Walk Through Walls: A Memoir

Okładka książki Walk Through Walls: A Memoir Marina Abramović
Okładka książki Walk Through Walls: A Memoir
Marina Abramović Wydawnictwo: Crown Archetype biografia, autobiografia, pamiętnik
Crown Archetype
2016-10-25
2016-10-25
1101905042
Inne

Okładka książki Pokonać mur. Wspomnienia Marina Abramović, James Kaplan
Pokonać mur. W... Marina Abramović, J...
Okładka książki Psychoanalyst meets Marina Abramovic: Artist meets Jeannette Fischer Marina Abramović, Jeannette Fischer
Psychoanalyst ... Marina Abramović, J...

Po prostu nie wiem co mam powiedzieć. Niesamowita

Po prostu nie wiem co mam powiedzieć. Niesamowita

Książka-wytrych. Otworzyła mi głowę na całkiem nowe spojrzenie nie tylko na sztukę performance’u, ale i na życie w ogóle. Nie spodziewałam się tego; to było jak uderzenie świeżego powietrza, kiedy zbyt długo tkwiło się w duchocie.

Świat sztuki nie jest mi obcy, jestem artystką z wykształcenia i z zawodu, a i tak poczułam się mocno zaskoczona tą lekturą. „Pokonać mur” przypomniało mi dlaczego lubię tworzyć i jaki był mój pierwotny impuls do tego.

Bardzo zaimponował mi upór Mariny. Jej nieustępliwość, podejmowanie ryzyka, otwartość na ludzi i ich zwyczaje (m.in. życie wśród Aborygenów na pustyni!),dzielenie się dobrem.

Czytając tę książkę na nowo uświadomiłam sobie, że czas to najcenniejsza „rzecz” jaką mamy - warto więc się zatrzymać i nim podelektować. Pomyślałam też, że tylko pokora i brak cynizmu może otworzyć człowiekowi drzwi do czerpania korzyści z tzw. duchowości i bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań np. medycyny tradycyjnej.

„Pokonać mur” mogę więc polecić każdemu, bo nie jest to książka tylko o sztuce. Podejrzewam też, że słowiańskim duszom szczególnie przypadnie do gustu.

Marina Abramovic - performerka, kobieta nieszablonowa, interesująca, awangardowa, intrygująca, zaskakująca, czasami wręcz szokująca. Książkę czyta się bardzo przyjemnie jak powieść, a poszczególne etapy jej życia wciągają. Zapoznałam się również z artykułami i filmikami, które są zamieszczane o Marinie w internecie i odczuwam taki dziwny dysonans. W książce sama artystka przedstawia swoje performensy jako coś zwykłego, jako normalne rzeczy. Jednak ja, po moim małym researchu, odbieram część występów (np. takie, w których Marina robi sobie krzywdę albo pozwala robić ją sobie przez publikę) jako zbyt szokujące, niezrozumiałe, a czasem bulwersujące. Mam również wrażenie, że w przypadku wielu autobiografii autor wybiela swoje decyzje, zachowania, gorsze cechy widzi w innych nie w sobie. Tutaj również zabrakło mi obiektywizmu kogoś patrzącego z boku. niemniej książka warta przeczytania. Na pewno będę śledzić dalsze losy tej artystki

Bardzo dobra biografia.
W środku sporo zdjęć.
Postać Mariny jest owiana tajemniczością, a na temat jej i jej twórczości powstało wiele teorii spiskowych. Książka ta, daje możliwość, wyrobienia sobie własnego zdania na podstawie przeczytanych stron.
Warto przeczytać.

Bardzo dobra biografia.
W środku sporo zdjęć.
Warto przeczytać.

Lubię biografie silnych kobiet, a ta własnie o takiej opowiada. Marina Abramovic była dla mnie zupełnie nieznaną artystką, ale cudna okładka z zagadkowym tytułem już od kilku lat zachęcała mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Marina jest niesamowitą kobietą o dosyć głębokim postrzeganiu świata. Autorka zmieniła moje postrzeganie sztuki, uzmysłowiła czym jest performens oraz praca z ciałem. Z minusów - liczyłam na więcej opowieści o samym Belgradzie, życiu w Serbii przed wojną. Polecam.

Przeczytana, bo lubię biografie i zaciekawiła mnie postać sławnej performerki. Lekturze towarzyszyły zdziwienie, oburzenie, nuda, irytacja. Ostatecznie utożsamiam się z opinią Isi.

Zdecydowanie dołącza do moich ulubionych książek wszech czasów. Marina to tak bardzo inspirująca i fascynująca osoba!

Mimo że nie rozumiem tego rodzaju sztuki książka wywarła na mnie ogromne wrażenie - jest to jedna z tych książek która ma wpływ na to jaką osobą jestem. Postać Mariny jest niesamowicie inspirująca, ciężko uwierzyć że jedna osoba mogła przeżyć życie tak bogate, podziwiam ją bardzo za odwagę i siłę które ma w sobie. Niesamowita kobieta.

Autobiografia wspaniałej, nieprzeciętnej kobiety artystki- performerki.

Autobiografia wspaniałej, nieprzeciętnej kobiety artystki- performerki.

Nigdy nie śledziłam kariery Mariny i niewiele o niej wiedziałam a bardzo się wciągnęłam w tę książkę. Artystka opowiada całe swoje życie z wieloma detalami a każdą osoba która była dla niej ważna (w tym byli mężowie) jest przedstawiona z szacunkiem. Po lekturze łatwiej zrozumieć jej sztukę.