ROZWIŃ ZWIŃ

Nasza Księgarnia
2017-07-19
1984-01-01
Zygmunt Łanowski
ciekawość świata dziecięca wrażliwość literatura szwedzka powieść obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne starość szczęście Tove Jansson uczucie wiara wyobraźnia

więcej Więcej

Kameralne, krótkie opowiadania, ładny język i klimat, ale trochę niezrozumiały.
Takie ładne kamyczki

Tove Jansson dała mi się poznać jako autorka nieprzeciętna i niebanalna. Oczywiście myślę o muminkowym cyklu, który pokochałam miłością wielką i za który doceniłam Tove, balansującą między anegdotkami dla starszych i młodszych czytelników "Muminków".

Zachęcona jej prozą postanowiłam sięgnąć po "Lato", zdecydowanie dedykowane dorosłym odbiorcom. I mam bardzo ambiwalentne...

Ciepły i przepełniony pięknem codzienności wycinek życia zwyczajnie dobrego. Bez pościgiem za bogactwem, karierą czy innymi atrybutami statusu, gdzie wszelki pośpiech i trud dyktowane są przez rytm natury lub jej kaprysy. Tu miłość przejawia się nie w wielkich słowach, a trosce i prostym byciu razem.

Pisać o codzienności, o tym, co zwykłe, bez zwrotów akcji i wielkich bohaterów - to dopiero kunszt i talent. Tove intryguje mnie coraz bardziej.

Piękna i spokojna książka o życiu i relacji z ojcem, babcią, przyrodą.

Lato nad morzem w opowieści Tove Jansonn i wakacje nad polskim Bałtykiem. Nic nie może różnić się bardziej. W "Lecie" jest to wszystko, po co nie warto jechać do Dębek. Cisza, spokój, refleksja, czas.

Powiem szczerze, że gdybym nie była poniekąd zmuszona do przeczytania tej książki, nigdy bym po nią nie sięgnęła i straciła miłą, lekką okazję do wielu refleksji. Polecam gorąco, zwłaszcza jeżeli ma to być lektura wakacyjna.

Bardzo ciekawa książka z pięknymi opisami przyrody, wydarzeń, ludzi... Często pisane są one z perspektywy dziecka, co pozwala zobaczyć najprostsze rzeczy w inny sposób. Mimo, że to właściwie książka dla dzieci to również dorośli mogą z niej naprawdę wiele wynieść. Polecam!

Piękne, krótkie historie o babci i wnuczce żyjących na wyspie. Babcia znajduje subtelne sposoby na poradzenie sobie ze strachem, emocjami i trudnymi pytaniami wnuczki: o śmierci, przemijaniu, konfliktach z koleżanką, wlasnymi emocjami. Piękna i mądra lektura dla rodziców i pracujących z dziećmi.

Ładna :) To chyba najlepsze słowo.

• Chcę w prezencie
  • 2019