Śpijcie, kotki

Okładka książki Śpijcie, kotki
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 4) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 4)
Czarna seria
Inga Sawicka
Inga Sawicka

Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Ocena 7,1
Czarny świt Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Przypływ Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Ocena 7,0
Przypływ Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Koldbrann Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Ocena 8,3
Koldbrann Cilla Börjlind, Rol...

Kolejna z cyklu, poruszająca ważny temat jakim jest handel organami i kryzys uchodźczy. Po nieco słabszej 3 części z cyklu, ta wydaje się być lepsza. Team Oliwii i Toma w akcji i od razu sporo niespodzianek. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu, bo pojawiło się kilka wątków, które będą rzutować na przyszłość zespołu Mette i jak i nią samą :)

Makabryczny kryminał, świetny dla tych którzy są w stanie znieść tematykę m.in. handlu ludzkimi organami, ludzkiej nędzy (np. w kanałach Bukaresztu), uchodztwa itp. To nie jest uładzony kryminał, ale brutalna sensacja piętnująca ludzkie niegodziwości i stworzone całe systemy wyzysku, struktury mafijne itd.

Jak dotąd najlepsza z cyklu, i to od pierwszej do ostatniej strony. Wzrusza do ból, przeraża, bulwersuje i obrzydza, nieraz dawkując czytelnikowi wszystkie te emocje jednocześnie. O ludzkiej podłości rozrośniętej do granic absurdu, kontrastującej miłością, poświęceniem i oddaniem sprawie. Postacie o wielu obliczach, złożonej przeszłości i charakterze, zobrazowane w wielu odcieniach.

Problemy związane z imigrantami to chleb powszedni w Szwecji. Börjlindowie ukazali ten aspekt w bardzo ciekawy sposób. Jak i wszystkie problemy w ich ojczyźnie w XXI wieku. Można uznać, że w pewien sposób kontynuują dzieło Larssona, za co jestem pełna podziwu.

Stieg Larsson zbudował nowy kanon szwedzkich powieści detektywistycznych, które zapoczątkował Almqvist. Jeśli ktoś jest tak samo zaabsorbowany takimi drobnymi szczegółami, polecam sięgnąć po tę lekturę.

Najlepsza część z całej serii. Genialne zakończenie!

Najlepsza część z całej serii. Genialne zakończenie!

Na prowincji zostają znalezione zwłoki chłopca,są mocno okaleczone,poza tym śledczy odkrywają,że chłopiec został zgwałcony.
Niedługo później,w innej części Szwecji zostają znalezione inne zwłoki,tym razem 2 dzieci.Dzieci nie pochodziły ze Szwecji.Trop prowadzi do dworca,gdzie przybywają uchodźcy oraz do Rumunii,skąd pochodzi narzędzie zbrodni znalezione przy ciele pierwszej ofiary.

Książka miała być skandynawskim,mocnym kryminałem,okazała się sensacyjnym średniakiem.Mamy tu mnogość pourywanych wątków,które szczęśliwie znajdują połączenie i rozwiązanie.Ale dopiero na ostatnich 150 stronach,a w książce jest ich ponad 400.Momentami książka jest nudna i mało realistyczna.Wszyscy znajdą angielski,nawet bezdomni z kanałów w Bukareszcie.Niesamowite zbiegi okoliczności,dziwne,momentami infantylne dialogi,to wszystko obniża ocenę książki.

Poza tym tłumacz,korektor i redaktor też chyba troszkę spali,bo w książce jest kilka "kwiatków".
Samo zakończenie jest też mało efektowne,ale chyba autorzy nie za bardzo wiedzieli jak zamknąć wszystkie wątki,bo to ostatni tom serii.Nie czytałem innych tomów i jakoś nie żałuję.

Jest coś wciągającego w tych książkach.

Jest coś wciągającego w tych książkach.

Świetny trzymający w napięciu kryminał. Powrót do dobrej formy po poprzednim, przekombinowanym Czarnym Świcie.

Bardzo długo zwlekałam z lekturą tej książki. Wiedziałam podskórnie, że nie będzie łatwa.
Już poprzedni tom - z tematem rasizmu - zapamiętałam jako wymagający, wręcz wstrząsający. Ale tak lubię i cenię sposób pisania tej dwójki Autorów, że wiedziałam - nadejdzie ten czas.
Tym razem nie jest łatwiej. Autorzy pochylają się nad handlem ludzkimi organami, jak również nad problemem uchodźstwa , szczególnie losów dzieci zmuszonych do opuszczenia swojego domu i kraju. Najbardziej wstrząsające jest to, że nie są to historie wymyślone w całości.
To się mogło zdarzyć i zdarza codziennie. To właśnie jest najgorsze, najbardziej poruszające.
Jednocześnie ta książka to rasowy kryminał ze świetną intrygą i akcją, która nie pozwala się oderwać.
Znakomity jest zabieg klamry spinającej koniec i początek. Nie zawodzą też bohaterowie - Stilton, Mette i Oliwia.
Mimo wszystko już jestem ciekawa kolejnej książki z ich przygodami.

Nic specjalnie mnie nie porwało w tej części ani też nie zawiodło. Tak jak moja ocena, książka jest po prostu przeciętna.

Dodaj cytat z książki Śpijcie, kotki