na "superfajnego" gościa.

Trochę anegdot, trochę historii z życia. Czyta się lekko, ale w wielu momentach towarzyszyło mi uczucie, że autor na siłę próbuje się kreować na "superfajnego" gościa.

Pokaż mimo to

avatar
68
32

Na półkach: ,

Książka jak dla mnie chaotyczna. Często miałam momenty zagubienia, niezrozumienia, babrania się w coraz to drobniejsze szczegóły, które koniec końców nic nie wznosiły poza deprymowaniem czytelnika. Styl pisania autora rozwlekły, niespójny, nie mający żadnej płynności. Wysokie 6 tylko ze względu na postać R. Feynmana, który był człowiekiem orkiestra; trzeba by było spytać czego on nie potrafił, bo potrafił tyle że trudno by to było wszystko zliczyć. Z książki wyłania się typ lekkoducha, który życiowym trafem był też inteligentny i mądry; poza swoją mądrością byłby tylko typowym śmieszkiem, kolegą pajacem, który ze wszystkiego i z wszystkich ma bekę, oraz nic nie bierze na serio. Wielkim atutem R. Feynmana było to, że był wybitnym naukowcem, fizykiem co nadawało mu powagi. Można by go określić typowy nieokrzesany wielki mózgowiec. Moim zdaniem książka przedstawia go w krzywym zwierciadle. Rozumiem że autor chciał przedstawić go jako taki swój chłop ale sorry momentami to było już niestrawne.

Książka jak dla mnie chaotyczna. Często miałam momenty zagubienia, niezrozumienia, babrania się w coraz to drobniejsze szczegóły, które koniec końców nic nie wznosiły poza deprymowaniem czytelnika. Styl pisania autora rozwlekły, niespójny, nie mający żadnej płynności. Wysokie 6 tylko ze względu na postać R. Feynmana, który był człowiekiem orkiestra; trzeba by było spytać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
412
31

Na półkach:

Ta książka to zbiór autobiograficznych anegdot i historii z życia Richarda Feynman'a - genialnego fizyka, laureata Nagrody Nobla, lub jak mówi podtytuł "Przypadki ciekawego człowieka".

Z jednej strony książka pokazuje, że fizyk, naukowiec nie musi być człowiekiem gburowatym, poważnym i nudnym. Feynman był ciekawy świata, dociekliwy, konsekwentny w dążeniu do celu i potrafiący tymi cechami zarażać. Poznajemy go tutaj jako zabawnego i czarującego człowieka, któremu nie można odmówić błyskotliwości i ponadprzeciętnej inteligencji.
Za najciekawsze uważam fragmenty, w których możemy śledzić jego sposób dedukcji i podejście do rozwiązywania problemów (np.rozdział o otwieraniu sejfów),bo nie sposób nie docenić jego wkładu w rozwój nauki. Jednak z drugiej strony często czułam przesyt damsko-męskich historyjek czy epizodów podkreślających jego "luzackie" podejście do życia i niestety też poczucie wyższości.

Niezbyt podobała mi się forma: brak jakiejś spójnej narracji i miejscami również dość chaotycznie mimo pozornej chronologii zdarzeń. Ponadto spodziewałam się więcej szczegółów dotyczących projektu Manhattan, którym kierował R.Oppenheimer, bo głównie ze względu na chęć poznania tych faktów sięgnęłam po tę pozycję.

W większości opinii o tej książce przewijają się określenia "przyjemna", "zabawna", "lekka" i to mnie chyba najbardziej uwierało podczas czytania tej książki, że była zbyt lekka i zbyt zabawna. Bo jakkolwiek nie można odmówić Feynman'owi pogody ducha, to trudno uwierzyć w opowieść o kolejach losu, w których oprócz śmierci żony (co moim zdaniem zostało potraktowane trochę po macoszemu, ale rozumiem prawo do prywatności) nie ma innych smutnych, negatywnych przeżyć, poważnych problemów.
Ale chciał pokazać taką stronę swego życia, to pokazał - jego prawo.
Jak dla mnie wyszło średnio.

Ta książka to zbiór autobiograficznych anegdot i historii z życia Richarda Feynman'a - genialnego fizyka, laureata Nagrody Nobla, lub jak mówi podtytuł "Przypadki ciekawego człowieka".

Z jednej strony książka pokazuje, że fizyk, naukowiec nie musi być człowiekiem gburowatym, poważnym i nudnym. Feynman był ciekawy świata, dociekliwy, konsekwentny w dążeniu do celu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
362
332

Na półkach:

niekończąca się anegdota autora (ponad 400 stron) na temat własnego życia - który to autor, nawiasem mówiąc, w swoim "stylu bycia" i podejściu do życia, sprawia wrażenia bardziej chłopaka niż mężczyzny... wspominki, wątki obyczajowe, przeplatane ciekawostkami technicznymi oraz z obszaru nauk ścisłych...

kilkanaście początkowych stron i miałem dosyć... jeszcze trochę ze środka i z końca i... tyle mi wystarczyło - nie dla mnie, ale sądzę, że niejedna osoba może znaleźć w tej książce zarówno rodzaj ciekawostki, jak i rozrywki... :)

p.s.
zachwalane przez niektórych poczucie humoru tryskające rzekomo z kart tego dzieła, na mnie sprawiło wrażenie raczej mdłej monotonii stylu, który stara się być zabawny, jednak bez większego powodzenia...

nie oceniam i raczej nie ocenię, bo nie sądzę, żeby mi się chciało do tego wrócić i dokończyć...

p.s.2
ponieważ książka jest wysoko oceniana, pomyślałem sobie, że może coś ze mną nie tak, że mi się nie podoba i nie mam do niej przekonania... dlatego poprosiłem przyjaciela, żeby przysiadł i spróbował zagłębić się w lekturze - po kilkunastu stronach oddał mi książkę i powiedział, że go to nudzi i nie będzie czytał dalej...

no nie wiem, co Wy, pozytywnie i wysoko oceniający recenzenci, tak fajnego widzicie w tych opowiastkach... :P
facet był bystry i niewątpliwie uzdolniony, ale snując opowieść o sobie, niestety, z lekka przynudza, jak dla mnie... xD

niekończąca się anegdota autora (ponad 400 stron) na temat własnego życia - który to autor, nawiasem mówiąc, w swoim "stylu bycia" i podejściu do życia, sprawia wrażenia bardziej chłopaka niż mężczyzny... wspominki, wątki obyczajowe, przeplatane ciekawostkami technicznymi oraz z obszaru nauk ścisłych...

kilkanaście początkowych stron i miałem dosyć... jeszcze trochę ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
162

Na półkach: ,

Richard P. Feynman faktycznie był bardzo ciekawym człowiekiem – i zdecydowanie zdawał sobie z tego sprawę. Jego autobiografia jest czarująca – jak jego osoba, która wyłania się z kart tej książki – ale też bardzo przejaskrawiona, opisująca życie sławnego fizyka z jego własnej perspektywy, przez co obraz tego życiorysu jest zakrzywiony i nieco wyostrzony, a barwy – podkręcone. Trudno winić za to autora tej autobiografii – miał pełne prawo przedstawić swoje życie tak, jak je widział. Jednak, chociaż czytanie tej książki sprawiło mi wiele frajdy, musiałam niekiedy przymrużyć oko, wiedząc, że prawda przedstawiała się trochę inaczej. Mam tu na myśli głównie rozdział poświęcony jego pracy w Los Alamos przy konstruowaniu pierwszej bomby atomowej, ponieważ tę sprawę znałam akurat bardzo dobrze dzięki biografii Oppenheimera, którą czytałam niedawno. Mając świadomość, że mocno przejaskrawił ten fragment, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Feynman w ogóle lubił przedstawiać się w lepszym świetle, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Mimo tego, był to człowiek nad wyraz inteligentny, utalentowany i obdarzony niezwykłym poczuciem humoru – niech więc mu będzie! Z łatwością przyszło mi machnięcie ręką na te objawy ogromnego ego, bo na tego człowieka faktycznie nie można się gniewać.
Richard P. Feynman od dziecka przejawiał zainteresowaniem światem nauki, głównie fizyki, ale nie gardził też innymi dziedzinami, choć do końca życia przejawiał nieskrywaną pogardę dla nauk humanistycznych, których po prostu nie potrafił zrozumieć. Kochał za to muzykę i zajmował się sztukami wizualnymi, więc nie ograniczał się tylko do nauk ścisłych. Był dość wszechstronnie uzdolniony, choć najwięcej satysfakcji dawała mu fizyka – i to w tej autobiografii jest bardzo widoczne. Na pierwszym planie jest fizyka, na drugim – poczucie humoru. Feynman lubił żartować, robić kawały, zgrywać się – z tego słynie do dziś. I faktycznie pogody ducha nie można mu odmówić. Czytając jego życiorys, kilkukrotnie roześmiałam się w głos, a nie zdarza mi się to zbyt często. Bardzo polubiłam tego kolorowego ptaka fizyki teoretycznej, choć chwilami działał mi na nerwy swoimi błędnymi tezami dotyczącymi problemów społecznych czy tym, jak przedmiotowo traktował kobiety.
Pisząc o tej autobiografii nie mogę odnieść się także do innego fizyka teoretycznego, którego biografię niedawno czytałam – Oppenheimera. Żyli w tym samym czasie, nawet pracowali wspólnie przy jednym projekcie, zajmowali się tą samą dziedziną nauki – a tak bardzo się od siebie różnili. Głównie tym, że Feynman przyjmował w życiu zasadę, że nie jest odpowiedzialny za świat, w którym żyje – wiódł więc przyjemne, radosne życie bez zbędnych problemów natury moralnej. Oppenheimer zaś czuł się za ten świat odpowiedzialny, chciał pomagać ludziom, zmieniać system, który według niego ich krzywdził, interesował się polityką i angażował w sprawy społeczne. Wybrał więc o wiele trudniejszą drogę, pełną poświęcenia i wyrzeczeń. I nie nam oceniać, który z nich wybrał lepiej. Choć nie mogę nie zauważyć, że Richard P. Feynman pozostał genialnym fizykiem z ogromnym poczuciem humoru, a Oppenheimer – zmienił świat.
Mimo tego, bardzo dobrze oceniam „Pan raczy żartować, panie Feynman!” za lekkość narracji i świetną treść. A także za to, że jej autor znowu przypomniał mi, jak ważna jest w naszym życiu ciekawość, dociekliwość, a także że warto od czasu do czasu być trochę bezczelnym. Nie bać się ryzyka, iść po swoje, i wciąć wątpić, wątpić, wątpić. Szukać prawdy, szukać rozwiązań, nie hamować w sobie tej dziecinnej potrzeby zadawania pytań. Nie tłumić rozpychających się, coraz to nowych, zainteresowań. Pochylać się nad nimi, dać im pożywkę, garść informacji, doświadczeń i zaufania. Nie bać się pytać o rzeczy z pozoru oczywiste – nie wystarczy przecież przeczytać książkę. Wypadałoby ją ZROZUMIEĆ.

Richard P. Feynman faktycznie był bardzo ciekawym człowiekiem – i zdecydowanie zdawał sobie z tego sprawę. Jego autobiografia jest czarująca – jak jego osoba, która wyłania się z kart tej książki – ale też bardzo przejaskrawiona, opisująca życie sławnego fizyka z jego własnej perspektywy, przez co obraz tego życiorysu jest zakrzywiony i nieco wyostrzony, a barwy –...

więcej Pokaż mimo to

avatar
209
81

Na półkach:

Książkę czyta się dobrze, myślę że warto, chociaż człowiek może się poczuć zakompleksiony czytając o tak wybitnie uzdolnionym geniuszu jak R. Feynman. Jest w niej dużo anegdot, których prawdę powiedziawszy nie pamięta się po chwili, niemniej polecam.

Książkę czyta się dobrze, myślę że warto, chociaż człowiek może się poczuć zakompleksiony czytając o tak wybitnie uzdolnionym geniuszu jak R. Feynman. Jest w niej dużo anegdot, których prawdę powiedziawszy nie pamięta się po chwili, niemniej polecam.

Pokaż mimo to

avatar
99
26

Na półkach:

Znakomite, humoru mogliby temu panu pozazdrościć rasowi satyrycy, a rzecz nie jest przecież satyryczna. Pasja przeplata się inteligencją, zapala do działania. Wspaniała książka i wspaniała postać.

Znakomite, humoru mogliby temu panu pozazdrościć rasowi satyrycy, a rzecz nie jest przecież satyryczna. Pasja przeplata się inteligencją, zapala do działania. Wspaniała książka i wspaniała postać.

Pokaż mimo to

avatar
483
436

Na półkach:

Świetna książka o ciekawym mądrym i pełnym pasji człowieku. Opowieść humorystyczna mimo, że swoje w życiu przeżył. Ta biografia pokazuje jak ważna w życiu jest pasja i inteligencja. Polecam

Świetna książka o ciekawym mądrym i pełnym pasji człowieku. Opowieść humorystyczna mimo, że swoje w życiu przeżył. Ta biografia pokazuje jak ważna w życiu jest pasja i inteligencja. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
303
112

Na półkach: ,

Książka nietuzinkowa, ze sporą dawką humoru. Jest to zbiór anegdot z życia Richarda P.Feynmana, ukazujący jego liczne zainteresowania i projekty naukowe trochę z przypadku. Szczególnie ciekawy jest wątek pracy nad budową bomby atomowej.

Książka nietuzinkowa, ze sporą dawką humoru. Jest to zbiór anegdot z życia Richarda P.Feynmana, ukazujący jego liczne zainteresowania i projekty naukowe trochę z przypadku. Szczególnie ciekawy jest wątek pracy nad budową bomby atomowej.

Pokaż mimo to

avatar
9
6

Na półkach:

Lekka i pełna humoru opowieść. Inspirująca postać z nietypowym podejściem do życia :)

Lekka i pełna humoru opowieść. Inspirująca postać z nietypowym podejściem do życia :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  5 347
 • Chcę przeczytać
  4 837
 • Posiadam
  1 027
 • Ulubione
  251
 • Teraz czytam
  226
 • Biografie
  73
 • Chcę w prezencie
  60
 • 2019
  51
 • 2018
  36
 • 2021
  29

Cytaty

Więcej
Richard P. Feynman Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka Zobacz więcej
Richard P. Feynman Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka Zobacz więcej
Richard P. Feynman Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także