rozwiń zwiń

Miasto popiołów

Okładka książki Miasto popiołów
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Dary Anioła (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dary Anioła (tom 2)
City of Ashes
Mag
2009-10-21
2009-10-21
Anna Reszka
powieść młodzieżowa amerykańska dary anioła

Poziomem nie różni się w zasadzie niczym od Miasta Kości. Książka ma te same problemy co jej poprzedniczka: infantylność, przewidywalność, powielane schematy. Cały czas zdarzają się nielogiczności.
Jace staje się irytującym, fochającym się na wszystkich dzieciakiem, Clary podejmuje słabo wytłumaczalne decyzje miłosne, Izzy jest dość mało, Alec ze sztywniaka staje się kochaną kluseczką, Magnus to Magnus, a Simon to w sumie trochę mem.
Relacje między bohaterami zdają się robić ciekawsze, za to niewiele nowego dowiadujemy się o świecie przedstawionym.
Koniec końców nic specjalnie wielkiego się w tym tomie nie wydarzyło, po za odkryciem nowych skilli, zmianą w jednym z bohaterów i pozyskaniem przez Valentina kolejnego Daru. Cała reszta pozostaje po staremu.

3/5, bo jednak zbyt wiele to ten tom nie wnosi. Ale była beka.

Lepsza niż tom pierwszy, historia zaczyna mnie wciągać ale niektóre dialogi są bardzo słabe.

Miło powrócić do książki jako już dorosła kobieta i nie zniechęcić się do książki. Zapomniałam już wielu szczegółów, więc cudownie było się dowiedzieć czegoś od nowa. Sięgnęłam po nią na odświeżenie a zakochałam się w niej na nowo.

Bardzo ciężko było mi się wciągnąć. Zupełnie inna fabuła w porównaniu do serialu.

Doskonałe

Doskonałe

O wiele lepsza niż pierwsza część. Odniosłam wrażenie, że Miasto Kości było totalnie z perspektywy Clary, a tutaj widzę już wyłaniające się postacie, które zaczynają swój character development.

Kontynuacja, która robi wszystko dokładnie tak jak poprzedniczka. Fabuła jest prosta jak drut i przewidywalna, całość jest przepełniona rozterkami miłosnymi i przekomarzaniem się nastolatków z wyolbrzymionymi problemami. Szkoda trochę, że bardzo niewiele dodano do konstrukcji magicznego świata, który wymyśliła autorka – na pewno zaglądanie za jego kolejne zasłony byłoby ciekawe. Niemniej czyta się lekko, a wszystko jest tak proste, że nie trzeba się zbytnio wysilać umysłowo by za wszystkim nadążyć. Jest jednak jedna rzecz, która absolutnie autorce nie wychodzi – są to sceny akcji.

Miasto Popiołów to kontynuacja przygód Clary i Jace'a, pełna krwi i wiszących nad bohaterami ciemnych chmur. Liczyłam na trochę więcej akcji, więcej grozy i być może fajerwerków, ale i tak książka bardzo mi się podobała.
.......

Drugi tom skupia się przede wszystkim na relacjach między bohaterami, ich uczuciach oraz motywach. Clary i Jace próbują się pogodzić z więzami rodzinnymi, tymi kogo krew płynie w ich żyłach. Simon w samotności znosi swoje lęki i próbuje zejść w cień, zaś Alec i Izzy wielokrotnie czują się bezradni, odpychani przez swoich bliskich. Osobiste rozterki nie mogą jednak przysłonić im oczu na prawdziwe zagrożenie. W mieście dochodzi do podejrzanych zabójstw podziemnych i faerie. Wszystko to dodatkowo komplikuje sprawy, gdy muszą się zmierzyć z największych wrogiem Clave.
.......

Były momenty, gdy książka chwyciła mnie za serce i kilka, kiedy się zdenerwowałam na Nocnych Łowców i podzielnych. Czasem nie rozumiałam, po kiego grzyba sami utrudniali sobie życie, bo potem przyszło im tego pożałować. Jednak całościowo Miasto Popiołów wciąż trzyma poziom, a ja mogłam poznać więcej sekretów oraz smaczków ze świata Nocnych Łowców.
.......

Troszeczkę zabrakło mi tu humoru, jaki pojawiał się w poprzednim tomie. Językowo i składowo wszystko jest dobrze, nic nie wybijało mnie z rytmu, dlatego mogłam wczuć się w opowieść. Zdecydowanie dobrze się bawiłam. Jestem też ciekawa co dalej, niektóre kwestie potrzebują wyjaśnienia.
.......

Podsumowując, nie mam co żałować, że dopiero teraz zabrałam się za Dary Anioła. Jest pięknie i starannie wydane, choć to już pewnie mówiłam 😆 7/10.

.......

Trochę odstaje od pierwszej części. Zauważam dziwne inspiracje schematem z Harrego Pottera. Grupa przyjaciół walczy ze złą postacią, która chce zniszczyć wszystkie pośrednie rasy, a w przypadku porażki zły znika, by powrócić z pełnią sił. Przeczytam kolejne części, by przekonać się co do mojej teorii.

Ta część podobała mi się znacznie bardziej niż poprzednia.
Fajna i relaksująca młodzieżówka,która potrafi wbić w fotel,kiedy potrzeba troszkę zaskoczenia,niebezpieczeństwa i szaleństwa.

Bardzo spodobał mi się świat przedstawiony.
Miejsce na Ziemi,gdzie anioły, nocne demony,wróżki, czarodzieje,wampiry i wilkołaki tworzą znakomitą mieszankę charakterów, celów i wartości.
Wszystkich łączą nadludzkie moce,chęć walki o swój gatunek,ale i jeden wróg.
Magia,która aż kipi z każdej przeczytanej strony jest paraliżująca i wszechogarniająca.
Tym razem,nie mogłam się oderwać i to było fantastyczne uczucie!

Cieszę się,że jest tu również wątek miłosny.
Może to dość skomplikowana relacja,aczkolwiek mam cichą nadzieję,że to tylko cisza przed burzą.
Czekam na dalszy rozwój sytuacji i nie ukrywam,że przydałoby się troszkę ognia,pikanterii i przyciągania.

Polecam tym,którzy pragną urozmaicić,wzbogacić i rozszerzyć swoją "fantastyczną"stronę.
Sięgam po więcej!

Ta część podobała mi się znacznie bardziej niż poprzednia.

Bardzo spodobał mi się świat przedstawiony.