Lato

2017-07-19
1984-01-01
Zygmunt Łanowski
Nasza Księgarnia
ciekawość świata dziecięca wrażliwość literatura szwedzka powieść obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne starość szczęście Tove Jansson uczucie wiara wyobraźnia
Sommarboken
literatura piękna
2017-07-19
Zygmunt Łanowski

Ciepły i przepełniony pięknem codzienności wycinek życia zwyczajnie dobrego. Bez pościgiem za bogactwem, karierą czy innymi atrybutami statusu, gdzie wszelki pośpiech i trud dyktowane są przez rytm natury lub jej kaprysy. Tu miłość przejawia się nie w wielkich słowach, a trosce i prostym byciu razem.

Pisać o codzienności, o tym, co zwykłe, bez zwrotów akcji i wielkich bohaterów - to dopiero kunszt i talent. Tove intryguje mnie coraz bardziej.

Piękna i spokojna książka o życiu i relacji z ojcem, babcią, przyrodą.

Lato nad morzem w opowieści Tove Jansonn i wakacje nad polskim Bałtykiem. Nic nie może różnić się bardziej. W "Lecie" jest to wszystko, po co nie warto jechać do Dębek. Cisza, spokój, refleksja, czas.

Powiem szczerze, że gdybym nie była poniekąd zmuszona do przeczytania tej książki, nigdy bym po nią nie sięgnęła i straciła miłą, lekką okazję do wielu refleksji. Polecam gorąco, zwłaszcza jeżeli ma to być lektura wakacyjna.

Bardzo ciekawa książka z pięknymi opisami przyrody, wydarzeń, ludzi... Często pisane są one z perspektywy dziecka, co pozwala zobaczyć najprostsze rzeczy w inny sposób. Mimo, że to właściwie książka dla dzieci to również dorośli mogą z niej naprawdę wiele wynieść. Polecam!

Piękne, krótkie historie o babci i wnuczce żyjących na wyspie. Babcia znajduje subtelne sposoby na poradzenie sobie ze strachem, emocjami i trudnymi pytaniami wnuczki: o śmierci, przemijaniu, konfliktach z koleżanką, wlasnymi emocjami. Piękna i mądra lektura dla rodziców i pracujących z dziećmi.

Ładna :) To chyba najlepsze słowo.

Bardzo przyjemna, nieprzegadana książka o życiu, przyrodzie i spotkaniu. Przede wszystkim urzekły mnie oszczędne, bardzo plastyczne opisy prozaicznych czynności - czytanie tej książki to prawie jak medytacja, czas płynie jednostajnie, ale nieubłaganie. Choć poszczególne rozdziały można traktować jak parabole, autorka nie narzuca takiego patrzenia i równie dobrze można...

W SKRÓCIE:

„Lato” Tove Jansson, umieszczone jest na dwu biegunach życia – bohaterkami są kilkuletnia dziewczynka i staruszka, wnuczka i babcia. Dzieciństwo i starość, dwie krainy graniczne, miejsce dla legend, mitów i wszystkich ważnych opowieści. Leonora Carrington napisała w swojej „Trąbce do słuchania”, że nie należy ufać ludziom powyżej siódmego i poniżej...

Dyskusje

• 2019