Wakacje z piekła

Okładka książki Wakacje z piekła Libba Bray, Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Sarah Mlynowski
Okładka książki Wakacje z piekła
Libba BrayCassandra Clare Wydawnictwo: Amber Seria: Z piekła fantasy, science fiction
Z piekła
Vacations from Hell
Amber
2010-06-01
2010-06-01
Maja Kittel, Marta Czub
Wampiry nadprzyrodzone moce nieśmiertelni

Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Próba żelaza Holly Black, Cassan...

Opowiadania nijakiej natury, ale czyta się je szybko. Ostatnia z historii miała potencjał na dłuższą formę. Pozostałe niczym mnie nie zaskoczyły. Opowiastki bardziej dla nastolatek i to dość przeciętne.

7,5/10 ⭐

Pierwsze co chciałabym powiedzieć, to to, że opowiadania są nierówne. Zdecydowanie najsłabszym z nich jest opowiadanie pierwsze "Łowy", które ma bardzo ciekawy pomysł i zaskoczyło mnie zakończenie, ale styl pisania i kreacja bohaterów nie do końca mi się podobała. Najlepszymi opowiadaniami jest "Dom luster" Cassandry Clare oraz "Dekret o podejrzanych" Maureen Johnson. Pozostałe dwa opowiadania są na podobnym poziomie. Są w porządku i bardzo ciekawe, ale nie aż tak, jak te dwa najlepsze. Jest to zdecydowanie luźna i czysto rozrywkowa książka, ale z takim zamysłem zaczynałam ją czytać.

7,5/10 ⭐

Krótka i treściwa opowieść. Niby parę oddzielnych historii a jednak zapiera dech w piersi. Gorąco polecam bo szybko się czyta :-)

Luksusowy statek, willa na Jamajce, francuskie miasteczko, malownicza wioska w Karpatach mogą okazać się przerażająca pułapka dla dziewczyn, które marzyły o ekscytującej wakacyjnej przygodzie. Bo podczas tych wakacji zgubiony bagaż to tylko drobna niedogodność w porównaniu z tym, co knuje zazdrosna czarownica. Poparzenie słoneczne jest bolesne, ale nie trwa tak długo jak rzucona klątwa czy ukąszenie wampira, a nudne towarzystwo nie jest tak straszne jak opowiadanie, które zmienia słuchacza w... Lecz miłość kwitnie nawet w najbardziej upiornych okolicznościach...

W końcu dzięki internetowemu antykwariatowi zaopatrzyłem się za niecałe cztery złote ostatni brakujący tom zbioru opowiadań z cyklu „… z piekła”. Muszę przyznać, że nie było warto.

Przed napisaniem tej recenzji zrobiłem krótki rachunek sumienia i przejrzałem recenzje poprzednich trzech książek. Ze smutkiem muszę przyznać, że zawyżyłem te oceny. Prawdopodobnie dlatego, że miałem wtedy większą tolerancję. Tym razem jednak ocenię tą książkę tak jak oceniona być powinna. To nie może być tak, że literatura młodzieżowa to krajobraz gniotów. Dostałem książkę pięciu opowiadań, które są pełne pustych postaci, napisanych wręcz prostacko (zastanawiam się czy młodzież nie powinna być obrażona takim podejściem). Chociaż właściwie czego powinienem spodziewać się po książce która na okładce jako pierwsze wystawiło nazwisko Cassandry Clare grafomanki i plagiatorki w jednym.
Czy kiedykolwiek dojdzie do ludzi, że młodzież nie jest głupia i potrafi czytać książki, które nie są głupie i mają jakieś znaczenie? Ja naprawdę nie wymagam wiele, już pal licho złożone psychologiczne postaci, ale chociaż od biedy dobrą fabułę napiszcie i najlepiej taką która nie zawiera dziewczyny, która z jakiegoś powodu zostaje główną bohaterką uwikłaną w trójkąt miłosny do którego najczęściej zalicza się stary przyjaciel.

Osobiście odradzam tą książkę. To pięć opowiadań upchniętych na 296 stronach, które nie są napisane przez kogoś kompetentnego. Wylecą wam z głowy dzień po odstawieniu tej książki na półce.

Jedna z pierwszych książek które sprawiły, że zainteresowałem się literaturą, jest to książka składająca się z opowiadań, do których na pewno w przyszłości będę wracać.

Kolejna książka z długiej listy przeczytana. Chyba jestem już za stara aby czytać książki o takiej tematyce, ale przeczytałam i nie żałuję.

Książkę chciałam przeczytać już chyba z 5 lat temu, ale dopiero teraz wpadła w moje ręce. Trochę się obawiałam, bo moje gusta jednak lekko się zmieniły przez ten czas. Zresztą często zawodzą mnie zbiory opowiadań. Jednak po lekturze tej pozycji jestem bardzo zadowolona.
Jest to lektura bardzo lekka i szybka, do tego niewymagająca i powiedziałabym nawet, że płytka. Takie czytadło dla nastolatek. Pierwsze miłostki, gdzie największym problemem jest utrata dziewictwa. Gdyby na tym się kończyło, to pewnie byłoby słabo. Jednak określenie "z piekła" w tytule jasno pokazuje nam, że dostaniemy coś więcej. I właśnie ten paranormalny smaczek sprawia, że lektura była całkiem przyjemna. Odmóżdżająca, ale przyjemna. Nawet teraz, kiedy faza romansu paranormalnego jest dawno za mną, spędziłam dobrze czas.
Powiedziałabym, że opowiadania trzymają w miarę podobny poziom. Najbardziej do gustu przypadło mi chyba "Nie lubię twojej dziewczyny", a ostatnie z nich zdecydowanie wywołuje najwięcej dreszczy.

Druga część świetnego cyklu "Z piekła". Opowiadania bardzo ciekawe jednak nie wiem czemu nie mogę się pogodzić że nie było tu czegoś jeszcze, ale za bardzo nie wiem czego, no po prostu mi czegoś tu brakuje. Ale książka bardzo fajna. Gorąco polecam :)

Nie da się ocenić tej książki jako całości, bo jest to zbiór pięciu różniących się od siebie opowiadań. Trzy pierwsze są nudne, czyta je się i w zasadzie nie pamięta się, o czym się przed chwilą czytało. Dwa następne są dobre. Trzymają czytelnika w napięciu, są zdecydowanie mroczniejsze, choć nie pojawiają się w niej wampiry, wiedźmy i tym podobne. Warto przeczytać tę książkę dla tych dwóch ostatnich opowiadań.

• 2011
  • Wampiry

Dodaj cytat z książki Wakacje z piekła